| Sapodernac a întrebat:

De ce arabii nu mănâncă porc?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Nu mananca porc din motive religioase, considera ca este pacat sa mananci carne de porc.
Alt motiv sr fi ca din punctul lor de vedere porcul este un animal care mananca orice resturi si nu e igienic sa mananci carne de porc.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca porcul este cel mai imputit animal, mancandu-si propriul rahat.

| Sapodernac explică (pentru Violleta2022):

Este păcat, de aceea arabii nu mănâncă porc.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sapodernac):

Pentru arabi este o chestie religioasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Din cauza religiei. Care religie nu a inventat chiar asa aceasta restrictie ci are mare legatura cu zone geografica foarte calda unde carnea de porc se altereaa foarte repede.

| Holiday a răspuns:

Din cauza de misticisme. Asa "le-a spus" spiridusul lor.

| CostinAlamariu a răspuns:

Că e haram

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Citește în Biblie Levitic 11.

| Sapodernac explică (pentru TamplaruAnisoara):

Dar este așa ceva?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Sapodernac):

Coranul este extras din Biblie. În Levitic 11 sunt enumerate animalele care nu trebuie consumate de către om. Printre ele se afla și porcul și iepurele de casa.

| AdioTPU a răspuns:

Pentru că în tradiția lor îl consideră spurcat și din motive religioase.

| Totenkampf a răspuns:

La nivelul simplu al lucrurilor nu mănâncă porc din cauza versetului din Coranul cel Sfânt Al Baqara 2:173 "El a interzis doar animalele moarte, sângele, carnea de porc, și acelea ce au fost dedicate altora decât Allah" fără vreo explicație ulterioară. Alți imami speculează faptul că diavolul a fost izgonit într-o turmă cu porci, astfel animalul acesta fiind întinat și profanat, iar pentru a rămâne sacru nu trebuie să-l consumi.

Cu toate acestea, explicația este una chiar foarte logică și mai puțin mistică. Lipsa apei. Fiind o religie a deșertului și privind comportamentul porcului, și nevoia mare de consum pe care o are acesta atunci când vine vorba de hidratare vom observa că este mai sustenabil ca un om din Levant, dintr-o zonă deșertică să aibă turme de ovine și nu de porcine. Ovinele au un comportament liniștit, sunt în general mai curate și rezistente în orice fel de climat. Porcii pe de altă parte și datorită sau din cauza inteligenței lor ridicate, preferă să abuzeze de apa pe care o au și să se bucure de ea și scăldându-se. Astfel, pentru a păstra un mediu curat și pentru a fi sustenabili, fondatorii islamului au decis să pună și acest verset în Coran.

| hyunlix a răspuns:

Bună, am adresat această întrebare preotului ce ne predă religia și mi-a răspuns că în general arabii nu mănâncă carne de la animalele cu copita despicată precum calul, capra, vaca, oaia și porcul și îndeosebi iepure deoarece carnea acestora este considerată de către religia lor spurcată și dăunătoare.

| Holiday a răspuns (pentru hyunlix):

E cam tembel preotul asta al tau. Calul nu are copita despicata, iar iepurele nu are copita. In alta ordine de idei, musulmanii mananca vaca, oaie si capra.

| suntserios a răspuns (pentru hyunlix):

Ti a zis prostii... arabii mananca vaca, oaie si capra la greu. Iar iepurele are copite?

| hyunlix a răspuns (pentru suntserios):

Prin iepure se referea la carnea spurcată al acestuia. Și nu a spus că nu mănâncă ci a spus că religia lor nu le permite consumarea cărnii acestora, însă dacă doresc sau nu să mănânce e decizia lor.