| DonEduardo a întrebat:

De ce atat de multa lume intelege prin viata buna viata confortabila?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindcă sunt hedoniști nihiliști și patetici

27 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pentru ca tot ce a castigat civilizatia este confortul. Nu mancam mai sanatos, nu suntem mai fericiti, nu avem mai mult timp, nu suntem mai inteligenti, nu suntem mai puternici decat strămoșii nostri. Doar traim mai confortabil.

| Mosotti a răspuns:

Pai pentru ca viata buna inseamna confortabila. Confortul e bun.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Depinde ce intelegi prin confortabil.

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Pai e simplu, viata confortabila adica sa ai bani sa o duci cum vrei tu, sa ai de toate raportat la pretentiile tale, sa nu ai grija zilei de maine, sa faci ce iti place si ca meserie, sa fi implinit sentimental, sexual, sa te distrezi, sa faci ce iti place, si sa fi sanatos.

Asta e o viata buna adica confortabila. Nu exista alt sens al confortabilului.

| DonEduardo explică (pentru Mosotti):

Si de ce confortu, e neaparat bun?

| Mosotti a răspuns (pentru DonEduardo):

Serviciu nu neaparat sa fie usor cat sa fie sa iti placa, si asta ca sa te simti bine, sa nu te irite, enerveze, plictiseste.
Cum de ce confortul e bun? Pai e ca si cum ai intreba de ce binele e bun! Adica confortul iti da o stare de bine.
Cum e si la casa "confort 1, confort 2, confort 3", adica in functie de cat de multe ofera acea casa, daca e confort 1 e mai scumpa, daca e confort 3 e mai ieftina ca ofera mai putine.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Si care-i diferenta?

| Apokales a răspuns:

Atunci stai in stres si intra intr-un feedback negativ si mori. Este mai bine, nu?

| DonEduardo explică (pentru Apokales):

As prefera mai degraba o viata incomoda decat una comoda.

| Apokales a răspuns (pentru DonEduardo):

Ok. Spune-mi de ce.

| DonEduardo explică (pentru Apokales):

Pentru ca, la fel ca majoritatea fiintelor, oamenii, cu cat au vieti mai comode, cu atat se distanteaza mai tare intre ei.

| Apokales a răspuns (pentru DonEduardo):

Deci, ar trebui sa fie razboi, sa vina ciuma, sa fie pandemie de dragul de a fi mai aproape unul de celalalt? Bine gandit. Ma duc sa iau o sabie, omor vreo 3-4 oameni ca sa unesc putin comunitatea pe aici pe la mine, pare ca o duc prea bine astia de aici.

| DonEduardo explică (pentru Apokales):

Nu am zis asta.

| Apokales a răspuns (pentru DonEduardo):

Si atunci ce vrei, ca tot nu inteleg. Ce ai impotriva confortului? Nu vad cum confortul distanteaza oamenii.

| DonEduardo explică (pentru Apokales):

Inainte, oamenii traiau in comun. Acum nu o mai fac.

| Apokales a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu cumva te referi mai degraba la mediul online decat la confort in sine atunci cand vorbesti de cat distantati suntem?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce ar trebui sa inteleaga prin viata buna? O viata chinuita? Plina de neajunsuri si frustrari?

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Ce intelegi orintr-o viata chinuita plina de neajunsuri si frustrari?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DonEduardo):

Esti thecurious cumva? Ce intelegi prin confort?

| DonEduardo explică (pentru anonim_4396):

Comoditate.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Deoarece confortabil înseamnă plăcut. Tu cum vezi viața bună? După tine viața bună e neplăcută?

| DonEduardo explică (pentru MeisterSchnitzel):

Ce intelegi prin placut?

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru DonEduardo):

Adică ceva frumos, care-ți face plăcere, care te bucură.

| DonEduardo explică (pentru MeisterSchnitzel):

Intr-adevar, dar e subiectiv.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru DonEduardo):

Desigur, plăcerea e subiectivă. De aia există și vorba: "Gusturile nu se discută".

| Gabriela19loredana77 a răspuns:

Pentru o viață bună ai nevoie să fi sănătos cu probleme de sănătate și dureri ai o viața buna? Pentru tratament ai nevoie de bani ca nimic nu e gratis pentru bani de munca pentru o munca cel puțin la birou ai nevoie de școala generală, liceu și facultate altfel ajungi să lucrezi ca femeie de serviciu (și băieți am văzut ca lucrează asta) sau spălător la vase sau alte meseri de te trezești la 7 și vi acasă la 12-3 noaptea

O viața confortabila e când ai un serviciu cât de cât bun ești sănătos și pentru copii ai haine frumoase ai bani să ii meditezi să ia zece pe linie să facă un sport

Să ai o casă a ta și pentru vacante in weekeend ai nevoie de bani ca relaxarea costa sume mari

După mine o viața buna (confortabila) înseamnă o viața cu sănătate, servici ușor, copii frumoși și deștepți, să fim sinceri toți am vrut vacante eu încă visez o vacanță la new York

Pentru o viața buna pe scurt ai nevoie ca mansarda să știe să gândească și să ai bani

Unu sărac abia își duce traiul de azi pe manie și visează la bogați iar alții critica pe cei bogati

| DonEduardo explică (pentru Gabriela19loredana77):

De ce trebuie neaparat ca serviciul sa fie usor?