| anonim_4396 a întrebat:

De ce atunci cand te atasezi foarte tare de o persoana te lasa?
Voi mai credeti in prietenii adevarate?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pot exista mai multe motive.
Ori a profitat, a obținut ce a vrut si nu mai esti importantă pentru el, ori crede că esti posesivă, iar multora nu le place sa fie controlati, ori pur si simplu e o persoană mai superficială care nu s-a atasat prea mult de prietenia voastră, așa cum ai facut tu. Ori i-ai dat de înteles că il placi si il vezi mai mult decât un prieten, iar retragerea i s-a parut cea mai buna solutie pentru că il poate scuti de explicatii, care te-ar putea răni. Fie, s-a plictisit si si-a gasit alti prieteni cu care are mai multe in comun etc.
Poti face si tu la fel. Trecutul e trecut, măcar ai învățat ceva din el. Încearcă să cunosti alti oameni. Vor fi alte experiente.

Se spune că...
"Prietenii rămân prieteni. Cei care nu rămân, înseamnă că n-au fost. În trei feluri se păstrează prietenul: a-l onora în prezență, a-l lăuda în absență și a-l ajuta la nevoie".

11 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Astea nu s prietenii. Sunt legături trecătoare

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe mine nu m-au lasat.
Cred in prietenii "adevarate", dar adevaratul inseamna realitate, nu ceea ce vor unii de la prietenie.
Prietenii nu sunt rude cu tine, nu te vor iubi precum parintii. Sunt doar niste persoane cu care ai niste lucruri in comun, si va place amandurora sa va petreceti timpul liber impreuna.
Prietenii nu trebuie sa te suporte daca te schimbi, nu trebuie sa-si lase propriile interese ca sa te pupe pe tine in c r, si nici invers.
Sunt prieteni care te ajuta mai mult, altii mai putin. Tu trebuie sa ii deosebesti, si sa le oferi exact ceea ce primesti si tu de la ei.
Cand esti dezamagita, considera ca nu i-ai citit tu bine, nu da vina pe ei, sau pe "prietenia din ziua de azi". Invata sa te descurci.

| Vikaa a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Faza e ca cea mai buna prietena a mea m-a lasat, pentru ca nu am putut sa-i explic la ceva si pana mea, cand o intreb de ce nu mai vrea sa vorbeasca cu mine imi spune ca''draga mea, tu nu imi esti si nici nu-mi vei fi vreodata'' si m-a durut replica asta, m-a blocat dupa..la scoala ma evita si nici ceau nu-mi zice...dar merci ca ai scris.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Vikaa):

Pai se astepta sa lasi totul pentru ea... Uneori nu se poate, iar de obicei nici nu merita.
Si ea, daca era o prietena ok, nu se supara atat de tare.

| 1231242 a răspuns (pentru Vikaa):

Draga mea moldoveancă, cum să îți explic, a fost doar pe interes.

| Vikaa a răspuns (pentru 1231242):

C*rvele vin si pleaca.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu e chiar asa. Asa a fost in cazul tau. Asa a fost in cazul altora poate.
De ce atunci cand te atasezi foarte tare de o persoana NU te lasa? Nu se intreaba nimeni? Numai cand este un lucru legat de suferinta se intreaba :/.
Alea sunt motivele prietenei tale, nu pot sa schimbi asta si nici nu trebuie sa schimbi, doar nu ai mai vrea pe cineva prieten care sa faca asta, e mai bine fara acea persoana.

Si da, cred.

| Celcestietot a răspuns:

Cred.

| Andreeush a răspuns:

Depinde de persoană, oricum în ziua de azi greu poți avea încredere în cineva.

| SilentRain a răspuns:

Isi pierd interesul, fie nu te-au considerat asa apropiată... cred ca doar acea persoana are răspunsul

Nu, nu mai cred

| CleanHeart a răspuns:

Depinde de persoana, daca contezi nu pleaca sau cel putin nu uita ca existi.
Am crezut si inca mai am puterea sa cred dupa o prietenie pierduta care a durat 18 anisori si inca cateva. Exista si am cunoscut cateva persoane care mi.au demostrat ca si de la distanta iti poate fi cineva alaturi, si cand te gandesti ca prietenii din copilarie au uitat de tine, mdea, deci prieteniile adevarate sunt rare dar nu inexistente si daca ai norocu sa gasesti o persoana misto, deschisa si sincera is the best friend forever