| Lovelypeaches100 a întrebat:

De ce avem in scoli calculatoare cu windows, cand scolile din America au Mac-uri?

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

DOS si Windows s-au raspandit in lume fiindca sunt usor de instalat pe PC-uri si programele sunt usor de copiat. Au insa marele dezavantaj: vulberabilitatea cu virusi.

Mac-urile sunt instalate direct cu sistemul pe ele, iar programelée se pot instala doar daca le iei din magazinul Mac. Astfel sunt greu de virusat si rezista mai bine.

Cei destepti folosesc Linux, cu care se poate face aproape orice operatii ce se pot face cu Windows sau cu Mac OS. Are dezavantajele ca trebuie sa inveti mai mult IT si nu au grafica atat de frumos pictata ca Windows.

Din pacate, in scolile noastre nu se invata IT, ci doar (se face) reclama la Windows.
Cum prostia costa, pe plan national aproape la toate institutiile de stat se folosesc calculatoare cu Windows, iar asta costa bani uriasi contribuabililor (adica pentru noi toti). Daca s-ar invata si s-ar folosi Linux (care este gratuit), atunci nu s-ar putea fura sume imense si cu acest pretext "de licente".

| sierra1 a răspuns:

Trebuia ca miniștrii din anii de achiziție să ia și ei o șpagă din ceva (câteva sute de millioane)

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca Windows, Office, licente, spagi. Plus de asta, Mac-urile sunt scumpe ca pret initial de achizitie. Plus ca Romania nu e SUA...

| Simpatic a răspuns:

Pentru ca ei sunt obisnuiti cu Mac-urile, cati dintre elevii nostri stiu S.O. de pe MAC si cati stiu windows? majoritatea ne-am invatat cu windows si pe asta il stim pe de rost.
Unde mai punem ca Mac-urile sunt scumpe rau, iar windows ruleaza pe aproape orice harb de unitate, pe cand sistemul de operare de pe mac ruleaza in principiu pe sistemele Apple, asta daca nu luam in calcul masina virtuala.

| Catrice a răspuns (pentru Simpatic):

Ma, nu e ca ne-am învățat, da' cati din noi își permit un Mac și cati un calculator cu Win.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Catrice):

SH gasesti iMac-uri foarte misto, cu garantie, pana in 1200 RON.

| dannyel86 a răspuns:

Sistemele de operare sunt globale, nu patriotice. laughing
Desi America produce telefoane, crezi ca acolo nu se gasesc si modele din China?
Windows-ul e foarte raspandit datorita graficii prietenoase si a usurintei in utilizare. Mai sunt si alte sisteme care vor sa vina din urma, dar obisnuita face ca un numar limitat de utilizatori sa aleaga alte variante (Linux, etc).
Din cate am auzit, foarte multi englezi folosesc dispozitive Apple, si mai putin pe cele pe Android.
Dar asta tine si de puterea de convingere a producatorilor, care isi doresc sa atraga cat mai multi clienti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru dannyel86):

Te contrazic. Windows nu este cunoscut pentru că e ușor de utilizat, ci pentru că este accesibil, iar pentru unii chiar gratuit.

Alții nu-și pot permite Mac-uri, pentru că unul cu o configurație foarte proastă se învârte în jurul sumei de 5. 000RON, iar unul "destul de bun", poate ajunge și până în 14. 000RON cu ușurință. E culmea să coste mai mult un Macbook decât o mașină la mâna a doua laughing

Nu poți să compari salariile din Marea Britanie, spre exemplu ~9 lire (cam 48RON) pe oră (minim), cu cele din România, adică vreo 10RON pe oră, uneori chiar mai puțin.

Cine nu-și permite, nu are. Asta-i toată ideea.

| Ineys a răspuns:

Toata lumea prin America are Apple. Apple e din California, e un fel de Allview la noi doar ca mult mai scump. Totusi majoritatea americanilor isi permit mai ales la abonamente.

| laSoledad a răspuns:

De ce avem in scoli calculatoare cu windows, cand scolile din America au Mac-uri? - Pentru ca scolile publice din Romania nu dispun de aceiasi bani precum scolile din America. Si nu doar scolile romanesti au calculatoare vechi cu windows XP, ci si celelalte institutii publice din Romania. Nu poti compara Romania cu America, fiindca ajungi sa compari mere cu pere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca noi traim in lumea a3a, si mereu suntem cu cativa ani buni in urma fata de alte tari. Pentru ca e saracie si nepasare. Pentru ca Romania.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania are contract de dezvoltare tehnologica cu Microsoft, toate scolile au Windows, facultatile... primim gratuit licenta de windows, cel mai puternic Office, cel mai puternic Visual Studio + licente pentru zeci de editii de Windows de care nici eu nu auzisem pana nu m-am uitat la ele, si studentii romani au prioritate a fi angajati la Microsoft (daca au competentele necesare). Astfel de tratament il are orice tara de lumea a 3-a care alege Microsoft si care alege asa ceva.

| Andrei200202 a răspuns:

Eu încă am tablă cu cretă

| Lovelypeaches100 explică (pentru Andrei200202):

Nu aveti calculatoare la scoala? De unde esti? La ce sc inveti?

| Andrei200202 a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Avem niște calculatoare vai de capul lor, ma refeream că ăștia vor să aibă mac uri ca in afară dar noi încă folosim tabla, fără marker pentru că românia. Și nu doar liceul meu e în situația asta, da, liceu, nu o școală uitată de dumnezeu, care are toaleta (wc ul cu găuri) în curte.

| acpl a răspuns:

Pai si windows ul nu e bun sau ce? Nu-i asa ca aveti cs 1.6 in pc-urile alea? Ce vrei mai mult?