| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce avem noi oamenii preferinte diferite? De ce unora le place mamaliga si nu le place Pizza si altora nu le place mamaliga dar le place Pizza? De ce unii iubesc privitul pasarilor dar altii urasc acest lucru? De ce unora le place rock-ul si altora le place muzica populara? De ce unii iubesc caldura si altii probabil le place frigul sau vremea racoroasa? De ce unora le place parfumul dulce si altora le plac alte genuri de parfumuri?

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cauta legenda patului lui Procust si o sa intelegi. Desi sunt convinsa ca stii deja raspunsul la intrebare. Tu vrei doar sa bati campii pe aici, punand mii de intrebari aiurite.
Sfat: iesi afara din casa si fa-ti o viata REALA!

| Adry05 a răspuns:

Pentru ca fiecare produs/lucru sa-si aiba proprii clienti, admiratori.
Unora le place sa cante rock, trebuie sa exista persoane carora sa le placa rockul ca sa aiba cine sa-i sustina. La fel si pentru alte genuri muzicale.
Un alt lucru unde e foarte bine ca gusturile difera e in domeniul relatiilor. Ce ne-am face daca ne-ar placea tuturor acelasi baiat sau aceeasi fata? Se mai intampla, dar sunt 5 persoane nu o planeta intreaga. laughing
Daca am fi toti la fel lumea ar fi plictisitoare. N-ai mai afla despre nimic nou, nu ne-am mai dezvolta, am vorbi despre aceleasi lucruri cu absolut toata lumea

| Kira5854 a răspuns:

Unul dintre reultatele faptului ca noi oamenii gandim liber, ne face pe fiecare sa fim diferiti, astfel dezvoltam anumite placeri, in functie de dezvoltarea propriei personalitati:
De exemplu un om poate fi pasionat de masini, pentru ca ele i-au starnit interesul, in timp ce alt om, poate fi pasionat de ciclism, pentru ca prefera sa fie mai ecologist, sau prefera sa faca miscare.
Unii oameni prefera muzica rock pentru ca mesajul este deseori mai intens si se potribeste cu viziunea lor asupra vietii, altii asculta manele, din contrara viziune asupra vietii, altii prefera punk-ul pentru mesajul libertin pe care il transmit si pentru ca iubesc ideea de anarhism.
Este vorba de concept si de personalitatea fiecaruia. Fiecare gandire libera are dreptul la o opinie, iar prin diferite gusturi, isi exprima opinia in modul lor, cat despre mancare este vorba de papilele gustative care au un cu totul alt rol.