| RAY a întrebat:

De ce avem tendinta stupida de a generaliza?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pentru ca de multe ori nu e stupid sa generalizam.

Se cam stiu niste chestii, de ex:
1- Majoritatea parintilor isi iubesc sincer copiii
2 - Nu majoritatea copiilor isi iubesc parintii, ci sunt buni parintii atat timp cat le da, iar cand isi fac familie, abia daca-i mai suna pe parinti.
3 - Prietenii te pot trada, la greu te pot lasa, esti bun atat timp cat ii distrezi, se poate generaliza.
Chestia "fereste-ma doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc singur", nu a iesit decat daca se generaliza, o vorba din asta nu iese daca cazurile-s putine.

4 - Majoritatea barbatilor devin ai dracu, gelosi, iar se poate generaliza.

Sigur cand se zice majoritatea, evident ca nu 100 %, exista si exceptii, dar mai putine, sa zic un 10 %. La aia cu copiii care-si iubesc sau nu parintii poate fi un 50 cu 50.

5 - Majoritatea femeilor se pot folosi de barbatii care nu atrag deloc, sau sa ii ignore, aici e 100 % asa.

6 - Dragostea trece relativ repede, iar se generalizeaza, 99 % din cuplurile mai in varsta zic "eheee, e la inceput asa roz, dupa aia cucu, casatoria e un butoi de rahat cu un strat de miere deasupra".
Iar vorba iesita spune ca iar se generalizeaza.

Sa dai de exceptiile ok de multe ori e o loterie, de ex nu degeaba spun f multe femei ca barbatii is la fel, sau barbatii de femei, ca majoritatea asa sunt!

| RAY explică (pentru Mosotti):

Plus ca e un mecanism de aparare

9 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu prea o fac, asta mai rar.

| Donsavas a răspuns:

Din frica. Avem instinctul de supraviețuire

| Mosotti a răspuns (pentru Donsavas):

Nu din frica, din faptul ca asa e! Se poate generaliza dar cum am spus nu pentru 100 % din cazuri, doar la doua chestii se poate generaliza 100 %, am zis in lista.

| Donsavas a răspuns (pentru Mosotti):

Eu sunt de alta părere. Te superi?

| Mosotti a răspuns (pentru Donsavas):

Pai ar trebuie sa ti-o argumentezi, altfel poate fi falsa! Parerea mea am argumentat-o verificabila in real. Ca vorbele alea din ghilimele nu eu le-am scos ci altii pe baza generalizarii care nu au nici o treaba cu supravietuirea.

Explica putin de ce crezi ca este asa. Okey sa zicem de frica, bun, si de ce generalizam de frica? Ce legatura are frica cu generalizarea?
E ca si cum ai zice ca generalizam de foame dar nu ne spui ce treaba are foamea cu generalizarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca evenimentele tind sa se repete? Totul este ciclic. Greseala facuta de unul o va face si altul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce e tendinta stupida? A generaliza inseamna a economisi timp, a gandi impersonal.

| Bruno92 a răspuns:

Răspunsul e foarte simplu
Superficialismwinking