| anonim_4396 a întrebat:

De ce bebelușii plâng când aud alți bebeluși plângând? Si de ce nu plânge când se aude pe el însuși plângând pe o înregistrare audio?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce intrebari frumoase, intreaba l pe medicul pediatru, el stie.

Bula
| Bula a răspuns:

Bebelusii comunica prin articulatii vocale.
Daca aud vocea unui alt bebelus, care cere ajutor, atunci ei transmit mai departe "strigatul de cerere".
Daca-si aud vocea proprie, atunci o recunosc, dar ne mai simtind nevoia, nu mai transmit "plansetul".

| AdioTPU a răspuns:

O fi molipsitor.

| 199onur7 a răspuns:

Pai se aude pe el îți dai seama cum sa se sperie de vocea lui laughing))))