| DavidQ1 a întrebat:

De ce cand trec pe langa persoana, nu vrea sa le salut pentru ca am un ego! Ma simt cam prost ca am un ego! Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| 0VolkSWaGeN1 a răspuns:

Salutare! În principiu calitatea vieţii unui om se numară din clipele de împlinire emoţională, sufletească şi mentală, pe care acesta le caută şi le obţine. Toate celelalte împliniri care vin din exterior, produc emoţii sau sentimente de scurtă durată, neputând fi numite împliniri. În primul rând un semn destul de evident că ego-ul a început să pună stăpânire pe viața ta este atunci când începi să ne compari constant cu ceilalţi ca şi cum valoarea ta ar depinde de cât de bine o duci în comparaţie cu alte persoane: Începi să devii gelos de succesul altora, ascunzi informaţii de alţii şi simţi că viaţa este o competiţie pe viaţă şi pe moarte. Te simţi mereu ameninţat de cei din jur şi îți "marchezi" teritoriul: la job, în viaţa sentimentală etc. În al doilea rând consider că cele mai utile sfaturi pentru eliminarea ego-ului din viața ta ar fi: să lași pe alții să comande primii, să privești cum este "interiorul" lor (sufletul), să oferi mai mult și să aștepți mai puțin. O zi plăcută în continuare!