| LaviniuA a întrebat:

De ce citesc unii acele cărticele mici zise acatiste? Unii o fac obsesiv in fiecare zi.
Ii pedepsește popa?
M-am uitat și eu pe unul și e… meh

11 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu ii pedepseste popa, asa ia pedepsit dzeu laughing, sau asa i-a facut din fabrica, ori asa ia indoctrinat parintii lor, de copii.
Acum popa doara ii mina de colo colo cum vrea el laughing

| anonimg a răspuns:

Astfel de oameni nu cred că Dumnezeu este o Persoană vie, nu cred că este Tatăl lor. Prin citirea rugăciunilor din cărți ei dovedesc lucrul acesta.
Pentru că dacă pentru ei Dumnezeu ar fi viu, atunci ei s-ar ruga Lui așa cum cere El: "Intră în odăița ta și roagă-te..."; "în duh și în adevăr".

Un copil nu se duce la tatăl lui să îi ceară ceva citind-uși cererea dintr-o cărticică, sau îi mulțumește din aceasta. Ci îi spune ce are pe suflet.
Dar pentru astfel de oameni, prin faptele lor ei dovedesc că Dumnezeu nu este mai mult decât picturile de pe pereți și icoane.
Mai mult, prin rugăciunile lor către sfinți Îl fac pe Dumnezeu să fie atât de departe de ei încât niciodată nu vor putea ajunge la El. Ei sunt străini de El; și tot ei au inventat zicala că "până la Dumnezeu te mănâncă sfinții." Ei înșiși au inventat închinarea la sfinți. Ei cred că sfinții care au murit s-au înălțat la cer. Ei cred în nemurirea sufletului; și această credință aparține spiritismului, și este acceptată și practicată de acești ziși creștini.
Dumnezeu îi binecuvântează și pe acești oameni, pentru că sunt si ei lucrarea mâinilor Lui.
Dar ei se lipsesc singuri de comuniunea cu Dumnezeu, de acea experiență creștină, vie, de o relație personală cu Dumnezeu, de Duhul Sfânt fără de care este imposibilă mântuirea lor.
Aceștia nu vor să înainteze pe calea credinței, nu vor să crească în har, în credință. Și tot ei spun că le este frică să cunoască adevărul pentru că Dumnezeu i-ar trage la răspundere dacă cunosc multe și nu le fac. Prin aceasta ei se osândesc singuri; și tot vor fi trași la răspundere de Dumnezeu.
Ei își liniștesc conștiința rezumându-se doar la niște practici care n-au nicio legătură cu închinarea pe care o cere Dumnezeu de la toți oamenii, închinare care le-ar face mult bine.

| Wr3nch a răspuns:

Se poate da Canon sa citesti din ele din ce stiu eu. Unii o fac si pentru ca isi doresc ceva se roaga pentru asta.

| CostinAlamariu a răspuns:

E o rugaciune. Poate va părea incredibil pentru tine, dar unii oameni se roagă zilnic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu, dar știu ca acele acatiste nu sunt de la Dumnezeu. În loc sa citească cărți/ cărticele care Îl laudă pe Dumnezeu, singurul Dumnezeu adevărat si singurul care merita toată lauda, cinstea, închinarea, gloria, mărirea, adorarea în veci, ei citesc cărți care lauda niște sfinți și ii idolatrizează spunând ca ei au fost atât de smeriți (sau cum au fost ei) și ca noi nici cu gândul nu ne putem apropia de nevoințele lor (asta am găsit într un acatist al sf Isidora). Mi se pare josnic, adică aia tot oameni au fost. Biblia ne cere sa fim sfinți, ba chiar desăvârșiți pentru Dumnezeu deci nu putem sa ridicam în slavi niște sfinți (dacă au fost sfinți cu adevărat) și sa zicem ca noi suntem prea departe sa fim ca ei, când Biblia ne numește sfinți și ne cere sa fim asa. Practic, și noi ar trebui sa ne apropiem de statura lor, poate chiar sa ii întrecem ptc Dumnezeu ne spune sa călcăm pe urmele Domnului Isus, pe El sa Îl urmăm, nu pe niște sfinți.

| Torahh a răspuns (pentru anonim_4396):

Observ o pasiune in felul in care vorbesti despre Dumnezeu. Contacteaza-ma in privat deoarece eu nu pot pentru ca nu am suficienta vechime pe acest grup.

| LaviniuA explică (pentru anonim_4396):

Hopa... vezi cum vorbesti ca acus intri in vizor si gata te trezesti recrutat laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru LaviniuA):

Daca unii se aprind repede, n am ce sa le fac. Uneori adevărul doarewinking

| Smmo a răspuns:

As zice sa privim putin altfel lucrurile. Acele rugaciuni se dau nu neaparat ca o pedeapsa, ci pentru ca ajuta omul sa se conecteze la vreun sfant, ingeri, divinitate si astfel primeste o energie mai buna decat daca nu ar citi sau daca ar avea lecturi sau alte activitati obisnuite. E un alt mod de a vorbi cu Dumnezeu. Unii oameni au cate o cerere speciala, unii au necazuri mari si ii ajuta lucrul asta. Daca mergi la slujba de luni pana vineri intr-o saptamana obisnuita, o sa vezi ca preotii citesc si Acatiste. Nu le citesc pentru ca i-a pedepsit cineva, ci pentru a-i ajuta pe oameni.

| LaviniuA explică (pentru Smmo):

Inteleg... nu stiam ca ajuta la conectare cu respectivii.

| IonelaIasmina a răspuns:

Poate fi un Canon de la preot/stareț, sau sunt și oameni cărora le place să se roage și nu sunt ca tine,, meh,,. Tocmai ce ai făcut un păcat, spunând de acele acatiste că sunt,, meh,,. Dar ce nu e,, meh,, pentru tine? Telefonul, așa-i?