Întrebare recomandată | angus35 a întrebat:

De ce comunicam pe net cu persoane cu care nu ne vom intalni niciodata in viata reala?

19 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

De ce nu?

Apache
| Apache a răspuns:

O conversatie e o conversatie...pentru mine nu conteaza asa de mult.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Uite, așa cum în viața reală, rămâi cucerit de chipul unui om, de fizionomia, ori de trăsăturile lui, pe net, e invers.
Aici, ne "îndrăgostim" de sufletul unui om, de sensibilitatea sa, exprimată prin gândurile scrise, nu de chipul ascuns în spatele unui monitor.
O prietenie virtuală poate continua luni, poate ani în șir, și abia dacă te mai poți dezlipi de ea... : ))

| Ibrahimovic a răspuns:

Tot ce e posibil. De unde stii ca nu te vei intalni niciodata cu o persoana anume?

| angus35 explică (pentru Ibrahimovic):

Stiu de exemplu ca nu ma voi intalni niciodata in viata reala cu o persoana de pe TPU.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E destul de fain...pentru ca nimeni nu te cunoaste, nu are cum sa rada de tine. Poti sa vorbesti despre orice (in limita bunului siiiimt).
Daca stai bine sa te gandesti, acele persoane ajung sa faca parte din viata ta, intr-o oarecare minuscula masura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tocmai de asta, poate nu ai curaj sa te expui in fata persoanelor din anturajul tau.Eu nu obisnuiesc asta, daca am vorbit, ne si vedem in scurt timp, oricat de naspa ai fi.
Maine cu o bere la baiatu' ca ti-am raspuns.Te las sa asezi navetele, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te simti mai usurat cand comunici cu ei. Daca nici macar nu ii cunosti in viata reala simti ca poti sa le spui orice pentru ca ei nu te cunosc si nu stiu nimic despre tine ceea ce inseamna ca eu nu ai niciun motiv prin care sa te judece. Dupa parerea mea este un lucru bun dar si un lucru rauwinking.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca ei nu au*

| Lαrisα a răspuns:

Eu ma plictisesc. laughing

| CrissNico a răspuns:

Da comunicam cu persoane necunoascute pentru ca ne este mai usor sa spunem ce gandim cu adevarat si sa fim noi insine. Am vorbit cu o persoana necunoscuta timp de vreo 6 luni si pot sa spun ca ma intelegea mai bine decat unii prieteni laughing
Dar din anumite motive acum nu mai vorbim...
dar oricum aceasta comunicare cu astfel de persoane este ok atat timp cat discuti in anumite limite happy

| albastrica009 a răspuns:

Pentru ca in felu asta ne putem foarte usor ascunde adevarata identitate/personalitate/caracter cum vr tu sa-i zici.Pentru ca, vorbind cu cineva necunoscut el nu ne poate vedea, nu ne cunoaste si ii este foarte greu sa ne judece.Deci, conversatiile cu persoane necunoscute in fata calculatorului sunt foarte relaxante pentru ca putem sa spunem ce vrem, ce gandim, ce credem fara sa ne fie frica de parerea celuilalt, intrucat nu-l cunostem.

| andreimrm a răspuns:

Uneori iti e mai usor sa vorbesti anumite lucruri cu persoane straine, care nu te cunosc, si care nu te critica cum o fac prietenii, familia si cunostiintele.

| Lighter a răspuns:

E firea noastra. E dezvoltam abilitatile de socializare. Daca nu ar fi asa, am sta inchisi in casa tot anul, si asta inseamna ca am fi antisociali.

| Djaburov a răspuns:

Datorita faptului ca omul este o fiinta bio-psiho-SOCIALA.

| Helen17 a răspuns:

Cateodata, cu totii simtim nevoia sa comunicam cu cineva necunoscut, pentru ca avem alte subiecte de discutie. Acele persoane nu ne cunosc, si avem mai mult tupeu sa ne exprimam parerile sincere. Avem tupeul de a spune ce gandim si de a fi noi insine, fara sa ne retina nimic. Eu cam asa vad comunicarea asta online.

| alexaaa321 a răspuns:

Ptc vrem sa vedem daca mai sunt nebuni carestau toata ziua pe net.

| rEdMaNcL a răspuns:

Nu sti niciodata in ziua de azi cine sa afla in spatele contului, asa ca nu vorbi cu unul si altul problemele tale si altele etc.