| anonim_4396 a întrebat:

De ce consumul de alcool, tutun și droguri e interzis sub 18 ani, dar relațiile sexuale sunt permise?

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai ce legatura are? In alte tari, primele lucruri sunt interzise de la o varsta si mai inaintata.
Adolescentii sunt foarte predispusi la aceste "tentatii" sau dependente cauzate de alcool si nu se pot controla asa de bine, in general, pentru ca nu sunt dezvoltati suficient mental. Daca de mici ar incepe sa consume si sa o dea intr-o dependenta de alcool... nu ar ajunge prea bine dupa.

Legat de ultima parte, si acolo exista bineinteles restrictii de varsta, minori, insa este mai greu de controlat si... oricum lumea nu sare sa faca asta cand sunt foarte tineri si nu sunt dezvoltati suficient astfel incat sa faca asta si sa simta placere. Dupa, cand sunt pregatite, persoanele pot sa faca acest lucru. Insa acel "pregatite" de obicei in adolescenta nu este prea intalnit.

Vezi si: https://www.consuma-responsabil.ro/alcoolul-si-minorii/

Numai bine!

| Mosotti a răspuns:

Cum de ce? Ptr ca primele fac rau, relatiile ssexuale fac doar bine, aduc placere si atat, daca cunosti metodele de protectie, nu are cum face ssexul rau.

| Catrice a răspuns:

In unele tari e vorba de 21 ani, nu 18...

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

13, in Ungaria Germania si altele, de la 13 cu consimtamant propriu, si e normal daca atunci incep sa apara nevoile, trebuie sa ti le satisfaci.

Acum 30 ani veneau nevoile de pe la 15 ani, dar de la mancarea hormonata si chimizata, dezvoltarea celor mici este mai intensa si apare mai devreme, nu-s tampiti occidentalii.
E ca si cum ti-e foame si nu ti-ar da voie sa mananci, e aiurea.
Doar ca trebuie educati ca sa nu riste boli si sarcini nedorite.
Ca la 11 ani nu au nevoi,, de pe la 13 incepe acum sa-i placa de ala, de aia, deci natura isi spune cuvantul putin mai devreme.

| siriusblack98 a răspuns:

Sunt permise relatiile sexuale dar nu chiar la orice varsta sub 18 ani. Parca 16 era media. De ce? Atata timp cat folosesti un prezervativ nu iti pui sanatatea in pericol. In principiu daca ambii parteneri sunt sanatosi, sexul nu este nociv. Nu ajungi sa faci cancer de la sex (cazul tigarilor) ori ciroza (alcool).

| Mieeez666 a răspuns:

Pe ce motiv ar trebui interzis sexul sub 18 ani?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Relatiile sexuale sunt permise dupa 16 ani cu acordul parintilor, daca nu ma inșel.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

In Germania, Ungaria au voie de la 13 ani cu consimtamant propriu. Nu trebuie sa cer acordul parintilor sa-mi rezolv niste nevoi naturale care vin din mine fara sa vreau, atat timp cat sunt educat din scoala de mic sa stiu sa ma protejez e f okey, nu trebuie consimtamant ca si cum m-as juca la polizor si risc sa-mi fac rau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te astepta sa gasesti vreo logica pentru ca nu exista.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum nu exista logica? Primele trei fac rau, ssexul nu face rau, doar iti da placere, deci face bine, nu e toxic pentru corp, daca se cunosc metodele de protectie se evita sarcina nedorita sau boli, si atunci au unda verde si de la 13 ani, nu e problema.

| Ștefaniq a răspuns:

Pentru că sexul e bun.

| Mosotti a răspuns (pentru Ștefaniq):

Normal! Intrebarea asta in mod normal nici nu treabuia pusa, dar aia e, nu a realizat treaba.
Alealalta fac rau organismului, nu e ceva natural, ssexul aduce placere adica doar bine, evident sa se protejeze.