| anonim_4396 a întrebat:

De ce continentul Europa este cel mai dezvoltat din punct de vedere economic?happy

Răspuns Câştigător
| ovidiu97 a răspuns:

Uite aici ceva sper sa fie bun.

Europa, leaganul revolutiei industriale este unul dintre continentele cele mai dezvoltate din punct de vedere economic. Ţarile europene, în ansamblu, se disting printr-un grad ridicat de industrializare, printr-o agresiune intensiva, o ampla si diversificata retea a cailor de comunicatie, prin legaturi si schimburi comerciale dinamice în care predomina, la intrari - din alte zone ale globului - materiile prime si combustibilii, iar la iesiri produsele finite cu grad înalt de prelucrare, produse agricole si produse alimentare. Exista diferentieri pe plan regional, mai complex dezvoltata din punct de vedere economic fiind Europa Occidentala, în timp ce tarile foste socialiste, din Europa Centrala si de Est, au cunoscut o anumita întârziere. În pofida unei ramâneri în urma fata de S.U.A. si Japonia în anumite domenii de vârf tarile vest-europene în special dispun de o industrie cu un ridicat nivel tehnologic, de mari resurse de progres si au unele dintre cele mai mari venituri nationale / localitate.

1 răspuns:
| ovidiu97 a răspuns:

Nu este cel mai dezvoltat... america este cea mai dezvoltata.