| anonim_4396 a întrebat:

De ce contrastele se atrag?
Mă refer aici la acea atracție pe care o simte o fată cuminte și inocentă, față de un bărbat mai mare de vârstă, intimidant, autoritar și care deține puterea.
De ce se simte ea atrasă de el iar el de ea?

Răspuns Câştigător

Unii oamenii caută în ceilalţi ceva ce ei nu au.
Eu sunt X, tu eşti Y, împreună avem în comun astea, ambii ne dorim de la celălalt ceva care să ne aducă un imbold de cunoaştere, de aventură, de pasiune, de motivaţie, de voinţă. În primul rând, e esenţial să existe în comun măcar un ţel/vis/obiectiv pe termen lung. În al doilea rând, e absolut necesar (pentru a simţi atracţie) ca celălalt să îţi poată oferi o viziune/perspectivă/experienţă de care tu nu poţi avea parte de unul singur, sau poţi dar...ai dorinţa de a împărtăşi cu cineva.

Nu se întâmplă tot timpul aşa, de multe se formează o relaţie toxică între un bărbat matur şi o fată cuminte şi inocentă (în care e evident cine e agresorul şi cine e victima), dar când nu e toxică eu o văd aşa:

O fată cuminte şi inocentă poate să trezească copilul dintr-un bărbat intimidant, autoritar. Îl poate aduce în starea în care îşi poate raporta sinele într-un total alt Univers. Îi poate deschide uşa spre o perspectivă mai simplă, îi poate oferi şansa de a avea mai multă răbdare cu afluxul de informaţii care îi inundă şi conturează "realitatea". Îl poate face să ia parte la jocuri care îi pun sufletul la încercare, îi trezesc spiritul de aventurier şi... până la urmă îi şi conferă plăcere sau alte forme de stări de "bine".

Un bărbat matur poate să îi ofere o şansă unei fete cuminte şi inocente în ceea ce priveşte abordarea raţională a vieţii. O face să admire şi să trăiască experienţe care o înalţă pe plan mental, social sau spiritual. Îi oferă o perspectivă mai "disciplinată" asupra a tot ceea ce o înconjoară, asupra a tot ceea ce o creează, asupra a tot ceea CE creează. O poate încărca şi pe ea cu putere, voinţă.

Voinţa de a trăi o viaţă împlinitoare. Până la urmă despre asta e vorba în relaţiile interumane. Să îl faci pe celălalt să aprecieze viaţa cu măcar 5% mai mult după ce te-a cunoscut şi i-ai oferit o fărâmă din Universul tău.

| anonim_4396 explică (pentru Unknownzgw):

Foarte bine zis și argumentat! Felicitări!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e genetica actualitatii, un tip de treaba care respecta omul de langa el gaseste una rebela, ea il bate, injura sau il invarte peste tot. Restul e cum zici tu cuminte vs rau (ea buna el naspa) corect nu e dar nu avem ce sa facem in privinta asta

| Jade20 a răspuns (pentru mgtow):

Nu e general valabil. Contrastele se atrag doar la idioti.
Daca esti linistit si cu capul pe umeri preferi pe cineva la fel ca si tine, sau genul aventurier si dezinvolt (sa calatoresti, sa afli, sa descoperi) ai nevoie la fel de un om asemenea tie, sau geek cu geek si exemple pot continua tot asa.

| RAY a răspuns:

Din nou ignorati evlutia umana,orice femeie iti doreste un barbat dominant nu unu pampalau,cuminte ce sa faca cu el sa aiba grija de el ca un bebelus, noi fiind vanatori candva eram dominanti, cu tupeu, agresivi si voua va placea ca aducea hrana si aveati o garantie, asa cu unu cuminte ce garantie sa ai

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eh, asta vezi tu in filme. In realitate se poate intampla oricewinking ABSOLUT orice.

| Mosotti a răspuns:

Pai si fata cuminte si necuminte tot atractie pentru acela are, nu doar aia cuminte, bine hai sa zicem ca de varsta apropiata! Aia e. El se simte atras de ea daca ea arata bine, atata tot, poate sa fie cu 15 ani sau cu 1 an mai mic ca el, poate sa fie cuminte sau necuminte.

Contrastele de obicei nu-s in ordine caci nu se si intersecteaza! De ex daca eu sunt cheltuitor si ea nu e, o sa zici ca e echilibru, dar nu ne intelegem. Deci depinde de contraste.
Fara intersectie nu te poti intelege cu cineva, ma refer la fel de a fi.
Completarea ajuta la treburi, intersectia ajuta la intelegere, si culmea, nimeni nu discuta de intersectie!