| SoreMihalacheSorina a întrebat:

De ce copiii in ziua de azi numai citesc,ci stau numai la calculator? Ce s-a schimbat de pe timpuri? Ininte copiii se duceau la olimpiade, erau destepti, acum de la mine din clasa numai 2 copii am luat! Ininte erau atat de destepti, copiii.Cred ca ii si bateau parinti, nu? Astept pareri.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Cum sunt copiii din ziua de astazi? Dependenti de Facebook si de sms-uri, ultra-pasionati de tot felul de gadget-uri electronice si complet dezinteresati de sport si de alte activitati sanatoase, in aer liber. Mari amatori de distractie si de recompense-instant, ei prefera sa isi petreaca majoritatea timpului liber in fata calculatorului si fug de lucrurile care presupun o doza, chiar si minima, de efort.
Copiii din ziua de astazi au un cu totul alt gen de copilarie fata de cea a generatiilor anilor ’70-’80.
in Romania 98% din copiii cu varsta intre 6 si 15 ani stau cu orele in fata televizorului sau a calculatorului, fara sa mai aiba timp (sau interes) si pentru alt fel de activitati.
Deja au disparut jocurile practicate in fata blocului - sotron, de-a v-ati ascunselea, frunza, ratele si vanatorii - si, implicit, au disparut si interactiunile normale intre copii, acele interactiuni care ii invata sa socializeze, sa-si rezolve singuri conflictele, sa-si dezvolte in mod natural personalitatea de viitori adulti. Acum ei discuta, se imprietenesc si se cearta doar din taste, sunt obisnuiti sa vada lumea prin intermediul unui ecran si nu inteleg cum au putut supravietui parintii lor fara Internet, smartphone, Facebook si mess.
Responsabilitatea este strict a parintilor. Acestia au obligatia sa limiteze accesul copiilor la televizor si la calculator, sa-i inscrie la cluburi sportive, sa petreaca mai mult timp cu ei, sa le arate, prin propriul lor comportament, ce este bine si ce este rau. Nici scoala si nici biserica nu au aceasta responsabilitate, desi unii parinti, prea ocupati cu cariera si cu propriile lor distractii, sustin acest lucru. Copilul isi ia reperele (bune, proaste) din familie.
Din pacate insa, deja in multe familii nu mai exista decat repere proaste care, lucru trist, se transmit natural de la o generatie la alta.
Te pup!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.asiiromani.com/......munca.html
Daca tot te apuci sa critici, fa-o cu cuvintele tale.

49 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pe timpuri nu era internetul, copii aveau rușine și mergeau la școală să învețe nu să fac sex în toalete, etc.
Copii să-și bată părinții? La table, poate!
Pa, pa.

| SoreMihalacheSorina explică (pentru Legiuitoarea):

AI perfecta dreptate,! Dar tu aici ai mentinat asa " Copii să-și bată părinții? La table, poate! "Eu m-am zis ca parintii sa bata copii, ai inteles probabil gresit! Dar ai dat un raspuns foarte bun!

| mona a răspuns:

Mai demult nu erau calculatoare si probabil erau mult mai educati si mai multe restrictii, nu e vorba neaparat de bataie

| PunkyA a răspuns:

1. "nu mai citesc" si "parintii"
2. Daca tu, care esti la olimpiada, nu stii sa scrii corect... Sunt curioasa cum sunt ceilalti.
3. Ce legatura are bataia cu restul intrebarii tale?
4. Cati ani ai si ce clasa esti?
5. "ce s-a schimbat"? Totul!

| SoreMihalacheSorina explică (pentru PunkyA):

Da"Ce s-a schimbat " Cum ai vrea laughing)))! Daca sti ca ai un raspuns tampit, No Comment!

| SoreMihalacheSorina explică (pentru PunkyA):

Tu nu vezi ce dusa esti, cica ce rost are bataia cu restul... intrebarii mele... laughing) Inseamna ca nu sti sa citesti, clar.

| PunkyA a răspuns (pentru SoreMihalacheSorina):

Serios? Tie chiar iti place sa te certi...

| SoreMihalacheSorina explică (pentru PunkyA):

laughing SHUT UP!

| PunkyA a răspuns (pentru SoreMihalacheSorina):

Really? Now you want to talk in english. Well... before doing that, learn to speak romanian. And what is wrong with you?

| SoreMihalacheSorina explică (pentru PunkyA):

Zisai eu ca vreau sa vorbim in engleza? E o expresie, ceva de genu "shut up"care inseamna "taci" deci mai bine taci laughingDaca vrei engleza engleza sa fie na! Vorbim in engleza, dar mai bine numai vorbim deloc! .....It's all right with me! So let me leave.

| PunkyA a răspuns (pentru SoreMihalacheSorina):

Stiu ce inseamna shut up!"laughing"
Pot sa te rog sa nu mai maltratezi limba romana? Sau un copil de 12 ani ca tine care se crede atotstiutor nu este in stare?

| SoreMihalacheSorina explică (pentru PunkyA):

Mdaaa. se vede,... Pai si daca am 12 ani e problema sau ce? CHiar daca tu ai mai multi ani (mai v bine zis, esti mai mere)si tu ai avut 12 ani, deciii.te rog, si eu, poti sa numai comentezi, chestii neinsemnate pentru mine.Sincer, nici nu ma intereseaza raspunsurile tale, si altor dusi. Care se simt, sa se stie laughing. Papa si vezi-ti de treaba, ok?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ii bateau parintii, erau educati mai bine si feriti de tentatii

| Xtadelo a răspuns:

Tu de ce te uiti la serialul ala de 2 bani?

| SoreMihalacheSorina explică (pentru Xtadelo):

Si ce? Era o intrebare de cultura generala, daca nu sti nu comenta! Tie ti se pare ca de 2 bani, mie nu!

| Xtadelo a răspuns (pentru SoreMihalacheSorina):

Si te miri de ce nu mergi la olimpiada laughing

| SoreMihalacheSorina explică (pentru Xtadelo):

Eu si cu inca o fata am luat la olimpiada, eu am zis ca doar 2 din clasa am luat la olimpiada, daca nu sti nu comenta, ok?! Eu am zis ca eu, dar citeste si tu mai bine intrebarea pana o intelegi! Strict este problema ta, ca nu sti sa citesti nu a mea! Scuzati-ma TPU, dar da un raspuns nefolos!

| Xtadelo a răspuns (pentru SoreMihalacheSorina):

Nu ma asteptam la alt raspuns din partea unei fetite de 11 ani.

| drogh a răspuns:

Generaţia se schimbă. Nu rămâne aşa. Degeaba înveţi, înţelegi din clasă dacă uiţi totul pe moment. Depinde de cât poate să prindă o persoană. Nu toţi au un intelect de geniu oricât s-ar strădui. Şi nu este vorba doar de minte aici, ci şi de lene, oboseală. Mulţi tratează cu indiferenţă ştiinţa de carte pentru internet care îi atrage şi le oferă o dependenţă sau pentru că amână lucrurile,, Eh, mai stau încă 5 minute să mă relaxez şi după mă apuc", dar după trecerea celor 5 minute,, Eh, hai că mai stau încă puţin că nu e grabă" şi a.ş.m.d până când ajung să nu mai facă nimic.

| SoreMihalacheSorina explică (pentru drogh):

Aşa este... Ai o mare dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu bataia te face destept sau cuminte. Dar educatia si exemplul parintilor, da. Copiii nu mai citesc din comoditate si... lipsa educatiei. Iata numai aici citi intra si cer rezumate, teme...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai dreptate.
Poti sa citesti pe net despre 'efectul Flynn'. Oamenii sunt din ce in ce mai inteligenti, asa ca n-au cum sa fie mai prosti copiii de acum decat aia din trecut.

| SoreMihalacheSorina explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce ai inteles din intrebarea mea... Dar eu nu am facut pe nimeni "prost"Nici nu pomeni cuvantul"prost"dar numai conteaza, sfat pentru toti: ININTE SA COMENTATI, ASIGURATIVA < CA ESTE UN RASPUNS CALUMEA!

| SoreMihalacheSorina explică (pentru anonim_4396):

Eu am scris corect, daca am gresit 1 cuvant - doua ce are? Tu nu ai gresit in viata ta? Stiu ca am scris ca ininte erau atat de destepti,dar ma refeream strict la altceva, citeste mai bine si celalalte comentarii, etc! Ok, nu am chef sa ma cert.Tu esti cel mai destept si vaii...Le sti tu pe toate! Eu am zis ca erau asa desstepti ininte, pentru ca stiu ce vremuri au fost. Din cate mi-au povestit si parintii si alta lume. etcpa

| anonim_4396 a răspuns (pentru SoreMihalacheSorina):

'Numai citesc', 'ininte', 'ii bateau parinti', 'numai conteaza', ASIGURATIVA', 'faci parte din acei copi', 'daca nu sti', ' ca nu sti', 'le sti pe toate'.
Astea sunt numai o parte din greselile pe care le-ai facut si nu e vorba de un cuvant sau doua.
Nu am zis ca le stiu pe toate, dar sigur stiu mai multe decat tine.
Daca eu ti-am zis ca nu ai dreptate, nu inseamna ca aveam chef sa ma cert cu tine.
In plus, trebuia sa scrii la sfarsit ca astepti pareri care sa iti placa, nu 'astept pareri', pentru ca am vazut ca te certi cu toti care te-au contrazis.

| SoreMihalacheSorina explică (pentru anonim_4396):

Din cate exemple ai aratat tu, multe sunt scrise corect! Veziti de treaba ta, si numai comenta, ok!? Da, da...sti mai multe..Eu nu cred, daca mai gresesc 1-2 cuvant doua inseamna ca nu stiu?>tu imi sti mie notele? daca mi le stiai mai bine.....nu comentai, ca te dai singur de gol.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SoreMihalacheSorina):

Pe de o parte ma faci sa rad si pe de alta ma scoti din sarite. Pe langa ca gresesti, o mai faci si pe desteapta. Putin imi pasa de notele tale, eu ti-am zis numai ca nu stii sa scrii romaneste. Niciunul din exemplele alea nu era scris corect si iar ai facut o gramada de greseli in ultimul tau raspuns.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru anonim_4396):

Off: Nu-ti mai bate capul si las-o in pace, se vede ca-i frustrata ca stie ca n-are dreptate.
Se lauda ca a fost la Olimpiada, insa nici sa scrie corect nu stie... vorba ta.
Am mai "dat" peste o gramada de persoane in genul ei si stiu ce este (adica ce nu este) de capul lor.
Eu atat iti spun, nu se merita aceasta bataie, inutila, de cap.

On: Cat despre tine domnisoara guralívă, pentru cultura ta generala...de scris corect se scrie asa: „daca nu stii"; „scrii"; „ii bateau parintii"; „nu mai conteaza"; „asigurati-va"; „faci parte din acei copii" etc.

-Numai bine.

| duuh a răspuns (pentru SoreMihalacheSorina):

Vezi-ti*
nu mai*
stii*
"daca mai gresesc 1-2 cuvant doua inseamna ca nu stiu?"(ah, da, si cuvinte*) In mare parte, da. Bineinteles ca exista si posibilitatea sa mananci o litera, sa uiti un semn de punctuatie, o cratima etc., dar am citit si restul raspunsurilor tale la intrebarea asta si am observat ca nu e vorba de neatentie aici, ci pur si simplu asta crezi tu ca e regula.
Iar notele nu reprezinta nimic.

| SoreMihalacheSorina explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Nu e nevoie sa imi spui, om... " straight face Si daca mai gresesc la scris pe pc, asta nu inseamna ca nu sunt desteapta! Gandeste putin! Dar nu ma pun la mintea ta! Papa! SI o primavara frumoasa!

| valentingb a răspuns (pentru anonim_4396):

Las-o dom'ne, nu vezi, n-a mai ajuns lumea la olimpiada pe judet, vezi-Doamne. Dar saraca scrie cu "sti".Nu te mai complica, sau iti place sa te amuzi? big grin
Sa raspund intrebarii: pentru ca aveau parinti, cei din ziua de azi sunt "prietenii copiilor lor". Eu n-am luat bataie si tot am invatat foarte bine, asa ca educatia in familie se face si moral, nu doar fizic, cu bata de baseball sau cureaua de le pantaloni. Daca tu mergi la olimpiada inseamna ca mananci bataie zilnic? Eu nu cred, nu vreau sa cred. Daca ai pus o intrebare trebuia sa te astepti la diferite opinii, respecta-le.

| SoreMihalacheSorina explică (pentru valentingb):

Da, dar daca unii dau raspunsuri nefolositoare, cum a fost si AlexandruAndrei si multi altii, de ce? Daca stiti ca nu se poate raspunde, mai bine ati tacea!

| valentingb a răspuns (pentru SoreMihalacheSorina):

Eh Sorina, e o retea de socializare, conform regulamentului pot sa si discute intre ei, asta e. Nu e folositor raspunsul, apesi pe "evaluare" si dai "nefolositor", daca raspunsul nu e la subiect si mai e si nesuferithappy Dar ideea e ca nu trebuie sa te certi aici,pentru ca daca nu te injura, nici adminii n-au ce sa le faca. Trece-i cu vederea. Eu am pe unu', l-am corectat o data si acum imi verifica raspunsurile laughing ca nebunul. Ce-mi pasa mie? As putea sa il blochez,sa nu-mi mai vada raspunsurile, daca as vrea. TPU are o gramada de instrumente care sa te ajute sa nu te certi, foloseste-le. Raporteaza, voteaza, blocheaza, si daca e doar o contrazicere, asta e, ai cerut pareri, ai primit.winking Ai grija de tine, si..note bune!

| SoreMihalacheSorina explică (pentru valentingb):

Multumesc la fel! Dar nu ii vorba, de asta, dar unii sunt foarte enervanti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru valentingb):

Eu am si uitat de intrebarea asta si n-am de gand sa o iau de la capat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

'Ininte copiii se duceau la olimpiade, erau destepti'. Daca ai zis asta inseamna ca, dupa parerea ta, acum nu sunt destepti. Daca nu sunt destepti, inseamna ca sunt prosti sau mai putin destepti.
E o chestie de logica, daca stii ce e aia.
In primul rand nu stiu la ce olimpiada ai fost tu, pentru ca vad ca nici nu stii sa scrii corect romaneste, asa ca ar trebui sa te uiti mai intai la tine si dupa aia sa comentezi de cat de destepti sau prosti sunt altii.

| FearOfTheDark a răspuns:

Nu ai dreptate.Generatia e mai desteapta, copii mici isi dau seama de niste lucruri inainte de vreme.
E adevarat ca generatia noastra nu mai are ambitie, nu mai exista dorinta de a sti dar asta e.

| lolium a răspuns:

Eu chiar vreau sa ma duc la olimpiade si nu am pe nimeni care sa ma ajute, sau sa-mi explice fiindca profesoara are alte lucruri mai importante pe cap. cica. decat asa mai bine deloc straight face

| duuh a răspuns:

In primul rand, daca esti a cincea sau a sasea si te lauzi ca ai trecut de prima faza la olimpiada, serios, du-te si te culca.
In al doilea rand, nu stiu cat de destepti erau inainte. Mi-e greu sa cred ca pe atunci nu erau idioti. Ca acum ar fi mai multi... ei bine, presupunand ca asta e adevarat, eu cred ca problema este promovarea prostiei. Aici ma refer la toate pipitele alea care isi flutura tatele pe la televizor si ale caror animale de casa sunt mai destepte decat ele, la toate specimenele cu un IQ extrem de scazut care apar la emisiuni care cica ar fi de divertisment. Multi observa ca-i misto sa n-ai habar de tine, asa ca fac acelasi lucru.
Ah, totusi, nu mai aruncati cu ca-cat in calculator si internet.

| AlbaAura a răspuns:

In fiecare casa gasești calculator dar in cate exista macar cateva rafturi de bibloteca, nu pline de fel de fel de reviste, ci de cateva carți pentru lectura?

| 12AA a răspuns:

Citesc, nu vezi ca`ti citesc tie intrebarile, tu dc stai la pc du`te afara si incepi sa strigi : "Dc nu invata copii?" pentru ca asa si tu sta la pc laughing ....paaa

| SoreMihalacheSorina explică (pentru 12AA):

Era o intrebare de cultura generala, daca nu sti nu comenta!

| SoreMihalacheSorina explică (pentru 12AA):

Eu nu am zis nimic de tine, mai copile, citeste mai bine intrebarea! Si vai.ce destept esti, ma refeream la romane, carti! Cred ca tu faci parte din acei copii, descrisi de mine! Care or fi laughing

| 12AA a răspuns (pentru SoreMihalacheSorina):

Si daca sunt profa ce zici?

| SoreMihalacheSorina explică (pentru 12AA):

Ceea ce nu exista laughing)! Adica nu este adevarat/!

| Swal a răspuns:

Bataia nu face decat sa te reduca, atat fizic cat si mintal. Inainte nu erau destepti, nici acum nu sunt prosti, doar ca timpurile se schimba.
Totul pleaca de la parinti, cum sunt parintii asa sunt si copiii. Odata ce primesti o educatie si esti tinut din scurt, dar in acelasi timp ai si o libertate, nu vei mai face lucruri josnice (nu ma refer la tine). Daca parintii citesc, cu siguranta si copilul cand inca va fi in formare, (clasele 1-4) va trai cu sentimentul ca trebuie sa faca si el ce fac parintii.dar daca a picat intr-un anturaj de nimic, atunci nu prea mai exista scapare. Parerea mea big grin

| AwakenTheMonster a răspuns:

Generalizezi. Iar generalizarea e dovadă de ignoranţă prostească.
Lumea a evoluat. Atât. Evoluţia asta a fost folosită / înţeleasă în nşpe mii de moduri. Dar am evoluat.
Cât despre violenţă, ei bine, nu este un factor ce ar provoca un regres. Violenţa mereu te face să progresezi.
Dar nu este un factor determinant între prostie şi inteligenţă. Unii, poate, se nasc cu o capacitate redusă. That's all.