| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeti ca oamenii din mediul urban trateaza fara respect oamenii din mediul rural si ii ignora?

Răspuns Câştigător
| IsabelaIssa a răspuns:

Daca tot vrei sa generalizezi, oamenii de la oras sunt mai tarani decat taranii. La tara intalnesti oameni curati, cu bun simt, gospodari. La bloc nu stiu decat sa arunce gunoaie pe geam, sa alerge ca robotii de colo colo si sa se injure in trafic. Parerea mea este ca indiferent unde cresti, la tara sau la oras, e important sa ai o educatie buna.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In general orasenii sunt mai educati ceea ce le intareste convingerea ca sunt superiori unor oameni mai putin instruiti.Insa respectul nu este apanajul culturii deci e bine/indicat sa fim respectuosi cu oricine indiferent de nivelul lui de cultura.Respectul este apanajul omului educat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se cred superiori. evidenta unei minti inferioare

| kyliejenner a răspuns:

De ce generalizezi?

| Ungureanu90 a răspuns:

Nu e adevărat, nu toată lumea tratează fără respect oamenii de la țară doar că nu am crescut în același mediu și unul s-ar putea să fie mai educat iar altul mai puțin educat spre deloc. Mereu am încercat să intru într-o relație de prietenie cu ai mei colegi din clasă, ei fiind de la țară, dar totuși ei sunt scârboși, scuipă, nu se spală, înjură fără rost, ascultă manele la maxim ca țiganii pe care cred că îi cunoști etc.
unii sunt mai decenți și simțiți, față de aceștia am respect și mereu ofer ajutor. Dar acum să fim sinceri, oamenii de la țară sunt puțin înapoiați și se comportă cum au văzut în familie (recomand să citești sau să vezi filmul ''Moromeții'' de Marin Preda).

| KittyKernel a răspuns:

Draga mea...
Noi, oamenii de la oraş, tot timpul căutăm să fim ....cum să zic, mai superior. Mă- nțelegi? Şi în zilele noastre când îi spui cuiva țăran, asta sună mai mult a INSULTĂ.
Trist, nu?
Am vorbit în numele tuturor oamenilir de la oraş. sad