| anonim_4396 a întrebat:

De ce credeți că oamenii, în special tinerii și cei cărora le permite bugetul, își schimbă telefoanele mai des, la câteva luni, maxim un an după ce le-au cumpărat? 1. Că se plictisesc de ele și cum au de unde alege, vor să încerce ceva nou? 2.Ca să se dea mari în fața amicilor, cunoștiințelor?

Răspuns Câştigător
| gemeni6226 a răspuns:

Pot fi ambele variante, dar eu stiu ca si oamenii mari carora le permite bugetul isi schimba mobila, masina etc asta din nevoia omului de nou.Doar acei oameni nu prea schimba nimic care sunt legati sufleteste de un anumit obiect sau de toate prin amintiri.

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Eu le-am schimbat de nevoie, in ultimul an am avut 3 telefoane diferite, asta pentru ca situatia m-a adus acolo. Am avut un Samsung bunicel, l-am scapat pe beton si neavand husa sau ecran de protectie s-a facut praf, ecran crapat dar inca nu era afectat touch-ul si nici display-ul, nu trec 2 saptamani si il mai scap o data, iar imi sare din buzunar direct pe ecran...de data asta s-a dus display-ul, se albise apoi se inegrea ecranul, a murit.

De rezerva mai avea un telefon pe care il am si acum dar e mai praf asa el, se misca extrem de greu si nici memorie nu am pe el pentru aplicatii, abia dadeam un mesaj pe wapp, am stat cateva luni cu el pana mi-am luat un alt telefon, de data asta i-am pus husa si folie de sticla, mi-a cazut si asta acum 3 luni cam asa pe ecran, de la o distanta mai mica si pe parchet, s-a crapat putin folia dar nu are nimic, din fericire merge brici, eu am fost nevoit sa le schimb, de atunci am grija cu telefonul asta foarte mult,, afara cand ies imi iau pantaloni cu buzunare adanci sau cu fermoar, ca sa ma asigur ca nu mai sare din buzunar.

| Mosotti a răspuns:

De tampiti, ca numa un om prost are tenta sa se dea mare, iar de plictisit nu prea ai ce sa te plictisesti ca toate fac cam acelasi lucru, forma e cam aceiasi.

Si chestia e asa, smecherii stiau ca-s multi prosti, au fabricat in prostie ca sa aiba prostii ce sa cumpere aiurea, din cauza asta poluarea urca, si vom muri in chinuri din cauza asta mai devreme. Vor urca temperaturile, inundatii, altele, secete de nu o sa mai avem apa la bloc sa ne k la toaleta!

| Celcestietot a răspuns:

Fiecare are motivul său, chiar daca nu este unic, nu sunt 2 motive bătute în cuie, răspunsul pe scurt este : din cauza psihicului.

| Nemessys a răspuns:

Este o strategie de marketing.
Initial, telefoanele + alte consumabile, se faceau special ca sa se uzeze foarte mult intr-o perioada, ca sa nu mai poata fi folosite si consumatorul sa fie nevoit sa cumpere ceva nou. Chestia asta bineinteles ca este mai grea, asa ca producatorii s-au decis ca decat sa faca asta, mai bine le da iluzia ca ceea ce au cumparat ieri, nu mai este la moda si astazi a aparut ceva, mult mai nou si mult mai misto, iar maine la fel.
Cand a aparut iphone X, lumea era cu bateriile pline. Acum ti-e si rusine sa-l scoti din buzunar.

Eu am avut un telefon din 2016 pana in iarna lui 2019, acum am altul si cel mai probabil o sa-l schimb in 2022-23 laughing. Nu are rost sa-mi iau altul din moment ce sunt multumit de ceea ce am. Iar de moda ma doare undeva.

| Andresso a răspuns:

Eu mereu am avut telefoane mai simple si nu scumpe, am zis mai bine am o masina sau un televizor mai scump si mai bun decat un telefon. Telefonul il folosesc doar pentru muzica si apeluri. Ce-ti trebuie telefon scump in ziua de azi cand la 10 milioane ai deja 48 mp pe camera si 6gb ram si un procesor bun, ce rost are sa iei un telefon la 60-80 milioane, doar sa te dai mare si golan.

| EntertainYou a răspuns:

Consumerism. Sunt manipulati mereu sa creada ca au nevoie de un device ultimul racnet. Pentru validare sociala, nu pentru ca au nevoie sau pentru ca li se strica ultimul telefon.