| Fatamuntilor a întrebat:

De ce credeti ca unii oameni nu respecta/sfideaza /uita regulile,inclusiv cele de buna purtare /de bun simt?
Ni se impune reguli inca din primii ani de viata!
Avem reguli la scoala /servici /familie /societate,insa putini sunt acei care le respecta intocmai!
Tine de educatie, de puterea exemplului?

36 răspunsuri:
| ToKen a răspuns:

Nu mi se pare ok sa respecti intocmai.

| Sellak a răspuns:

Regulile de buna purtare ar trebui respectate in proportie de 90 la %, insa restul regulilor (majoritatea idioate) nu sunt respectate de oamenii care au un pic de creier in cap. Mie unu nu-mi convine sa-mi impuna cineva ceva, pentru ca asa crede el ca e bine. Daca asa crede el ca e bine sa respecte el regula respectiva " in special cele din scoli ". Sunt din ce in ce mai multe reguli si interdicii imbecile, create de niste oameni care profita de prostia altora. Majoritatea copiilor din ziua de azi, si chiar si oamenilor cu ceva experienta de viata, li se pare ca le lipseste personalitatea, toti se lasa controlati " pentru ca asa e bine si asa trebuie". Nu asa trebuie pentru ca asa imi spune x sau y. M-am referit la majoritatea "Regulilor" nu la cele care chiar nu ar trebui incalcate, pentru siguranta si mai stiu eu ce.

| RAY a răspuns:

Pentru ca suntem animale ce atata filozofie,uitam ca am plecat din copac uitam mereu asta ne prefacem ca suntem mai presus de alte animale ca suntem rationali ca nu facem greseli ca cica ne judecam faptele inainte sa le facem,total gresit omul e o maimuta primitva acele reguli sunt facute sa ne dea iluzia ca suntem superiori altor animale,cu frica nu merge treaba parerea mea, dar uite cum incepe manipularea de mic sa urmezi reguli in loc sa gandesti singur ca nu e bine sa injuri, trebuie tu sasi dai seama nu sa ai frica sa nu omori pe cineva, tu ai ucide daca ai putea? nu cred de ce? te opreste ratiunea, empatia, e obligatoriu sa tinem cont de reguli? ma duce cu gandul la https://ro.wikipedia.org/wiki/Nihilism
acele reguli te transforma intro oaie proasta nu intr-un om rational, scoala nu te invata nimic te tampeste timp de 12 anii ca apoi sa te trezesti ca un animal fara nimic asta e adevarul apoi ne plangem de generatia tanara, apropo cum sa si cont de reguli cand in tara ta aia care o incalca sunt barosani, camatari si au viile peste tot asa exemple sunt normal ca urmezi aceste exemple de non oamenii

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

Am evaluat de atunci ca specie, suntem superiori animalelor, avem ratiune a de distingie binele de rau!
Da e obigatoriu sa tinem seama de reguli, viata ne este guvernata de ele, fara ele viata ar fi un haos.

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Pe naiba suntem controlati de acelasi chesti ca ele, zi-mi un animal care a cazuat raboaie care ucide din placere nevinovati? nu suntem rationali deloc

| Drimmero a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Tocmai d-aia s-au creat regulile, pentru ca nu putem trai dupa legea junglei!

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

Tocmai aia nu respecta regulile!
Nu putem generaliza!

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Foarte corect aici, omul creaza si distruge in acelasi timp, animalele nu o sa distruga niciodata nimic, ele nu au inzestrarea omului, omul e dement!

| Fatamuntilor explică (pentru Drimmero):

Corect!

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Angy actiunile tale zilnice nu au nici o ratiune crede-ma ceea ce faci este controlat mai mult de partea primitiva a creierului inclusiv intrebarea ta este determinata de partea emotionala, imazinezati ca copilul tau e in oc rational nu te-ai baga dupa el emotional simti durerea lui si isi risti propia viata, a fi rational 100% e ca daca ai fi o stanca fara sentimente bune /rele

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

Ray,regulile de buna purtare, codul bunelor maniere TREBUIE stiut d toata lumea!
Nu traim in jungla!
IMI RISC PROPIA VIATA, auzi la el, daca ii inpun copilului reguli!

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Isi risti viata sal scoti din foc afara, eu nu cred ca exista acel cod a bunelor maniere si nu ma intereseaza de el,omul e o bestie cu chip de inger,cateodata e bun daca e in interesul lui, cateodata e rau, acele reguli au fost facute de niste criminali care au omorat nevinovati sau care tineau sclavi, las ca vedeam eu asa zis oamenii care erau de inalta societate si aveau codul asta si ei omorau oamenii nevinovati, ma lasi co codul ipocriziei umane care ne defieste ca specie, omul e un ipocrit din nastere plange cand nu-i faci pe plac in fine

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

Deja mergem prea departe...cum sa-mi scot copilul din foc daca REGULA era sa nu joace cu chibriturile.
Eu cred ca ai intalnit oameni nepotriviti... oricum esti prea tanar si ai timp sa-ti schimbi pararea si sa intelegi unele reguli!
De acord cu cei ce spun ca unele reguli sunt degeaba...

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Desi daca regula e sa nu treci strada pe rosu tu vazandusi copilul o sa-l lasi sa treaca nu? angy fi serioasa, te crezi prea rationala sincer crede-ma ca studiez comportamentul uman si ma uimeste cat de irational e, de exemplu sau facut atatea experimente incat consider specia umana cancerul pamantului si singura solutie ramane exterminarea speciei umane desigur si a mea

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Daca nu te casatoresti cu mine n-am sasi dau dreptate vreodata sa stii, chiar azi niste tinerei vorbeau asa vurgar in tramvai mai ales o fata asta e, bine hai sa nu generaliza si dincolo sunt de astia, pana la urma e ceva normal sunt tineri, ce te faci cu uni de 40 de anii foarte vulgari?

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

Ma fac nu am citit primul randlaughing ziceai ca vorbeau vulgar acei tineri, probabil au ca uitat acele reguli, nu vreau ca copilul sa auda si sa reproduca acele cuvinte!

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

De ce te faci a?

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

DEJA MA DOARE MINTEA de de citesc acolo. Normal ca nu las copilul sa treaca pe rosu.
Specia umana trebuie extreminata... tu crezi ca toti oamenii sunt la fel?

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

E destul majoritatea sa fie la fel, daca devi nevastamea poate ca nu voi extermina umanitatea sau poate ne mutam in alta galaxie

| Fatamuntilor explică (pentru RAY):

Sa inteleg ca salvez omenirea daca ma marit cu tine?rolling on the floor

| RAY a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Corect angy, devi salvatoarea pamantului, o vedeta sa spun asa, prima oara trebuie sa imi cumpar chibrite sa dau foc lumii daca nu te mariti cu mine vom arde cu toti din iubire desigur

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru RAY):

Nu toi au coborat din copaci, asa cum nu toti sunt fii lui Iacov si ai Saarei.winking laughing tongue

| Fatamuntilor explică:

De exemplu, invatam copilul de mic ca NU trebuie sa joace cu chibriturile, explicand eventual si consecintele, ii invatam ca NU frumos sa arunce hartiutele pe jos.Aceste reguli trebuie tinute si respectate!

| OldSoul a răspuns:

Regulile sunt si vor fi mereu incalcate.
Nu exista o persoana care sa nu fi incalcat o regula.

| Fatamuntilor explică (pentru OldSoul):

Da,pentru ca nu exista perfectiune. Uneori incalci regulile involuntar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt situatii care cer incalcarea regulilor. Si tu ai face-o.

| EneCristian a răspuns:

Diverse motive poate fi turma adica daca x sparge regulile y si z vor fi tentati sa faca si ei de unde si anturajul cat despre A IMPUNE nu se pot impune reguli unei fiinte umane asa doar fiindca vrea sistemul cand totul e incorect eu nu voi fi corect( daca o colega ma trateaza cu dispret si cu nasul pe sus clar nu o sa-i arat pic de respect) mai tine si de propia formare si mentalitate.

| Fatamuntilor explică (pentru EneCristian):

Efectul de turma...
Ce putem face?
Daca x ajuata un batran y si z vor tentati sa-i urmeze?

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Pai ey cred ca unii nu respectă unele reguli din cauza ca i-au fost impuse multe reguli de mic și deja s-a saturat de atitea reguli.Deci eu cred ca nu trebuie respectate toate regulile, căci sunt multe reguli pur și simplu inutile.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru FrumusicaSufletista):

Mergi in ghetoul din Ferentri.winking laughing

| Mantarela a răspuns:

Pentru ca scoala strica un copil. Acolo inveti ca e mai bine sa injuri si sa te porti ca un magar ca asa atragi atentia si te faci cunoscut.

| Fatamuntilor explică (pentru Mantarela):

Poate la scoala ta!
Nu cred ca un dascal ar invata elevii asa ceva. Poate pe strada!

| Mantarelul a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Copii de la scoala ma refer si anturajul. Nici macar atat nu intelegeti? Ce profesor normal la cap invata copii sa injure sau altele.

| Drimmero a răspuns (pentru Mantarelul):

Unde ii invata profesorii sa injure, ma? De ce tastati ca sa va aflati in treaba? Profesorii sunt platiti de stat ca sa-si bata capul cu toti, ca sa faca ceva din elevi.
Nu am intalnit in viata mea un profesor care sa aiba ca scop invatarea injuraturilor, nu stiu cu cine ai facut tu scoala, dar nu este asa!

| Mantarelul a răspuns (pentru Drimmero):

Tu ai probleme cu masarda sau nu ai citit inca al doilea post al meu?

| Drimmero a răspuns (pentru Mantarelul):

Scuza-ma, greseala mea, nu am citit al 2-lea post, am citit doar primul post. Ai dreptate in al 2-lea, unii vor doar sa se dea ceea ce nu sunt, ma refer pe la scoala unde ies in evidenta cel mai bine!