| anonim_4396 a întrebat:

De ce dacă nunta este despre iubire și despre un el și o ea, muzica de la nunți este de obicei cea populară și lăutărească și de multe ori nici măcar nu este cu tema dragoste?

Deci de ce muzica de la nunți nu poate fi despre dragoste, dulcegării și despre ei, mirii?

De ce dacă mirii aleg de obicei playlistul acelei seri, ei aleg tot acel stil muzical (populară/lăutărească/manele)?"

49 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pentru că le muzica populară/lăutărească/manele poți să te bâțâi mai bine...
happy

| anonim_4396 explică (pentru cristi202):

Pe lăutărească da, dar pe populară, pe bune? happy
Nu văd a avea multe mișcări pe populară, plus că și aia are niște mișcări anume, dacă nu le știi, e cam nasol happy pe când pe muzică Disco, poți fi tu, poți interpreta în manieră personală, poți veni cu propriul stil de mișcări și de dans. happy

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poți să te bāțâi pe orice muzica ritmata, și muzica populara e o muzica ritmata. Crezi că cei mai mulți care dansează populara la petreceri știu să danseze pe ea? Cei mai mulți se bâțâie. Cît despre disco, acolo ai dreptate, ești mai liber să te miști cum vrei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Muzica de la nuntă trebuie să fie pe placul tuturor invitaților.
Să zicem că mirii sunt îndrăgostiți sparți, dar invitații sunt poate căsătoriți din interes de 30 de ani, afemeiați, virgini sau nu și-au găsit încă pe cineva; nu ar rezona cu dulcegăriile de dragoste. Au nevoie de muzică ritmată, care să îi binedispună, să îi scoată la dans.
Și totuși... Mai bine de jumătate din repertoriile folosite, sunt de dragoste.
Inclusiv popularele, unde bădiță cere guriță.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Ai și tu dreptate domnule NoTurbina. happy
Clar muzica ar trebui să fie pe placul turor, oarecum și eu susțin asta, adică nu zic că muzica ar trebui acum să fie doar pe tangou și senzual, încât să-și rupă miri spinarea, au ei oricum timp să și-o rupă după. laughing)

Dar să fie toată numai populară și lăutărească. No, no, no. laughing

Și aici ai dreptate, una muzică populară e de dragoste și pe la nunți, dar cel puțin muzica de la vară-mea a fost creepy și da, o cam fost ceea ce spui tu pe aici, dar nu, chiar nu o fost pe gustul meu. laughing

Noroc că am avut un foișor fain și priveam stelele întrebându-mă pe unde naiba prin Univers o umbla prințul/broscoiul meu. rolling on the floor)
Aia e, a trecut, dar știu sigur că eu una, dacă mă voi căsători vreodată ca prin minune, și va fi și cu neamuri, plec singură de la propria nuntă. happy Oricum eu cam sunt ciudata din tot neamul laughing) nimeni de la mine din neam nu ascultă rock sau k-pop sau chiar muzică siropoasă, cred că nici neamul lui/ei nu vor fi o excepție. laughing)

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi faci și tu nuntă modernă.
Adică o cununie civilă și gata.
Masă restrânsă la un restaurant, doar cu oamenii care îți plac.
Fără populară, eventual fără dans/muzică.

| anonim_4396 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Asta da. happy
Deși eu visez să dansez, wow, n-am spus nicicând asta, ba chiar vreau să am amintiri cu soțul meu, dar ceva mai tandru, mai romantic, deși cred că oamenii din ziua de azi au cam uitat de romantism și chiar și de senzualitate. sad
Dar mă rog, oricum nu prea mă văd în acest scenariu, pe viu. laughing)
Dar o să țin cont de sfat, mulțumesc mister NoTurbina. happy

| Mosotti a răspuns:

Pai de ce ar fi de dragoste? Muzica e de delectare, de petrecere, de distractie si atat si la nunta.
Sunt multe manele misto care canta dragostea, nu e problema, eu din alea ascult printre alte genuri de muzica.
Si lautareasca si populara multe canta dragostea.

De ex lautareasca "Alba ca zapada" formatia Odeon.

| dullcat a răspuns:

Nuntile sunt o conventie sociala foarte adanc inradacinata in fiecare popor, cu abordari asemanatoare, dincolo de amalgamul cultural diferit la prima vedere. Tind sa cred ca de-a lungul istoriei acest eveniment din viata unor tineri a reprezentat doar o metoda de a diferentia clasele sociale. Astfel, cei bogati faceau nunta trei zile si trei nopti, cu opulenta maxima, iar cei cu mijloace financiare mai modeste faceau nunta ca atare, in functie banii mai putini. Cred, de asemenea, ca si muzica se cunostea de departe din care grup social apartinea.

Muzica e, evident, indispensabila. Si desi ce spui are sens, ca mesajul principal ar trebui sa fie unirea in dragoste a doi oameni, invitatii cred ca vor sa se distreze fiecare mai mult sau mai putin. Iar aceasta distractie se traduce prin melodii cu mesaje in care fiecare doreste sa se regaseasca. Iar asta ne poate da de gandit ca mesajul dragostei atatea ore nu este agreabil pentru fiecare, in functie de ce decizii au luat in viata. Cu totii am observat ca oamenii mai in varsta rezoneaza cu muzica populara si anumite mesaje, iar adolescentii si adultii tineri poate rezoneaza cu rock, muzica usoara sau pop, total mesaje diferite.

Sigur avem toti rude din mai multe clase sociale si e imposibil sa stabilim un anumit gen de muzica, sau doar cateva, care sa-i impace pe toti, spre deosebire de secolele trecute cand era relativ clar ce si cum. Datoria nuntasilor este sa se asigure ca evenimentul e placut pentru toti invitatii, nu doar pentru ei.
De aceea cred ca este oarecum considerat de bun simt, conform normelor societatii actuale, ca muzica sa se plieze pe gusturile tuturor macar pentru o ora, astfel ca fiecare sa se bucure alaturi de miri si de ceilalti invitati.
In acelasi timp prilejul de a fi invitat/a la nunta cuiva, este pentru unii, mai mult decat orice, poate o escapada sa petreaca doar o data pe an sau mai rar, asa ca logic ar fi muzica sa fie de mai multe genuri.

As putea incepe alte paragrafe legate de conventiile culturale si cum acestea dicteaza stilul muzical preponderent preferat de un grup de oameni sau un popor, insa ma opresc aici. laughing Cred ca am plictisit destul.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca peer pressure si idioti. Am fost la nunta cu metal! Deci daca vrei, se poate.

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

Really?! :ooo

Nu creeeeeeeed! happy

Asta aș vrea să o văd. laughing)

Eu am fost acum în septembrie la o vară, la nuntă și a fost creepy. Toată noaptea mi-o cântat numa populară, singura melodie tinerească așa și ușoară o fost o reinterpretare, dar tot de lăutari, a faimoasei melodii "Gașca mea" rolling on the floor)

În rest, eu mi-am petrecut seara mai mult în foișorul restaurantului cu pisicile de acolo și stând într-un balansoar. Adică eram și răcită groaznic și când îți este rău chiar nu prea suporți să asculți ceva ce nu-ți face plăcere, cum e în cazul meu cu lăutăreasca și populara. Ce mai era așa de doamne ajută, era muzica grecească, câmd băga câte una de aia, parcă, parcă urechile mele mai respirau. happy
Dar per total o fost creepy. Am jurat că va fi prima și ultima nuntă la care mă mai duc. laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca s-au facut mai mult de cateva poze atunci. A fost o nunta cu metalisti si gameri, si o saptamana mai tirziu, una cu rude si invitati mai mainstream unde s-a pus muzica mai soft si probabil s-a dat din cap doar ocazional.winking

| Freya1 a răspuns:

Au și piese de dragoste, dar oamenii de rad isi pun muzica ce ii face sa se simtă bine.

| Catrice a răspuns:

Cine vrea sa asculte 5-6 ore doar dulcegării bleah

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Eu? happy

Nu doar dulcegării, ci muzică senzuală mai mult, despre iubire, despre ei, despre contopire. Păi nunta ori e o fațadă unde mulțumești oricum niște oameni pe care mulți nici nu-i știai până la acea nuntă sau nu-i agreezi sau despre iubirea lor, despre sufletul lor ce se unește în acea seară a nunții lor? happy

Cam trist cum sunt privite nunțile și după tot oamenii ca mine sunt acuzați că nu vor să se mărite. happy

Păi eu nu pot renunța la mentalitatea mea idealistă, mai ales în cea mai perfectă zi a vieții mele, ca să fiu comercială și să mulțumesc tribul. Sau pot mulțumi și tribul, că în fond nunta ar trebui cumva să înglobeze totuși toate gusturile. Dar când doar lăutăreasca și populara au înaintate și popularitate, ți se taie. :/

| Frank51 a răspuns:

Pentru că nunta nu este niciodată despre el și ea, ci despre cum să faci invitații să se simtă bine și să bage mult în plic.

| CostinAlamariu a răspuns:

Mirii își aleg muzica după chipul și asemănarea lor. Dacă sunt oameni mediocrii bineînțeles că vor alege manele/populară sau lăutărească. Mediocritatea întotdeauna preferă gunoi.

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Gosh!
Mister HiperBorea, chiar vă credeam un smart boy, dar ați dat cu bâta-n lac sau cum naiba spunea vorba aia.

Sper să nu vă ofensez totuși, îmi place la unele întrebări cum răspundeți și ce spuneți. laughing Nu la toate, dar la unele vă arătați o oarecare inteligență. happy
Însă eu nici în întrebare nu am susținut că muzica lăutărească + populara ar fi muzica idioților. No, no, no. happy
Adică totuși lăutăreasca a luat naștere din indiană, că de acolo sunt originari și țiganii, și deși cred că am ascultat 3 melodii toată viața mea manele sau lăutărească și tot atât și indiană, voi chiar nu simțiți vibe-ul, chiar se simte că de acolo își preia influențele, esența. happy
Cât de populară, ce să mai zic, chiar și nepatriotă, susțin că muzica populară este emblema noastră, spiritul nostru ancestral, acolo șade, în populară.

Deci hai mister HiberBorea să nu jignim, ok? happy

Fiecare are dreptul la neamul lui și chiar la influența și promovarea lui.

Însă da, mie nu-mi place, după afirmație probabil nici dumneata nu o agreezi laughing dar mă frământa totuși de ce, adică de ce predomină ea la nunți? Dar tot citind răapunsuri pe aici, am aflat și eu câteva. laughing)
Sper totuși să nu aveți această gândire în realitate? crying Adică îmi păreați prea smart ca să susțineți că un gen anume sau un gust anume ar fi pentru oameni proști. sad E un raționament prea jos pentru un om așa de cult ca dumneata. sad

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Muzica populară nu are nicio legatura cu "spiritul nostru ancestral". Trebuie sa faci diferența între muzică populară (care este o mediocritate inventată recent) și muzica folclorică care într-adevăr face parte din "spiritul nostru ancestral".

Muzica folclorica o iubesc, dar cea populară o detest.

| blackann a răspuns:

Fiecare alege ce vrea, eu am fost la varamiu' acum 12-13 ani, si-a facut-o in vama (cand nu era plina de cocalari si stricata de tigani si mamaizata) si au avut doar muzica rock si dresscode casual. fiecare isi face cum vrea, dar romanii nu prea au inspiratie si gusturi, daca dj-ul le spune ca asta e playlist-ul de nunta si asta pune la altii la nunti, accepta si ei, turma de oi proaste.

| TheGentleman a răspuns:

În primul rând, nunta este un eveniment (ritual) social, cu implicații financiare, la care participă întreaga comunitate (rurală, pentru țărămime, urbană și transnațională, pentru elite).

În cadrul nunții se încheie diverse alianțe, reprezintă pentru nuntași o oportunitate de a-și cunoaște potențialele partenere și de asemenea reprezintă un prilej de a-ți arăta statutul social ori potența financiară

De fapt, nunta nu este despre și pentru miri, ci pentru nuntași

Uite, îți las un material al unui fotograf profesionist care a participat la sute de nunți despre cum se organizează o nuntă reușită:

https://www.youtube.com/watch?v=26K6BngP51g

| AdioTPU a răspuns:

Pentru că este muzica de petrecere, de voie buna, ritmica.

| anonim_4396 explică (pentru AdioTPU):

Și una muzică spanish poate fi așa. sad
Dar spaniola măcar vorbește despre iubire. sad
Așa clar poate fi și muzica comercială americană sau altele, dar nu le mai dau și pe alea exemplu, deoarece nu sunt la fel de senzuale ca muzica spaniolă. happy
Și nu sunt vreo înflăcărată a spaniolilor sau ceva (deși eu una simt că oamenii din cultura latină au o senzualitate înăscută în ei, au o vivacitate altfel) dar ceea ce susțin că nunta pe lângă muzica asta de voie bună și "dirli-dirli" trebuie să se contopească și cu muzica în care se habla despre ei, despre iubirea lor nebunească, despre sufletul lor contopit sau ce urmează să se contopească în acea magică seară, despre atingerile sufletelor lor și despre senzualitatea ce chiar ar trebui să le curgă la cote maxime prin vene în acea noapte. happy
Evident că românii totuși o trăiesc dar prin acel stil de muzică, e problema lor, eu una sunt anti acea muzică. happy

| 120bulevard a răspuns:

Pentru ca aia e muzica de joc si lumea vrea sa se distreze, sa chiuie, sa se imbete, crezi ca o sa danseze cineva pe comerciale de la Lora sau Delia care canta despre fluturi si acadele? laughing

| anonim_4396 explică (pentru 120bulevard):

Păi o prefer pe aia. laughing)
Da, păi unele melodii de-ale Deliei chiar pot fi dansabile, ale Innei la fel laughing)
Pe populară oricum în afară de a de ține unul de mână cu altul și a dansa învârtita în cerc de la stânga la dreapta, apoi de la dreapta la stânga nu prea ai ce mare dans să bagi.
Pfff, păi dacă ar fi o nuntă pe stilul meu cu toate stilurile, mă rog și aș avea cu un gram mai scăzută anxietatea asta, păi rupeam ringul de dans și la propriu și la figurat. laughing) Mă pot lăuda că și chiar așa grasă am dansat ceva ani la rândul meu, încât am ceva mișcări coregrafice în minte, care erau tocmai bune de pus în practică la o nuntă. Dar mna, pe populară, de aia nu știu laughing) mai mere pe o lăutărească poate un dat din buric, în cazul meu din colac rolling on the floor)
Dar aia deja mă zgârie pe urechi rolling on the floor))
Poate ceva așa mai spre arăbesc sau grecesc mai mere. laughing))
Oricum mai mă duc doar la nunta vărului meu cel mai bun, dacă o fi să se mai însoare cândva, că e cam fustangiu și vărul ăsta și gata rolling on the floor) zic pas la nunți idioate rolling on the floor))

| 199onur7 a răspuns:

Toți mințiți ca nu ascultați manele da va repeți pe ele -_- o vai noi nu ascultăm manele asa ceva o vai da cand auzitnde țzanka va rupeti la băutură si miscări dinalea ca delfini

| anonim_4396 explică (pentru 199onur7):

Eu nu. happy

Și funny e că eu chiar nu sunt rasistă cu etnia rromă. Eu locuiesc în Călărași, care a cam devenit orașul lor și eu una aș vrea să mă împrietenesc cu ei, nu cu toți, na totuși îmi plac oamenii care nu utilizează parfumuri de milioane, dar știu să utilizeze corespunzător apa și săpunul. happy
Zic asta deoarece am observat că unii oameni și nu doar rromii, au tendința asta de a utiliza chestii scumpe, fără a mai știi să le utilizeze corespunzător pe cele ieftine, dar basic pentru sănătate, până la urmă. Că parfumul îi fiță, apa și săpunul sunt vitale. happy

Dar revenind, că am impresia că am divagat cam mult. Eu nu am nimic cu țiganii și etnia lor, dar mamă, chiar nu le sufăr muzica lor. E creepy, nici chiar indiana no me gusta.
Eu rămân fidelă ROCK-ULUI, CLAR ȘI K-POP-ULUI ȘI SPANIOLILOR și JAPONEZILOR/ASIATICILOR (să vezi ce muzică cutremurătoare au japonezii, nu toate, dar unele te bagă în câte-o transă de aia.). happy

Iar întrebarea am adresat-o special deoarece nu înțeleg de ce la nunți nu poate fi muzică spanish, despre amor, iubire, pasion, despre enamorados, despre corazon și este despre populară și lăutărească.
Sincer happy măcar dacă e una de aia manea de corazon, mai merge, adică ideea nu ar fi musai genul muzical în sine, cât vibe-ul și versurile melodiilor. happy
Asta din păcate nu am înțeles-o niciodată. happy

| 199onur7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sun țigan frate -_-

| anonim_4396 explică (pentru 199onur7):

Păi felicitări! happy
Și eu predau la o clasă de țigănuși și chiar sunt ok, oamenii din acea comunitate. Mă rog, copiii sunt cam sălbatici sad dar părinții lor jos pălăria, n-am ce zice happy adică am predat anul trecut în București și oamenii ăia erau jum români, și câțiva rromi, dar frate, aveau niște arfe și m-au săpat tot anul, că auziseră ei că sunt la început de carieră happy ăștia de anul ăsta vreau să spun că nu s-au băgat deloc peste mine, să-mi explice ce și cum, ce trebuie să predau și cum, până și copiii care s-au mai bătut, părinții au fost ceva mai înțelegători, decât bucureștenii.
De aici tragi niște concluzii, că unii rromi pot fi mai educați decât unii români înstăriți, realizați și plini de arfe. happy
Deci dacă lupți pentru educația ta și pentru o lume mai bună și chiar le arăți celor care te denigrează că și tu din etnia ta poți să faci lucruri, sincer de la mine, man, ai jos pălăria. happy
Eu una chiar am susținut treaba asta, că întotdeauna mi se va părea un model strong, un om de etnie rromă care a reușit pe cont propriu, care chiar a ajuns într-o funcție de conducere (medic, avocat, primar) dar pe barba lui. Nu făcând ilegalități, nu furând. happy

| 199onur7 a răspuns (pentru anonim_4396):

In tot deauna un țigan va fi mai puternic dexat orice nație -_- sunt mândru ca sunt țigan-_-

| CostinAlamariu a răspuns (pentru 199onur7):

Absolut nimeni nu are niciun motiv sa mintă despre așa ceva. Cine zice ca nu asculta, nu ascultă. Cine asculta întotdeauna recunoaște

| 199onur7 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Tu ști că-ți am prins eu ca domne detestă manele da se rupeau pe jador si salam țzanka adi de la valcea jan de la Craiova adi minune nicolae guta denisa babi minune copilu de aur florin cercel

| CostinAlamariu a răspuns (pentru 199onur7):

Dacă prin puternic te referi la un miros puternic daa 100% de acord

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Muzica lautareasca e cantata din suflet.

| anonim_4396 explică (pentru DonEnnioSalieri):

Https://youtu.be/rOyzCLO8Ck8

Și asta este cântată tot din suflet. happy
Și parcă ar suna mai bine la o nuntă unde este despre un el și o ea.
Evident asta mi-a venit prima în minte, dar clar sunt n melodii spaniole mult mai bune ca și muzică, ca și compoziție și versuri, ca și vibe și pasiune, ba chiar pe care se poate preta un dans mai senzual, că în fond trebuie să danseze mirii, trebuie ca la nunta lor să-și arate pasiunea, iubirea, candoarea, legătura ce-i unește, dăruirea, contopirea, să fie momentul lor de nebunie, de extaz, de tot. happy Dar pe muzică senzuală, acum dacă există și una mai lăutărească să fie, dar senzuală, nu urlătoare, nu din care să nu înțelegi nimic.
Dar clar și alternarea melodiilor și stilurilor trebuie să existe, clar și nuntașii trebuie să fie mulțumiți, dar și mirii. Și nunta să fie mai mult despre tema iubire decât despre tema chiuieli și văleli și chiar despre bani, că în fond nunțile în secolul 21 despre asta au ajuns. straight face

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă pui muzică din asta la nuntă îți pleacă invitații și nu mai dau nici darul de nuntă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim3247):

Luați-vă de mână cu prietena mea, ea mi-o zis treaba asta de vreo 2 ani de când tot vorbim și mai ales despre nunți. laughing)
Tocmai de aceea nu o să mă căsătoresc niciodată, dacă de la vreo 25 de ani avusesem de gând să renunț la înverșunarea de a nu mă căsători și începusem să văd normal și o familie și o căsătorie și chiar începusem să visez și eu la așa ceva. Clar acum la 27 de ani revin la planul vechi. Înverșunată să nu mă căsătoresc vreodată. laughing)
Bine, poate doar dacă ar fi un orfan și trecem peste nunta aia lăutărească și plină oricum de oameni pe care sincer, mulți nici nu-i suporți sau nu-i cunoști.
Dar care ar fi probabilitatea ca în viața asta să întâlnești un orfan și acelui orfan să-i mai fii și dragă? laughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e din suflet la mizeria asta cu voce sintetizata in proportie de 95%? Parca as asculta Andre sau Genius cu voci masculine... lasa-ma papa la mare, vreau distractie si soare...

| anonim_4396 explică (pentru GabiDumitrescu):

God! Deci gata domnule Gabi, pe dumneata și pe Domnul Mosotti vă consideram userii model de pe TPU. happy
Mai ales în materie de sex masculin. Cum eu nu am prea avut modele de acest gen în familie, cu tine și cu Mister Mosotti, am comunicat cel mai fain. Chiar am simțit o conectare forte pe aici. happy Nici cu ladys nu am avut așa o conectare.
Dar gata, dacă vă luați de muzica mea, asta nu pot tolera. laughing)
Muzica aia e viața mea. Mai ales cred că legat de muzică v-am mai spus o dată, că ea mi-a fost mai prietenă decât orice prietenă și mai ales asta de dragoste, chair mi-a purtat o dragoste, care niciun pretendent vreodată nu a reușit să-mi ofere, acea dragoste.
Așa că vă rog, nu vă luați de muzica mea.
sad

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Vino aici la o nuntă și o să asculți și o să dansezi numai pe muzică grecească. laughing

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

N-am spus totuși că sunt fană muzică grecească. Rămân fidelă coreenilor și asiaticilor. Dar am spus că față de populara noastră și chiar lăutăreasca, muzica grecească de la nunta vară-mii o fost chiar power flower. laughing)

Dar mersi de invitație. Eu chiar sunt țicnită deci o să o iau ca pe o invitație, când o să mă dea banii afară din casă chiar am de gând să vizitez și Europa. Clar prima pe listă ar fi Spania happy dar vreau să văd și Grecia și Turcia. Deci o să-ți vizitez hotelul Mister Hamurabi. laughing
Dar ai măcar terasă și vedere la mare? laughing)
Ce farmec ar avea o vizită în faimoasa Grecie fără a vedea marea din dormitor? laughing)

| Hammurabi a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, e lângă apă, terasă lângă plajă.
Ești binevenită oricând vrei să vii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Lol, mai devreme incepusem sa raspund si a picat browserul. Deci, pe scurt, si eu ascult unele chestii pe care le-as putea eticheta ca "manele" din multe puncte de vedere, si daca cineva le eticheteaza ca penale, sunt de acord. Exemplu - https://youtu.be/lPtp94HGDzI - nu doar piesa asta, cam tot ce a scos trupa asta e o lalaiala lipsita de profunzime si clisee peste clisee. Dar imi plac.winking
Astia care zici tu ca ar avea corazon n-au nici pe naiba, oricum ai da-o. E ca si cum ai eticheta drept best sex ever o partida de 15 secunde intr-o buda infecta.
Hai sa te luminez, ca am si eu de-astea de corazon uneori:
1. https://youtu.be/ub2GcJsE3Hc
2. https://youtu.be/w9_-SCFNeag
3. https://youtu.be/AsdadG02NHQ
Bonus - Eu asta as vrea sa dansez la o nunta, daca tot e sa fie mai mainstream - https://youtu.be/B9FzVhw8_bY

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru anonim_4396):

Nunta voastra este despre un el si o ea, nunta mea este doar despre dorintele mele in special despre mine, tocmai de asta la nunta o sa beau pana ma ia dracu iar muzica o sa fie tiganeasca din mahala sa nu imi tradez neamul ca nu imi permite religia.
Conteaza doar eu si invitatii sa ne simtim perfect, nu mireasa sau socrii.

https://youtu.be/6iGmFZRyCHU
https://youtu.be/TscmQM--Nn8
https://youtu.be/sR6jz3UDtsI
https://youtu.be/EnLYY3sTFkg
https://youtu.be/hYlAkfzvjvY
https://youtu.be/JXJJU11V49o

| anonim_4396 explică (pentru DonEnnioSalieri):

Aaa deci ești de etnie rromă? happy
Cu asta nu am nimic împotrivă și eu predau copiilor de etnie rromă și am mai spus că și chiar dacă nu sunt fană muzica voastră, adică să o ascult eu, eu una chiar nu mă simt rasistă.
Dar man, aș avea câteva de adăugat, asta este pentru că ești tu macho și atât sau cumva și treaba asta cu bărbățelul-cocoșelul, aparține tot de cultura voastră?
Ba cred că am mai văzut ceva documentare pe la TV și cred că era prezentat pe undeva că totuși femeia din etnia rromă e cumva privită tot cam ca cea din cultura musulmană.
Dacă e așa, ei bine mi-am găsit totuși un mic lucru ca să fiu rasistă. Nu pot și nu suport bărbatul care se crede mai presus de fapt nici nu mai contează față de cine, dar nu suport treaba asta, mă umplu de furie și nervi.
Deci acum totuși să te întreb pe dumneata, glumești, nu?
Adică tu nu o să te duci la nuntă doar ca să mulțumești mai mult un trib, decât iubirea vieții tale? Pentru că totuși asta încă rămâne ceva wow pentru secolul ăsta la voi în cultură, faptul că totuși vă cam căsătoriți pe viață și sunteți ce-i drept familiști și nu prea divorțați, dar ceea ce susții mă șochează. happy Trist! Și eu care sufeream că la mine în oraș sunt mai mult țigani și cum eu sunt solitară și nu am probleme cu rasa, chiar voiam uneori să mă împrietenesc cu ei, dar ei nici nu ne bagă în seamă pe noi, pe românași și după susțin tot ei că noi suntem rasiștii, dar după mărturisirea dumneata, încep să mă gândesc dacă voi chiar sunteți așa cum vă văd eu. happy

| DonEnnioSalieri a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma cred superior pentru ca stiu cine am fost, sunt si cine devin, doar ca superioritatea asta o sa o expun folosindu-ma de chipul viitoarei mele mirese
Dorinta lui al batran a fost sa am cea mai frumoasa femeie in noaptea nuntii, sa cante muzica tiganeasca si sa vada toate nemurile cine sunt.
" Si ca sa vezi ce baiat sunt le-am luat si fata"
Practic vreau ca femeie de langa mine sa fie cea mai nefericita in noaptea nuntii iar eu si cei invitati sa fim cei mai bucurosi oameni, sa bem, sa chefuim si sa jucam pentru ca va fi o nunta ca in povesti.
Ma rog, nunta ta e despre o ea si un el nunta mea e despre ambitiile nebunesti din mintea mea, fala si de prost gust.
Cat despre curiozitatea ta, nu sunt tigan dar ma atrage mult muzica si conceptul de mahala pentru ca am copilarit cu ei.

| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Minunat! View-ul perfect! happy

Mulțumesc! happy

| ArthurMorgan a răspuns:

Nunta este un moment de fericire. Muzica lăutărească este cea mai potrivită pentru această ocazie. Nu poți să pui populară la înmormântare. Mirii aleg acest tip de muzică și pentru că așa vor invitații. Nu cred că nu se poate alege o piesă mai romantică pentru o scurtă perioadă. Dacă vrei dulcegării, ascultă după nuntă ce vrei. Trebuie să înțelegi că nu totul depinde de miri.

| anonim_4396 explică (pentru ArthurMorgan):

Păi atunci îmi bag picioarele în ea de nuntă. Dacă nu ar fi despre mine și soțul/soția mea și iubirea ce ne-o purtăm. Nu mă mai interesează. laughing)

De fapt, wait, oricum nu voiam să mă căsătoresc vreodată. Bine că am adresat întrebarea pe TPU ca să văd că oricum așa gândesc toți românașii. No gracias. Nunca me caso. happy

Doar că e trist în concepția mea, că la nuntă nu se poate pune doar ce vor mirii. Că nu se selebrează ei, ci toata haita de invitați și haita trecută, pentru că în fond, am înțeles populara se pune pentru că așa a rămas din moși strămoși și cum înainte exista doar populara, automat că doar populară se punea. Dar acum în secolul 21, tot populara să fie la înaintare și nu vorbesc despre moși și babe, adică vorbesc de generația mea și funny chiar una mai mică decât mine, dar tot populara o bagă. happy Apoi cu lăutăreasca și mai puțin pricep, deoarece majoritatea nu sunt de etnie rromă. happy Pot pricepe că suntem în România unde predomină cei de etnie rromă și atunci clar asta are niște influențe, dar să urle lăutăreasca peste 6, 7 ore, la o nuntă de români, mi se pare creepy. happy