| ioanacoruga4567 a întrebat:

De ce de multe ori se întâmplă ca oamenii săraci sa pară bogați prin diferite moduri iar cei bogați sunt simpli și modești?

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca unii nu pot gandi, asa ca se ghideaza dupa aparente.
Vad si eu tineri de varsta mea, care stau toata ziua in cafenele, au haine si telefoane scumpe, dar stau in locuinta sociala cu bunica...
Asta treaba veche, deja.
Mie imi e usor sa clasific oamenii dupa masini; fiind din domeniu, vad de-afara cand un Passat 2008 e cumparat second si intretinut din chinuri, sau cand un Logan e cumparat de nou, intretinut cum trebuie si condus fara grija. Cel cu Passat e un nimeni sarac, cel cu Logan ar fi avut bani de Passat 2019, dar n-are nevoie de el.
Mai sunt si bogati aroganti, care se cred diferiti de restul lumii; pe aia ii observi si mai usor, si ii ignori, cum face toata lumea cu ei.

| Celcestietot a răspuns:

Gresit ce spui.

| OldSoul a răspuns:

Pentru ca cei saraci cred ca bogatii sunt privilegiati.
Iar invers, pentru ca bogatii, sunt inconjurati de persoane profitoare, astfel incearca sa para cat mai saraci.

Bine, si mai e si varianta aia in care o avere se tine prin economie.