| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce devenim rai odata cu inaintarea in varsta? Cum vezi tu rautatea?

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Nu devenim rai cu inaintarea in varsta, ci incepem sa vedem adevarata fata a lumii, si incepem sa ne pese mai mult de noi, de aceea pare ca suntem mai rai decat inainte. Rautatea si bunatatea nu exista astea sunt doar etichete pe care oamenii le pun anumitor actiuni pe care le facem. Spre exemplu, daca tu decizi sa omori un soarece, pentru ca a intrat la tine in casa, il vezi ca pe un lucru bun, ca vrei sa scapi de un rozator care o sa provoace pagube, iar eu il vad ca pe un lucru rau, pentru ca vrei sa omori o fiinta, care incearca sa supravietuiasca asa cum poate, la fel cum facem si noi.
Diferitele actiuni pe care le facem, sunt vazute in diferite feluri de diferite persoane, unii le vad ca fiind bune, altii le vad ca fiind rele, dar aceste actiuni, nu sunt nici bune, si nici rele, sunt doar simple actiuni.
Acum o sa dau un exemplu din viata reala, eu am devenit vegetarian, si vad asta ca pe un lucru bun, iar o mare parte din oamenii care m-au intalnit, au vazut asta ca pe un lucru rau.
Bunatatea si rautatea sunt doar etichete puse de oameni, si sunt puse in asa fel incat aceste etichete ne ghideaza intr-o oarecare masura viata. Cei care le ignora si isi traiesc viata dupa bunul plac, sunt fericiti, iar cei care isi ghideaza viata dupa aceste etichete sunt niste oameni usor de influentat.

Răspuns utilizator avertizat
| Claudiu1905 a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Animalele nu au constiinta, iar sa omori un animal, daca e necesar, nu e exact o rautate. E mai degraba in contradictie cu mentalitatea noastra narcisista de a ne crede rationali. Noi ne inprietenim cu animalele iar cineva care isi omoara prietenii cam nu e rational

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Deaad a răspuns:

Datorita cunoasterii si experientei de viata.
Cand suntem copii nua vem cunoastere si suntem inocenti.
Cand crestem dobandim cunoastere si devenim in primul rand mai tristi si mai respingatori.

Răspuns utilizator avertizat