| MZc a întrebat:

De ce dintr-o data simt singuratatea foarte apasator cand pana acum am fost ok cu ea?
Am 25 de ani si am locuit singura mai toata viata.

Sa va spun putin despre mine. Familia mea e cam haotica, imprastiata prin toata tara. La varsta de 12 ani tatal meu a murit si a trebuit sa ma mut doar impreuna cu fratele meu mai mare cam pana la vârsta de 20 de ani, frate care a fost extrem de abuziv emotional. De la 20 de ani el s-a mutat la casa lui, iar eu locuiesc singura.

Nu am avut prieteni foarte multi sau apropiați sa mergem in vacante impreuna, dar mereu am avut 1-3 prieteni, in fiecare etapa a vieții. Nici o relatie serioasa nu am avut si sunt si virgina. Am ieșit cu baieti prin liceu sau facultate, dar nu mi-a plăcut nici unul asa mult si adevarul e ca nici nu am cautat neapărat sa-mi fac o relatie.

Vara asta am vorbit cu un tip aproape 2 luni, am stat mult impreuna, a dormit la mine de cateva ori, dar am ales sa rup legatura pentru ca avea extrem de multe "red flags", iar acum la o luna după resimt singuratatea ca niciodată, nu înțeleg de ce, pana acum 3, 4 luni eram ok fiind singura. Poate timpul petrecut cu baiatul asta m-au făcut sa realizez ce singura sunt si ce de rahat e viata mea. Ce as putea face sa nu ma mai simt asa? Adica nu s-a întâmplat nimic grav, viata mea e ca acum 5 luni si atunci eram foarte ok. Acum cand vin de la munca si e pustie casa se simte foarte apasator.

3 răspunsuri:
| Konstantinos99 a răspuns:

Esti o fiinta umana, ai nevoie de comunicare. Tine desigur si de personalitatea ta si de pachetul genetic oferit de parinti dar pana acum asa ti ai dorit, singuratate, acum vrei cumunicare. Poti sa iti faci mai multe prietene poate dintr o activitate de voluntariat poate iti este drag sa lucrezi cu copii, trabuie sa iti gasesti tipul de singuratete de care suferi. Poate iti doresti sa cauti un tip serios si la fel ca tine cu care si iti petreci mai mult timp sau pur si simplu ai aprecia sa mai iesi mai des sa te distrezi : teatru, sport, viata de noapte.

| xxXClausXxx a răspuns:

Odata ce vezi cum e sa fi imp cu o pers pe care o indragesti e normal ca dupa cand nu e cu tine sa te simti singura, am patit, e ceva normal de,, tratat'' nu am idei dar stiu ca daca tii legatura cu pers respectiva mult timp ti se va duce singuratatea, sau incercati sa va mutati impreuna

| PIayWithFire a răspuns:

Oricat de superficial ai trata o relatie atata timp cat investesti in ea, implicit iti petreci timpul cu acea persoana, e normal ca dupa sa simti o lipsa. Cat timp ai stat cu persoana aia organismul tau a secretat niste hormoni care te-au facut sa te simti bine, de aici golul ala care are ca scop sa te faca sa ii mai dai niste dopamina, oxitocina etc. Acum treci prin asa numita " perioada de doliu" in care trebuie sa umpli golul lasat de persoana respectiva cu altceva. Emotiile astea sunt trecatoare daca nu le acorzi mai multa atentie decat e necesar.