| anonim_4396 a întrebat:

De ce e acest îndemn ca de sărbători să fim mai buni, mai generoși, mai iertători, gen lozinca "De Crăciun fii mai bun!"?
Ar trebui să fim buni în toate zilele, nu doar de sărbători.

Răspuns Câştigător
| Emma24dsxd a răspuns:

Bine spus.La câta rautate si ura este in prezent macar de Nasterea Domnului sa lasam de la noi, sa iertam si sa fim mai buni, sa ajutam si pe cei care au mai putin decat noi, cu toate ca asa ar trebui sa fim mereu.

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Pai daca nu suntem nicicand de aici a aparut.

| Mirel4412 a răspuns:

Pentru ca Nasterea lui Isus e un eveniment major pentru oameni si macar atunci sa nu ne mai omoram si certam. Aceeasi regula se aplica si cu Dragobete, Valentins day sau alte zile in care se promoveaza bunatatea pentru o zi.

| SingleForOne a răspuns:

Sunt infinite situații pe parcursul anului în care se pare a fi și normal să fim răi, dar prin răutate, fie de distracție, fie pentru a da o lecție. Buni nu vom fi mai deloc, ci doar de sărbători, să satisfacem conștiința cu puțină liniște și obiceiuri bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Suntem o specie de 'primate' ipocrite, toate națiile nu doar noi, exista om bun, dar nu îl poți găsi pe toate drumurile, oricând. Vorba lui mosotti dacă nu exista lege, politie ne omoram toți între noi, neanderthalianismul nu o dispărut din ADN nostru. Suntem prea rai, Ipocriți, invidioși, barfitori, urâți la suflet, foarte urâți și ostili unii cu alții, și în familie între frați, surori exista o ura ieșită din comun, dușmănie și perversitate. Cum sa fim buni? În multe cazuri nici părinții nu sunt buni cu copiii lor, dar-mi-te un străin! Bunătatea, iubirea pura și sinceritatea le vei găsi în CITATE doar. Nu ma crezi? Spune-i cuiva problemele tale se vezi cum te sifoneaza; pe fata îți zâmbește, la spate te înjunghie, așa-s oamenii, nu toți dar majoritatea cam asa sunt. Chiar prietenul cu care mancai din aceeași farfurie, ii dădeai sa mănânce, îl cinsteai te vorbește de rău oricând are posibilitatea sa o facă. Nu o sa devenim buni, niciodată, cel puțin specia noastră. Dar exista și oameni buni, din fericire, dar sunt o minoritate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ăsta a ajuns deja o tradiție oamenii o fac mai mult pentru că se simt cumva obligați la fel ca și cadourile. În mod normal a fi bun e să fi tu in orice clipa a vieții și cadourile trebuie date atunci când simți că vrei să faci un cadou cuiva. Dar din păcate noi le facem doar în timpuri marcate de lume, gen, o fac de Crăciun și este de ajuns.

| Anuket a răspuns:

La copii se mai zice că dacă sunt obraznici în timpul anului nu mai vine Moș Crăciun.
Și adulții ar trebui să fie buni...

| 19flo79 a răspuns:

Acea lozinca este o reclama veche de la bere Tuborg...
Si cam tot ce auzi astfel in media, este marketing si reclama
In rest, fi bun mereu!

| Catelusdragut123 a răspuns:

Pentru ca de sărbători esti mai bine dispus, și copiilor li se zice ca nu vine Moș Crăciun dacă nu sunt cuminți. Ar fi bine dacă am fi buni mereu, dar nu toți pot sa fie buni...