| anonim_4396 a întrebat:

De ce e atât de greu sa îți faci cunoștințe? Is trecut de 22 de ani si n-am reușit niciodată sa țin legătura cu cineva, câteodată ma gândesc ca am irosit adolescenta si tinerețea fără sa fac nimic, cred am ceva un blocaj psihic nu pot sa imi dau seama.

15 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Uite nu pentru toata lumea soarta e acelasi desi aici se vor gasi destui sa se ia de mine cand zic soarta.Dar poate la varsta mea vei zice si tu la fel.Eu am un baiat foarte dragut la 26 de ani cu facultate si uite si el e singur.Am un frate in jurul caruia numai asa roiau fetele si totusi a ramas singur necasatorit la 44 de ani.Cunosc pe cineva cu 2 diplome director general si si dragut si totusi necasatorit.Viata asta e foarte ciudata.Ti-as zice eu multe dar nu se poate acumula tot ceea ce ti-as zice intr-un sigur raspuns ci in volume de carti.Si eu ca fata desi nu eram urita nu aveam pe nimeni pana la 24 de ani.La 18 ani m-am imbatat la ziua mea din acest motiv caci toate fetele aveau prieteni numai eu nu.Dar la 25 de ani l-am cunoscut pe sotul si stiu ca a meritat sa astept. Unde lucrez am multe colege maritate la 19 ani si toate cu prima casnicie distrusa.Toate sunt la a doua casnicie si toate regreta daca s-au casatorit repede.Tu mereu sa crezi ca ce e al tau e pus deoparte si daca pana acum nu ai avut pe nimeni este doar ca la o anumita varsta sa ai parte de cea mai frumoasa poveste de dragoste.Sa iubesti nu e tarziu niciodata. Bucura-te de tineretea ta si ca inca tot viitorul iti sta in fata.

| Jus7t a răspuns:

Când ai bani vezi tu cum roiesc în jurul tău, te asigur eu.
Te invită pe la ei, se dau interesanți, vor să te impresioneze si sa fie ei prieteni cu tine, dau din codiță imediat când te văd.
Și bărbați și femei, așa e cu majoritatea.
Ce prieteni? Prietenii sunt rari, aia care nu te lasă la greu sunt extrem de rari.
Îți e ajuns sa ai doi, trei prieteni BUNI, iar legătura dintre voi o să fie puternică pentru că se bazează doar pe caracter, pe cum sunteți ca oameni, atât.
Dar la 80% se aplică ce am zis : bani, bani și iar bani.
Și ceva relații, o să vezi că femeile o să accepte să le tratezi ca p niște zdrențe și tot nu pleacă de lângă tine laughing la fel și "prietenii", că au nevoie de tine.
Nu vorbim de iubire, vorbim de interes, așa e in Romania și peste tot dar mai mult aici, că lumea e săracă, proastă în mare parte și invidioasă.
Sunt și oameni ok aici și deștepți care fac ceva - îi respect, dar vorbesc de oi aici.
Îmi e scârbă când văd atâția oameni că pupă moaște, sigur un cadavru îți rezolvă probleme, că e sfânt no?
Nu contează că ieri ai bârfit și întors spatele cuiva să zicem, dacă azi te duci la moaște sigur o să primești binecuvântări gratis, că ăștia care sunt morți sunt ca un fel de Moș Crăciun - doar că nu e nevoie să fii cuminte, doar trebuie să îngenunchezi și să pupi.
Oricum, ești nebun și tu, ai 20 de bă, ai toată viața înainte.
Caută cărți, citește mult, învață de la oameni deștepți, mergi la psiholog și vorbește cu el că o să te ajute sa îți descoperi mai ușor blocajul, investește în tine cat mai mult, schimbă ce vrei, află cum să faci asta, ai răbdare că nu te schimbi peste noapte, învață să apreciezi ce ai și mergi cum poți in direcția în care îți dorești și cel mai important e să continui indiferent de cate lovituri ai primit.

| Nimeni10 a răspuns (pentru Jus7t):

22 am deja

| Jus7t a răspuns (pentru Nimeni10):

Mergi la psiholog și fă ce ți-am zis.
Ai net.

| deeeaqq a răspuns:

"câteodată ma gândesc ca am irosit adolescenta si tinerețea fără sa fac nimic"

Superb, ți-a luat 22 de ani ca să-ți dai seama, dar e de apreciat oricum.

Anyway, ieși din casă, du-te la voluntariat sau găsește o activitate care să-ți placă pentru că mi-e greu să cred că n-o să găsești pe nimeni care să-ți atragă puțin atenția.

"n-am reușit niciodată sa țin legătura cu cineva"
Din ce motive? happy

| Nimeni10 a răspuns (pentru deeeaqq):

Mi-am dat seama de mai demult nu de acum

| FreddieM a răspuns (pentru Jus7t):

Bun discurs. Mi-ai facut o favoare, ca nu am pierdut timp ca sa-l scriu eu.winking

| Jus7t a răspuns (pentru FreddieM):

Când ajuți pe cineva nu e timp pierdut.
Dar dacă ai puțin timp la dispoziție, mă bucur că ți-am făcut ziua un pic mai bună.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"greu sa îți faci cunoștințe, [...] câteodată ma gândesc ca am irosit adolescenta si tinerețea fără sa fac nimic"

A avea prieteni nu inseamna deloc ca ai fi facut ceva cu viata ta. Per total, prietenii nu sunt prea utili, exista tot felul de servicii dezvoltate special pentru a te ajuta.
Iar daca vrei sa inveti ceva si nu stii cum, exista internet. Iti alegi un domeniu, ii inveti lucrurile de baza prin tutoriale si aprofundezi prin cursurile unor profesori universitari, pe care le gasesti cu usurinta pe internet.

| FreddieM a răspuns (pentru Jus7t):

Sa stii ca da. Si chiar imi place modul cum gandesti. Stima

| Celcestietot a răspuns:

Este ceva acolo, probabil ca in trecut, care a blocat rotitele, iar tu trebuie sa rezolvi acea problema, pentru ca asta iti doresti. Daca esti introvertit, nicio problema cu asta, nu trebuie sa fi comunicativ ca restul daca asa ti-e felul tauwinking!

| Nimeni10 a răspuns (pentru Celcestietot):

Mai am o problema cu munca, nu prea gasesc.

| Celcestietot a răspuns (pentru Nimeni10):

Chiar nu stiu care ar putea fi problema. Poti incerca sa te rogi la Dumnezeu ca sa te ajutewinking!

| Necuvântător a răspuns (pentru Nimeni10):

Și eu am o "problemă" cu munca, nu prea caut.

| Emma30555 a răspuns:

La 22 de ani esti tanar, nu ai trecut de tinerete cum spui tu, nu e timpul trecut poti sa tii faci prieteni incercand sa fii mai sociabil, mai placut, sa ajuti daca cineva are nevoie, sa comunici, bineinteles sa ai mediu social unde sa interactionez, la facultate, munca etc. Te poti inscrie la un curs care sa te intereseze si sa si socializezi in acelasi timp. Ca sa ti faci prieteni trebuie sa fii mai deschis, mai empatic