| OmulCuÎntrebăriInteresante a întrebat:

De ce e bine să fii tânăr? De ce e rău să fii bătrân?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

In tinerete faci multe prostii + sex in ocazii frecvente. La batranete te doare tot si nu iti arde de nimic, pensie mica

| RAY a răspuns:

Ca ai potenta si poți face sex cu mai multe =te reproduci mai des.

Pentru ca nu ai potenta, nu te poți reproduce atât de des, plus mai si consumi resursele celor tineri.

In termeni evoluției a fii tânăr este cel mai bine -16-40 de ani

| Mosotti a răspuns:

E bine sa fi tanar ca esti sanatos, puternic, frumos, energic, ai acces la parteneri de sex opus care arata atractiv.

E rau sa fi batran ca arati ca dracu de multe ori fata de tinerete, nu prea mai ai putere, poti avea n boli, te misti mai greu.
Nu mai ai acces la relatii cu un om aratos fie femeie fie barbat, chiar daca-ti place tare, la tinerete ai acces oricand la asta.

| Freya1 a răspuns:

E bine sa fi tanar ca te poti bucura de viata, poti experimenta si nu esti neapărat chinuit de boli, sau daca esti le duci altfel.

E rau sa fi bătrân pentru ca iti scad puterile, nu mai ai asa mult timp la dispozitie, iti pleaca mintea la plimbare si devi insuportabil si nu poti sa reieși ceva de la 0 daca in caz ca pierzi.

| gemeni6226 a răspuns:

E bine sa fii tinar pentru ca ai o sanatate de fier si viata iti este in fata it mai traiesc majoritatea rudelor si ai multi in preajma ta cu care viata e frumoasa.E rau sa fii batrin ca apar probleme de sanatate care te costa, mai ales dantura costa mult chiar daca in rest ai avut grija de sanate dintii se strica oricum, apoi se duc cartilejele si incep sa te doara incheieturile iarasi costa bani sa platesti colegenul care sa reduca durerea.Devii vaduv-vaduva care iarasi e ceva foarte trist, te trezesti singur-a si nu mai e asa de usor de gasit o perche ca pe vremea tineretii, ma refer ceva serios si care sa-ti incinte sufletul.Dar ceea ce e bine totusi in batrinete, ca devii foarte stapin pe tine ca ai iesit de foarte multe ori invingator din situatiile vietii care te-au pus la pamint si ca esti cu mult mai intelept deci gresesti foarte putin, gresind mai putin ai mai putine regrete si poti avea o viata mult mai calma relaxata si echilibrata -aceste lucruri ce am scris eu aici nu sunt general valabile sunt exceptii la fiecare generatie atit la tineri cit si la batrini eu mi-am exprimat opinia dupa viata pe care am avut-o si o am.

| oglindasultanului a răspuns:

Pentru ca cei tineri sunt cei care iti dau ideile astea, cand batranii tac si nu le auzi opinia.