| mentholinks a întrebat:

De ce e considerat un lucru rau sa vrei sa mori?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E treaba fiecaruia ce face

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu e rau.
E plictisitor. Mai ales sa "vrei", si sa faci caz de asta.
Ai fi ca un taran 'parcat' pe avarii, pe banda a 2-a.
Faci ce vrei, nu trebuie sa anunti pe nimeni.

| Drimmero a răspuns:

Nu e doar considerat un lucru 'rau', ci o prostie colosala.
Imagineaza-ti oameni bolnavi in faze terminale care ar da orice pentru a fii sanatosi iar,, in timp ce unii ca tine isi doresc sa moara.

| mentholinks explică (pentru Drimmero):

Si care ar fi problema? Faptul ca unii isi doresc sa traiasca nu mi se pare un motiv bun pentru a stabili ca este rau ca altii sa-si doreasca sa moara.

| Drimmero a răspuns (pentru mentholinks):

Nu stiu in ce categorie sa te bag,, in cea a trollului care ar face orice ii sta in putinta pentru a se face remarcat cumva, sau a unuia care sufera din greu, si bat la pariu ca pentru un iphone necumparat.

Revenind...viata e cel mai frumos dar primit de la nastere, si asa ti se va lua o data si-o data, nu-i grabi procesul!

| mentholinks explică (pentru Drimmero):

In primul rand nici macar nu e vorba despre mine. Sunt foarte multi oameni pe lume care isi doresc sa moara dar nu au curajul de a se sinucide tocmai fiindca e considerat un lucru rau. Si pe viitor nu o mai da cotita, mai bine nu mai raspunde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e considerat un lucru rău.Doar un semn de lasitate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce sa fie lasitate daca ce e aici stii si ce e "dincolo" nu? Plus ca unii nu se sinucid din frica, ci pentru ca au inteles niste lucruri, gen ca viata e fara sens, o intamplare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru ca nu stii daca mai exista ceva dincolo."viata e fara sens"De ce a ajuns sa fie sens? Pentru ca n-au avut curajul, puterea sa-si infrunte problemele, suferintele."o intamplare"-da, s-a intamplat sa nu mai fie prezervative si magazinul era prea departe.Ce vrei sa spui printr-o "intamplare"? Daca stii cum sa ti-o faci, viata poate fi foarte frumoasa. Tine de tine.Si de altele, evident, conjuncturi, circumstante, dar mai ales de tine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

E ceva chestie stiintifica, nu cu probleme sau suferinte. Pentru ce sa infrunti nu stiu ce? Traiesti ca sa ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru fiecare viata are un scop.Traiesc ca sa am copii.Ca sa devin o persoana faimoasa.Ca sa ajung pe Luna.Iti gasesti un scop si il urmezi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa ai copii ca sa ce? Sa aiba copii. Ca sa ce? De ce sa devii o persoana faimoasa? Plus ca faima e o chestie sociala, fara valoare. Pe Luna poti sa ajungi, dar n-o sa traiesti cat sa ajungi in alt sistem stelar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pentru tine n-or fi avand sens, dar pentru persoanele in cauza au.De aia e subiectiv. Uite, spre exemplu vrei sa ajungi doctor sa salvezi vieti.Te da empatia afara din casa si asta ti-ai propus sa faci.Un "scop nobil", na.Omul ala nu va vrea sa se sinucida, nu are de ce.Si-a gasit scopul, nu traieste degeaba.

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salvatul vietilor a creat un dezechilibru in natura, practic e rautate. O specie care se inmulteste aiurea e cancer.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Bine.Atunci,daca viata nu are niciun scop, de ce nu te sinucizi?

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vreau sa vad cum evolueaza specia umana. Mi-ar placea sa fiu un fel de spirit, sa vad tot universul, si din cand in cand sa revin pe aici, sa rad "băăă, v-au zis aia ca nu-i bine asa".

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata nu are nici un scop asta e adevarul, noi cream acel scop, viata insati nu are vreun scop, a aparut ca urmare unor intamplari si prin evolutie a ajuns aici, viata nu a avut vreun scop, dar nu e la intamplare pentru ca exista mecanisme