| anonim_4396 a întrebat:

De ce e lumea așa rea în ziua de azi? Așa era și pe vremuri? Ce se întâmplă cu oamenii? Dumnezeu ne-a făcut să ne iubim, nu să ne sfâșiem. De ce se bârfesc, își vor răul unul altuia indiferent dacă se cunosc sau nu sau își știu doar numele și atât? Răutate între rude, vecini chiar și fraţi. Ce au de câștigat dacă nu e nimic de noi pe aici decât viaţa și moartea, iar moartea poate apărea în orice clipă sau Doamne ferește ne putem chinui pe un pat de spital înainte de sfârșit.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Intotdeauna au fost asa oamenii, nu s-a schimbat nimic, doar canalele de comunicatie

| sierra1 a răspuns:

"Dumnezeu ne-a făcut să ne iubim" - aici e discutabil

chiar tu ești inconsecvent/ă:

https://www.tpu.ro/......-o-pe-tpu/

| Nume6 a răspuns (pentru sierra1):

Eu mă refer real, între oameni în realitate care își știu numele, dacă am întrebat care e cea mai dubioasă persoană înseamnă că semăn ură pe aici? M-am referit la o persoană ciudată, și chiar sunt multe persoane de genul pe aici. Cred că era un lucru bine de știut.

| sierra1 a răspuns (pentru Nume6):

"înseamnă că semăn ură pe aici"
- nu, dar inseamnă că aia cu "Dumnezeu ne-a făcut să ne iubim" nu o crezi nici tu

| Nume6 a răspuns (pentru sierra1):

Te consideri utilizator dubios? :/

| sierra1 a răspuns (pentru Nume6):

Mami, tu nu ințelegi nimic din ce-i aici dar nu-i bai.

Sinteză: intre vorba și fapta ta NU există concordanță

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dumnezeu ne-a făcut să ne iubim.
Serios?
Care popă ți-a spus asta?

| Celcestietot a răspuns:

Probabil ca sunt vremurile de pe urma. Erau rautate si in trecut, dar multi pot sa iti confirme ca in prezent este mai mare ca atunci. Pana si cei de 74 de ani te sfasie cand prin ocazia.

| SilentRain a răspuns:

Dar când a fost lumea bună?
E vorba de educație, și egoism, lacamie evident nu sunt toți asa exista și persoane bune foarte puține

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Așa e in democrație! In comunism nu era așa. Locuiam cu chirie 6 fete dintr-un apartament cu 2 camere. Nu incuiam nici ușă de la intrare in apartament pentru ca era defecta. Iar când se putea încuia, aveam doar o singura cheie pe care o puneam sub pres in fata usi i de la apartament. Banii ii țineam fiecare in buzunarul hainei in dulap fara sa fie încuiat. Nu s-a furat nimic nici colegele de apartament si nici hoții. Pentru ca nu erau hoti cat sunt acum. Ieșeam de la schimbu 2 la ora 23 si un sfert. Nu luam autobuzul sa urc din centru in cetate, ci urcam pe jos pe strada Moților singura si nu ma temeam de nimic, niciodată nu am întâlnit pe nimeni. Nu exista teama de a circula pe jos la orice ora fie in oraș, fie la tara. Singurii oameni rai erau doar turnătorii la securitate, numai ca nu ii cunoștea nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine te-ai bucura. Înainte războaiele și bolile erau la ordinea zilei.