| anonim_4396 a întrebat:

De ce este important sa fii o persoana cultivata?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Ca să nu mori prost.

19 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Așa vei munci puțin și pe bani mulți altfel va fi invers

| mgtow a răspuns:

Nu e bine altfel te cultiva toti si ramai numai cu oasele pe tine, om descurcaret sa fi aia trebuie sa stii in viata

| Holiday a răspuns (pentru sierra1):

N-are nici o legatura cultura cu locul de munca. Un job bun este asigurat de specializare, de competenta in domeniul respectiv, nu de cultura generala.

| Drimmero a răspuns (pentru sierra1):

N-are absolut nicio treaba scoala cu munca, pentru ca scoala e de asa natura sa iti testeze doar memoria, nu si inteligenta...te invata sa fii robot, nu cum sa aplici ceea ce inveti.

Zic de scoala pentru ca bat la pariu ca acolo te-ai gandit, la institutia aia care alt rol nu are decat sa prosteasca omul mai mult/

| wpetterssone a răspuns:

Nu este important să fii o persoana cultivată, ci să ai multe cunoștiințe din mult domenii. Se numește cultură generală și reprezintă un cumul de informații care se învață de obicei în gimnaziu și liceu.
Dacă ai o cultură generală mai dezvoltată poți să gândești diferit. Poate te ajută la un concurs.

| sierra1 a răspuns (pentru Drimmero):

"Zic de scoala pentru ca ...institutia aia care alt rol nu are decat sa prosteasca omul"

Chiar așa?

dacă da, "ca bat la pariu" că ai cam puține clase

| sierra1 a răspuns (pentru Holiday):

"N-are nici o legatura cultura cu locul de munca. Un job bun este asigurat de specializare, de competenta in domeniul respectiv"

Zău? Și specializare, de competenta de unde le iei, de la moș crăciun?

Si a invocat cineva pe aici cultura generală?

| SG1995 a răspuns (pentru Drimmero):

Well ar avea rost, dacă sistemul n-ar crea inepții cu diplome.

| Drimmero a răspuns (pentru sierra1):

Chiar daca am 2(doua) sau 9(noua) clase, nu are nicio relevanta, te-ai abatut total de la drum.

Tu chiar crezi ca, fabricile alea de diplome reprezinta si competenta ta practica de-a lungul anilor?
Stau si ma uit la studenti care invata in sesiune 1 luna intreaga si dau examene pe care oricum le uita dupa 5 minute de cand au terminat examenul,, iar asta se repeta an de an...tu nu sesisezi cat de bolnav este sistemul?

In viata trebuie sa arati de ce esti in stare in mod practic, nu sa crezi orbeste in niste hartii cartonate in care iti e numele scris!

| Drimmero a răspuns (pentru SG1995):

Sistemul e la pamant de zeci de ani,, nu se mai face bine!

| RAY a răspuns:

Pentru ca te ajuta, desigur conteaza si ce anume inveti si prin ce metode, degeaba ai multe cunostinte si nu te ajuta la nimic, invata sa inveti ca sa poti beneficia de cea stii, intr o lume cu atatea stiri false, propaganda e bine sa ai o minte critica nu o minte credula

| SG1995 a răspuns (pentru Drimmero):

Depinde există state în care sistemul educațional e parțial eficient, dar noi suntem conduși de Dăncilă, asta spune multe de noi ca stat și popor.

| sierra1 a răspuns (pentru wpetterssone):

CULTIVÁT, -Ă, cultivați, -te, adj. (Despre oameni) Educat, instruit, cult

asta doar așa, să nu mai ai dubii...

| RainmakerX a răspuns:

De fapt nu este atat de important sa fii desteapta.
Trebuie doar sa faci un lucru foarte bine (de preferat ceva care iti place si pe care o sa-l faci si la munca) si in rest sa ai cunostinte minime din diverse domenii.

Multe persoane nu au nici macar acele cunostinte minime asa ca le poti depasi in cateva zile/saptamani.

| cristi202 a răspuns:

Ca sa nu fi dusa de nas de altii. Cind stii, e mai greu sa fii pacalit. Mai toti oamenii isi au interesul lor, si putini sunt acei care vor fi sinceri cu tine si nu vor cauta ca in vreun fel sa obtina mai mult sau mai putin ilicit ceva de la tine. Fiind cultivata, cunoscind, vei stii cand oamenii sunt sinceri, sau cand incearca sa profite de pe urma ta.

| Mogiojojo a răspuns (pentru sierra1):

Inteligent raspuns.

| sierra1 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Merci (care din ele?)

| Mogiojojo a răspuns (pentru sierra1):

,,Așa vei munci puțin și pe bani mulți altfel va fi invers". E motivantional.

| sierra1 a răspuns (pentru Mogiojojo):

De fapt asta e esența întregii educații