| pagliaci a întrebat:

De ce este mai acceptabil sa fii misogin decat sa fii misandra?

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu este ok sa ai repulsie fata de nimeni in general, dar pot sa iti dau o explicație pentru care uni considera ca misoginismul e mai nasol decat misandria (nu e parerea mea spun ce spun alti ce afirma asta).
Sunt uni ce se gandesc ca misogin nu respectă femeia dar tot vor una de care isi bate joc.Si atunci apare gândul ala: Bai pe langa ca tu o... pe ea nu invers sau faptul ca tu la rândul tău ai o mama, sau având în vedere că e mai slabă fizic de cat tine nu e ok sa o injosesti si e mai urat decat daca ea te face prost sau tâmpit.
Si pe urma apare chestia aceia ca poate unele femei sunt misandre pentru ca au fost abuzate, violata sau supuse anumitor badjocori fizice mai ales de către anumiti bărbați si atunci cumva s-a format repulsia aceia in cap fata de bărbați și de faptul că nu se pot apara.Dar invers ce ii putea face femeia? Ca ia luat niste bani, sau ca la înșelat?
Cred ca asa se gandesc cei care accepta misandria si resping misoginismul.

| Lioana a răspuns:

Nu e mai acceptabil.

| chuckmanson a răspuns:

Mai corect, de ce este mai acceptabil să fii misandră decât să fii misogin?

| crud a răspuns:

Poate ca termenul misogin este mai cunoscut, este mai des folosit. Dar in niciun caz nu este "mai acceptabil".