| RAY a întrebat:

De ce esti obligat sa platesti taxe toata viata statului roman? ce isi ofera statul roman? ai casa trebuie sa platesti taxe,ai masina trebuie sa platesti, pentru orice cumperi platesti taxe, practic pentru acel stat esti doar un fraier care plateste taxe

https://www.facebook.com/......lgmarinel/

am vazut acest video, de aici si inspiratia

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Si statul isi are scopul lui, acela de a gestiona taxele pentru binele cetatenilor.
Acum ca statul roman, nu-si prea face datoriile, asta e alta treaba.
Ideea e simpla, daca nimeni nu ar contribui cu nimic, planeta nu s-ar mai dezvolta uniform.
De aici, sunt doua variante:
Toti s-ar dezvolta independent
Ar aparea unele grupuri care vor face ceea ce face statul, si anume, sa gestioneze fondurile pentru bunul "public" sau in cazul dat, pentru bunul membrilor grupului.

Daca nu ar mai fi statul, nu ar mai fi impozite/taxe.
Ce inseamna asta?
Inseamna ca nimeni nu ar mai investi banii in domeniul public, deci intr-un final, nu ar mai exista domeniul public.
Deci, de aici, adio institutii publice, adio drumuri publice, adio pensii, adio spitale, adio ordine.
Ar mai ramane doar institutiile private, pe care nu toti si le-ar permite, si haos, mult haos.

| RAY explică (pentru OldSoul):

Dupa ce am analizat ras tau inante sa dorm, sa stii ca ai dreptate

3 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Asta ne e statutul, de platitori de taxe.
2 lucruri sunt certe pe lumea asta, moartea si taxele care trebuie platite,, de astea 2 nu scapam niciodata!

| Freya1 a răspuns:

Am distribuit si eu o data ceva de genul "Sa imi spuna si mie cineva de unde a cumparat guvernul planeta de trebuie sa platesc sa stau aici".
Daca ii intrebi pe ei o sa iti spuna ca drumurile sa poti merge pe ele trebuiesc asfaltate,daca vrei sa ai curent, apa, gaz trebuie sa platim furnizori ce ne dau toate astea, vrem curatenie patim drusalul ca vin aia si ne fac curat etc.Dar nu m-a intrebat nimeni nici pe mine nici pe tine cred cum vrei sa faci, daca vrei sa iti faca altcineva, daca esti multumit de cum se fac.