| anonim_4396 a întrebat:

De ce exemplele de oameni de succes trebuie musai sa fie cei care pornesc cu visul lor de la vârste mici? Dar cei care au început de la vârste înaintate de ce nu sunt atât de des exemplificați în mass-media sau în discuțiile oamenilor de zi cu zi? Pentru că nu toți avem parte de orientări în carieră de succes din copilărie sau adolescență. Vi se pare corect? Eu consider că ar prinde cu atât mai bine aceste exemple la multi oameni, indiferent de vârstă! Ce credeți?

17 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

E pe principiul ala, daca iti doresti ceva, trebuie sa lupti de mic.
Sa muncesti, sa inveti, si asa mai departe.

Nu stiu daca ai intalnit si tu acest exemplu, dar poate ai dat, sau poate ai auzit prin copilarie vorbe de gen "trebuie sa inveti ca sa ajungi cineva" "Invata ca pentru tine inveti".

Hmm, poate ca e adevarat, poate ca nu.

Insa personal, cand sunt atatia oameni cu studii, facultati terminate care lucreaza in cu totul alte domenii, gen, casier, si chestii de genul, nu prea cred ca "munca de mic" iti garanteaza un succes.

Personal, cred ca o mare importanta are si norocul in viata.
Degeaba trudesti de mic daca nu ai un gram de noroc.

Acum, daca e sa o luam si pe cealalta parte, cumva intelegem si gandirea asta cu "lupta pentru visul tau de mic" pentru ca daca ai merge de mic pe ideea ca norocul conteaza, cel mai probabil nu ai mai face nimic pentru a te apropia de visul tau.
Adic te-ai astepta sa cada totul din cer, ceea ce nu se va intampla, sau daca se va intampla, nu vei stii sa profiti de ocazie.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

La noroc m-am gândit și eu dar nu pot deveni habotnică. E și ăla bun de ceva, dar într-adevăr mai trebuie și efort.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Pentru a fii un om de succes nu vârsta este ceea ce ce contează, ci ceea ce ai tu în minte și cât de hotărât ești în a-ți atinge scopul.

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

O managera de la L'Oreal a spus asta la o conferință a oamenilor de succes la care am participat, însă exemplul nu a fost suficient. Am vrut mai multe exemple de acest fel ca să mă asigur și reasigur.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar nu ai nevoie de nici un exemplu.Tot ce trebuie să faci este să crezi în tine,căci dacă tu nu o faci cei din jurul tău nici atât, vor râde și vor face orice ca tu să îți pierzi încrederea. Uite pentru mine personal produsele Apple nu-mi par ar avea ceva ieșit din comun, mai degrabă sunt mai bune cele de la Samsung, în toate privințele, dar parcă clienții sunt hipnotizați.Și asta se datorează faptului că Steve Jobs nu s-a lăsat.Crede în tine și în visele tale și vei atrage oameni care împărtășesc planul tău.

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Îmi trebuie visul. A, da, nu e! Nu am unul se pare! Mi-am stors creierii cu soluții și idei, scurtături și alte chestii! Asta e va trebui sa mă învăț cu condiția mea de om pierdut!
Pe mine produsele lui Steve Jobs mi s-au părut un moft pentru toți bogătanii zgârciți și aroganți și pentru ăla/aia sărac(ă) să pară bogat(ă)în ochii lumii că de, cu ce altceva sa se laude și el/ea?

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact.Produsele Apple sunt supraevaluate.Și Steve Jobs a știut că bogaților le place să dețină un produs unicat cu care să se dea mari,să fie mereu în centrul atenției.Îți dau un exemplu,eu dacă aș fi să zicem producător de ceasuri,pentru populație,sau mai bine zis pentru oamenii simplii aș crea un ceas ca oricare altul, în schimb ca să îi momesc pe bogătani este suficient același model de ceas, dar printre materialele din care e făcut să se afle și aur, platină, diamante.

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Ai pus punctul pe "i" cu asta. Deci bogătanii sunt mai ușor de influențat ca oamenii normali să înțeleg?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

*decât ca oamenii

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,fiindcă uite toate produsele destinate pentru consumul oamenilor simplii nu sunt cu absolut nimic mai diferite față de cele destinate bogătanilor. Uite iarăși un exemplu, o poșetă din piele pentru noi ăștia săraci costă să zic 500 ron, în schimb la bogați chiar dacă este din piele de crocodil îi mai adaugă o cataramă din aur și uite așa le ia banii, poșeta având prețul de 10.000€.

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Bogații sunt mai proști ca cei obișnuiți. Asta înțeleg, asta interpretez.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi ceilalți suntem și mai aiuriți fiindcă bogătanii ne conduc. Știi ce asta e diferența dintre un om simplu și un om bogat cum ți-am mai spus.Bogatul nu visează precum săracul ci se și vede deja adunând laudele.Noi amărâții dacă am fii uniți și hotărâți ei nu ar mai fii bogați.Totul e să ne trezim.Sunt o groază de produse de care nu avem nevoie și se poate trăi fără ele și anume:cosmeticele,de toate felurile, alcoolul, tutunul, cafeaua, suplimentele alimentare. Dacă noi nu am cumpăra asemenea lucruri gândește-te câți ar deveni din bogați înapoi oameni simplii.

| anonim_4396 explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Da,așa e

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deoarece sunt considerați mai inteligenți, descurcăreți, talentați și agili datorită faptului că au reușit într-un anumit domeniu de la o vârstă fragedă.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Pentru ca se are o mai mare cunoaștere despre punctul de plecare, ajutorul în cariera, relațiile create, latura artistica care te recomanda. Sacrificiile făcute sunt de asemenea adesea puncte de interes. Trebuie sa " crești " în faima cu ajutorul unei povesti care sa prindă la public, ceva ce sa facă lumea sa te placa.

| anonim_4396 explică (pentru Robertandrei4858):

Sună a basm de adormit copiii.

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste putin despre Marilyn Monroe si ai sa te convingi. pupici