| paint9 a întrebat:

De ce femeile, cel mai des peste 30 ani fiind în transportul public aleg scaunele separate de o persoană și mai mult, își schimbă locul imediat ce se eliberează unul? Eu găsesc acest fapt urât, de parcă i-ar fi incomod sau greață de a sta alături de altcineva

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate ca cel de langa ea ii face avansuri. De-aia se muta.

| whatevernvm a răspuns:

Poate chiar ne e greață sa stam lângă altcineva

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca devin mai selective si mai pretentioase! happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu s femeie, si tot imi caut scaun singur.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pot fi mai multe cauze:

- mirosul (cauzat, fie din lipsa igienei, fie că a folosit prea mult parfum/deodorant, fie omul miroase a fum de tigară)
- lipsa spatiului (poate că unul din ei are o constitutie robustă, e masiv. iar dacă mai e si imbracat cu multe straturi de haine groase, nu e de mirare. Până la urmă, nimănui nu-i place să stea/ să fie înghesuit, mai ales dacă se eliberează un scaun de alături)
- e țigan tongue
- vrea să stea langa geam ))
- poate că scaunul e orientat cu spatele la sensul de mers
- are grijă de sănătatea ei (dacă observă că "vecinul" tușește/strănută)
- simte curent in zona respectivă
- comunică pe whatssapp/messenger in timpul călătoriei și are nevoie de intimitate.
- n-are chef de dialog (daca observa ca tu cauti asta)
- se simte (mai) bine singură.

happy

A! Si nu e obligatoriu să ai peste 30 de ani, ca să stii ce vrei.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru ca e incomod sa stai foarte aproape de un necunoscut, daca ai loc de ce sa nu te muti?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Tu esti ca aia care stau in turma intr-o parte a autobuzului si se inghesuie, in timp ce cealalta parte a autobuzului ramane goala laughing))).

| Ineys a răspuns:

Si eu fac acelasi lucru. De ce? Ca sa-mi pun lucrurile pe scaunul de langa si sa nu le tin pe jos ( bagaj ) de obicei.

Alt motiv ar fi din cauza ca vreau sa stau mai relaxat, si e posibil sa-l deranjez pe cel de langa daca ma pun in ce pozitii vreau eu.

Hm, ce sa mai fie, faptul ca ascult muzica in casti foarte tare si il poate deranja pe cel de langa ( pentru ca se aude ). Tot cand ascult muzica am tendinta sa bat din picior ( picioare ), iar un lucru care il poate deranja pe cel de langa.

Asa se procedeaza intr-un autocar. Se ocupa cate 1 scaun din cele 2 pana nu mai ramane nici unul, apoi se ocupa celelalte ( de langa cei care deja stau jos ) in caz ca nu te cunosti cu nimeni si nu ai primit locul pe bilet.

Am eu impresia ca era langa tine o tipa traznet pe la vreo 30 de ani, si fix cand ti-ai facut curaj s-o abordezi a plecat pe alt loc? De aia esti tu asa suparat? rolling on the floor

| ziftode a răspuns:

Daca puti, vorbesti tare, pui manele pe difuzor, sau toate la un loc, de ce te mai intrebi?

Răspuns utilizator avertizat
| ionut332 a răspuns:

Lipsa de educatie si aere de vedete. Asta in caz de nu miroase ca naiba persoana langa care sta.

| powerslidelambo a răspuns:

Probabil nu vor sa stea inghesuite