| Feri5 a întrebat:

De ce femeile musulmane poarta hijab? Si mai exista femei care poarta burka. Conform traditiei, ce poate insemna asta?

11 răspunsuri:
| CIaudiu a răspuns:

Cel mai probabil da, este o traditie religioasa.

| Cheo0S a răspuns:

Puritate si tinere.
Daca pui un produs fara ambalaj e posibil sa se strice si sa adune muste, ei bine exact asa functioneaza si cu astea.
In principal sa nu atraga privirile alora, e o modalitate prin care femeia isi arata respectul fata de barbatul sau.

| suntserios a răspuns (pentru Cheo0S):

Banuiesc ca ai vrut sa scrii ca e o modalitate ca barbatii sa controleze femeile si sa isi bata joc se ele dar ti a iesit altceva.

| Cheo0S a răspuns (pentru suntserios):

Cu ce isi bat joc de ele?
Daca ai avea o fiica si s-ar imbraca ca una de pe centura si ai bate-o/sau sfatui-o pentru asta inseamna ca iti bati joc de ea?

| suntserios a răspuns (pentru Cheo0S):

E o foarte FOARTE FOARTE mare diferenta intre a atrage atentia propriului copil ca nu se imbraca decent pana la bataia de joc a arabilor la adresa femeilor pe care le considera efectiv animale si le restrang orice drept la o viata cu un minim de demnitate. Pastreaza proportia comparatiilor

| Cheo0S a răspuns (pentru suntserios):

"Pastreaza proportia comparatiilor" - daca sunt 10% din cazuri care fac asta, asta nu inseamna ca marea majoritate le vor Raul femeilor.
Pastreaza si tu comparatiile, nu te uita numai la partile negative care le impune religia lor si religia in general, au ca scop bun pentru a si apara demnitatea si a nu se distruge pe viitor.
"Le considera efectiv animale" - Nici cu romanii nu te poti mandri.

| suntserios a răspuns (pentru Cheo0S):

80% din arabi descosidera femeia.
Pentru religia musulmana femeia e un gunoi. O masina de facut copii, daca s-ar putea numai baieti.
Ori esti musulman si aperi mizeria aia ori esti un mare misogin plin de frustrari. Care e?

| Cheo0S a răspuns (pentru suntserios):

Misogin plin de frustrari laughing

| suntserios a răspuns (pentru Cheo0S):

"daca sunt 10% din cazuri care fac asta, asta nu inseamna ca marea majoritate le vor Raul femeilor"

Sunt tari care au in lege asuprirea femeilor. Lege de stat ba tantalaule. Si tu imi zici ca sunt cativa?

| vodami92 a răspuns:

laughing da abia nu vede lumea ca sunt botoxate sau siliconate! abia nu le violeaza! in felul acesta!

| aliipt99 a răspuns:

Buna. Asa este lasat. Cum crestinele trebuie sa isi acopere capul in biserica asa si ele trebuie sa respecte credinta prin hijab. Sa ne amintim de basmaua bunicii. happy Nu mai spunea nimeni ca este nu stiu cum.
Eu sunt ok cu hijabul insa nu sunt de acord cu acoperitul fetei, zona ochilor si burka.
Consider ca cine poarta hijab este demna de respect si nu iti porneste instinctul de pacatos. Sa nu uitam ca nu tine totul de hijab..toate hainele sunt cumva facute sa nu scoata formele la inaintare. Va dati seama ca sunt mai protejate si ferite de agresiuni sexuale si priviri. Nu este atat de rau. Depinde cum gandesti. Sunt multe fete care nu poarta hijab insa stiu cum sa se imbrace incat sa nu isi arate formele.