| socipath63092 a întrebat:

De ce femeile vor egalitate cu barbatii? Nu are rost sa ceri ceva ce oricum nu o sa ai. Daca femeile erau egale cu barbatii nu mai cereau egalitate pentru ca oricum erau egale cu noi barbatii.Greu de inteles

8 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Era o vreme când femeile nu aveau drept de vot, erau considerate proprietatea soțului, nu aveau dreptul să dețină proprietăți.
N-au trecut decât vreo 200 de ani de atunci. Dacă toți ar fi gândit ca tine, ar fi rămas în aceeași situație.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raven):

Esti feminist si vrei sa ma bati pe mine la cap, unde am zis eu ca femeile sa nu aibã asemenea drepturi?
E o falsa iluzie ca femeile au drepturi, femeile sunt creaturi slabe se i-au dupã normele sicietatii si sunt Usor inflentate de grupul/societatea in care traiesc.

| Raven a răspuns:

Nu știu cum de ai crezut că ți-am răspuns ție, n-am avut câtuși de puțin această intenție, i-am răspuns celui care a pus întrebarea și m-am legat în special de afirmația ''Nu are rost sa ceri ceva ce oricum nu o sa ai''.
Dacă toți oamenii ar fi gândit așa, mulți n-ar fi avut drepturi în ziua de azi, nu numai femeile, până în secolul 19, în anumite țări, n-aveau drept de vot decât marii moșieri, proprietarii de mari terenuri.

| Freya1 a răspuns:

Egalitate in drepturi si hotarari.
De ce vor asta? Simplu, pentru ca nu sunt oameni si nu carpe sau sclave sa faca tot ce vor si spun barbatii.Un om vrea egalitate cand se simte nedreptatit, iar avand in vedere ca de-a lungul timpului multe femei nu aveau voie nici macar sa hotarasca cu cine se casatoresc, daca vor sa aiba si ele un o.rgasm,daca sunt de acord cu o anumita lege etc e normal sa vrea egalitate in drepturi.
O femeie normala nu o sa tina niciodata mortisi sa inveti tu sa coroiesti, crosetezi sau alte rahaturi pentru ca sunt multi ce nu au cum sa aiba abilitatile asta, la fel cum nici unele femei nu o sa aiba poate puterea necesara sa de-a la lopata.Dar dreptul de a decide sau de a lua o hotarare cred ca trebuie sa fie de ambele parti.

| Endoryus a răspuns:

Vorbesti la trecut, cred. Femeile au fost egale barbatilor. Acum sunt mult superioare. Un loc de munca usor? Pentru femei. Multa scoala? VEzi statisticile, femeile sunt 75% din cele care au facultate. Bugetul pentru gasirea unei cure pentru cancerul mamar e mult mai mare ca cel pentru cancerul la prostata pentru barbati. Munca mai usoara pentru femei. Mai nou se plang de faptul ca barbatii sunt platiti mai bine. Bravo. Au schimbat si asta. Ca dupa sa vada tampitii ca de fapt daca aduni orele de munca pe un an, femeile erau platite mai putin pentru ca aveau mai multe concedii. Desigur. Cand esti femeie e simplu. Ai pe fraier care aduce banii acasa, tu poti sa alegi ce munca vrei. Poti sa comentezi la munca, ce daca te da afara? Next job. Ca barbat? Hehehe, nu. Ai o familie acasa de intretinut. Taci si inghiti ( am vazut chestia asta si la un reportaj in Romania, acum 6 luni, problema nu e doar in afara). Mai sunt o gramada. Am scris prea mult. CE am zis mai sus, nu se refera la Romania, mai mult restul Europei si USA. Viata e mult mai usoara in afara pentru femei. Ca se bocesc ele de altceva, asta e partea a 2. Nu au fost ele vreodata in pielea unui barbat sa vada cum esti intr-adevar fu^tut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte,Acum sunt superioare si au chiar mai multe privilegi. laughing

| VictorJulien a răspuns:

Alea sunt feministele minune, daca voe egalitate sa puna mana pe tarnacop si in mina cu ele, sau pe santier la lopata.