| anonim_4396 a întrebat:

De ce foarte multe site-uri, dacă nu chiar cele mai multe, colectează date de la utilizatori (adică cookies)? Au de câștigat ceva din asta sau nu respectă confidențialitatea oamenilor? De ce suntem așa de urmăriți tot ce facem?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu toate cookies sunt ca sa te spioneze pe tine
majoritatea ofera diverse functionalitati site urilor care uneori sunt foarte utile userilor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cei care necesită să accepți cookies ca să poți accesa situl lor, îți explică fiecare ce vor face ce informațiile despe tine, și cum îți vor proteja identitatea și confidențialitatea datelor personale.

| Dismally a răspuns:

Normal ca au de castigat, asa isi scot banii, ori aratandu-ti reclame personalizate, ori vanzandu-ti datele catre alte firme.

| PainTech a răspuns:

1. Orice sistem de autentificare TREBUIE sa foloseasca cookies. Am putina experienta cu dezvoltarea de site-uri, fara un session cookie logarea si inregistrarea in cont ar fi practic imposibila. Asta nu inseamna ca orice site care foloseste cookie colecteaza neaparat si date. Si pot fi colectate date fara sa se foloseasca cookie.

2. Se colecteaza si se proceseaza date pentru reclame. Firmele care pun reclame trebuie sa :
- Contorizeze numarul de vizitatori reali unici pentru a sti cat trebuie sa plateasca site-ului.
- Afiseze reclame care sunt pe placul utilizatorului. Daca am informatii ca omul e pasionat de masini (dupa specificul site-urilor pe care navigheaza) atunci e mult mai avantajos sa ii arat piese auto decat articole de cosmetica, de exemplu.

Tine cont ca tu accesezi aproape orice site in mod gratuit. Totusi mentenanta unui site poate sa coste si cateva sute sau chiar mii de lei pe luna. Fara acele reclame si acele date colectate existenta anumitor site-uri (precum si TPU, de exemplu) ar fi imposibila. De multe ori site-urile mici sunt in pierdere. Alte site-uri (precum wikipedia) functioneaza pe baza de donatie.

3. Pentru statistici. Ca sa stim care sunt cele mai populare articole, cine sunt vizitatorii si cum putem face mai mult continut care sa placa publicului tinta e nevoie sa colectam anumite date.

4. Pentru securitate. Ca masura anti-spam unele site-uri colecteaza anumite date. Anumite date pot fi colectate pentru a asigura securitatea contului in caz de spargere/pierdere.