| Parakeets a întrebat:

De ce gândirea femeilor este următoarea:
"Dacă îl las să mă înșele (deși bărbatul oricum înșeală, ori că știe ea, ori că nu) nu mă fac respectată, nici valoroasă. Deci nu voi accepta asta niciodată. Poate așa mă și părăsește pentru că se îndrăgostește de alta. A comis asta, îl părăsesc."?
De ce cam toate femeile gândesc pe tiparul ăsta? Ăsta să fie tiparul bun?

Iar dacă alte femei gândesc altfel, este greșit?
"Dacă îl las liber și el alege pe altele sau mă înșeală cu altele, înseamnă că nu e al meu, dar dacă se întoarce mereu la mine, înseamnă că doar eu sunt a lui."

Care tipar e greșit și care sănătos? Și de ce unele gândesc așa și altele altfel?

Pot fi considerate cele din prima categorie fără încredere în ele și cele din a doua cu încredere în sine?
Pot fi cele din prima categorie bossy person și cele din a doua categorie libertine?
Pot fi cele din a doua categorie doar "mincinoase" și să-și ascundă de fapt prin tiparul ăsta, propria dorință de a înșela și experimenta?

44 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ar fi sănătos să te lași înșelat? E doar neputință.

| Parakeets explică (pentru suntserios):

Deci din asta să deduc că al doilea tipar e greșit?

| dullcat a răspuns:

Buna.Faci niste generalizari cam eronate.

Nicio persoana care se respecta nu va accepta sa fie inselata de partener/a. Daca se intoarce la tine nu inseamna mereu ca te iubeste, ci poate insemna si ca esti planul lui de rezerva, iar in lipsa de altceva, e bun si asta.

Si nu, nu toti barbatii vor insela, asa cum nici toate femeile nu vor insela la un moment dat in viata. Nu inteleg de ce tot apar aceste intrebari care doar pun paie pe foc si alimenteaza razboiul inutil, de sute de ani, dintre sexe. Ai crede ca stim mai bine de atat in 2023, si ca renuntam la stereotipuri stupide...

| Parakeets explică (pentru dullcat):

Eu părerile și credințele nu mi le schimb, miss and my dear Dullcat. happy
Eu cred COMPLET, in my mind, că orice s-ar întâmpla în Universul ăsta mare, bărbatul, ăla cu știi tu ce, știi tu unde, va înșela. Nu pot și nici nu am de gând și nici nu accept să cred altfel. happy Sper să nu par răuță acum. Că îmi cam placi, dai răspunsuri faine, deci am nevoie în continuarea de tine pe aici, my dear Dullcat. happy But, din mintea mea (nu zic că o fi corect să cred așa) nu pot crede altceva decât ceea ce am susținut mai sus, și chiar în întrebare. happy
Însă eu chiar și cu această credință, când va ajunge prințul sau broscoiul sau măcar liliacul meu happy am să-l accept cu o mie de înșelături. Ok, poate nu o să accept orice fel de contexte cu înșelat. Dar o să accept că vreodată sau măcar o dată, liliacul meu mă va înșela și va mai zbura prin alți copaci. laughing) Evident că aș prefera totuși pentru inima mea asta plăpândă și slabă să nu aflu. Eu chiar merg pe principiul "Ce nu știu, nu mă omoară."
Plus că nici din a doua categorie nu vreau să ies. Oricare ar fi deciziile lui de a se întoarce la mine. Eu susțin că dacă eu iubesc, nici nu prea mai contează cine e el sau ce vrea el, contează doar ce vreau eu. happy Iar dacă aș iubi un liliac suprem (păi n-ai idee miss Dullcat cât de dependentă îs eu de omul pe care-l iubesc) l-aș vrea doar înapoi. Nici nu mai contează dacă a mai încercat tot Mapamondul, îi dau eu voie, dar doar ca în final să vină acasă. happy

P.S. Nu susțin nicio clipă că totuși înșelatul liliacului meu nu m-ar durea. Adică sunt conștientă că atunci când iubesc doare orice mi-ar face persoana iubită, dar dacă e prea iubită, o vreau doar înapoi.
Poți să râzi, poți să mă înjuri, poți să crezi că-s țicnită, dar așa gândesc, din păcate. happy

| Freya1 a răspuns:

Nu mai fi tu asa subiectiv pe faza cu "toți insala". Dacă tu ai întâlnit doar oameni de genul sau oameni ce se lauda (ca de multi e doar gura) asta nu înseamnă că toți sunt asa.
Spre surprinderea ta mai sunt și bărbați cu, coloana vertebrala ce știu sa pună stop dacă nu mai e ok în relatie.Si mai sunt și bărbați ce nu considera ca e necesar sa facă asta.
Prin afirmația ta nu faci altceva decât sa spui ca nici o femeie nu e suficient de buna sa mulțumească un bărbat, iar bărbați toți sunt niște măgari infecți.Asa ca trebuie sa gândești înainte sa generalizezi.

Iar da, gândirea cea mai buna e "nu am de ce sa stau înșelată, ca nu sunt ultima cârpă sau scursura sa își bata oricine joc de mine".
Cele din varianta "lasă că tot acasă vine", sunt cele ce stau pe interes, le doare în fund de relatia respectiva sau au stima de sine scazuta.

| Parakeets explică (pentru Freya1):

Nu știu. Totuși părerea nu mi-o schimb. Aici cu generalizatul ok, poate o fac, dar în mintea mea exact așa sună mereu : "Orice ar face, parcă, bărbatul e făcut pentru s** și înșelat." Deși am spus că depinde și ce înțelege fiecare prin înșelat acum.
Cât de stimă de sine oricum nu cred că am avut-o vreodată. Dar da, admit că nici eu nu sunt prea sănătoasă adică am o dependență huge față de oameni, încât dacă chiar m-aș îndrăgosti de un bărbat, păi l-aș vedea un fel de Dumnezeu. Deci orice ar face, l-aș vrea înapoi. Cam sincer, de aceea și cam fug de treaba asta cu relațiile amoroase. Păi știu că pic în dependență grav. Adică dacă mi-am revenit în 5 ani, asta cu terapie după un BFF și o minigașcă de prieteni, care cum au venit au și plecat, dar după un iubit sau soț. Nici nu vreau să-mi închipui. Deci mai bine, mă înșeală, dar în final se întoarce acasă. happy

| Freya1 a răspuns (pentru Parakeets):

Eu una niciodata în viata asta nu o sa accept înșelatul.
Trec peste divergente, o ceart etc nu am probleme.Iar dacă ne despărțim din varii motive ce nu au ca și motiv înșelatul te respect în continuare și te poți baza pe mine chiar dacă am ales drumuri separate.
Dar dacă vrei sa iti găsești cel mai mare dușman și sa vezi iadul zilnic în fata ochilor, insala-ma.

Ca nu ma mai iubești pot sa înțeleg, ca se poate o data cu timpul sa îți schimbi mentalitatea, perspectivele etc.Dar pe lângă asta sa iti mai și bați joc de mine, e prea mult.
Mai ales ca și eu sunt genul de om cum ai spus tu.Adica dacă ești cu mine te tratez cum trebuie, îți ofer tot ce ai nevoie și te sprijin pana la Dumnezeu.Iar tu sa ajungi sa ras de mine pe la colturi ca practic asta înseamnă, cu toate nespălatele..Cum sa trec peste?

Am trecut o data la început în fosta relatie cu gândul ca a fost o copilărie și pe mai târziu va fi bine.Da pana la urma tot ne-am despărțit pentru ca nu avut cum sa îmi scot din minte ce sa întâmplat.Stima de sine mi-a scăzut grav, iar încrederea mea în oameni sa ruinat total.Au trecut zeci de ani de atunci și nici acum nu am încredere nici în mine, dar în alții.

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu cred ca toți bărbații înșeala. De ce trebuie neapărat sa facă asta? Dacă te înșeala nu este în regula relația, nu te iubește și nu te respecta și înseamnă că nici el nu este fericit. O femeie demna nu iartă infidelitatea sau dacă iartă o face în anumite conjuncturi care sunt specifice acelui cuplu. O femeie care gândește în genul exemplului doi dat de către tine nu are demnitate și așteaptă resturile altora. Se întoarce la ea doar fiindcă altele nu îl primesc, se întoarce din comoditate nu din iubire, o considera o fraiera care nu se supăra orice ar face el.

| Parakeets explică (pentru Emma30555):

Păi din păcate asta sunt și nu am cum să mă schimb la 27 de ani. Dacă nu am făcut-o până acum, nu am cum să o mai fac de acum înainte. Însă oricum e de domeniul OZN ului pentru mine dragostea, așa că orice ar fi, nu cred că se va întâmpla vreodată. Și când ar părea că, cred că se va adeveri, tot nu cred că sunt făcută pentru treburile astea. Viața e mult mai faină alone și fără griji, fără programe și tot felul de strategii.

| VoidEternal a răspuns:

"(deși bărbatul oricum înșeală, ori că știe ea, ori că nu)"

De ce esti asa de sigura ca asa stau lucrurile de fapt?

Chiar si in lipsa unei iubiri ca cele din filme, inselatul nu e obligatoriu sa se intample.

| Parakeets explică (pentru VoidEternal):

Știu! De fapt neînșelatul poate ar trebui să fie targetul și normalitatea. Dar eu ce să fac dacă așa crede mintea mea? Mintea mea crede că "bărbatul e mașinărie de sedus, e un animal până la urmă, ce dorește să țintească, prăduiască și consume" ca să zic așa. Nu mă înjurați, nici eu nu o fac voluntar. Involuntar așa vrea să creadă și crede mintea mea despre bărbat. happy
Acum aia cu "acceptatul înșelatului" are și ea scuzele ei. happy La mine e exact cum am spus în întrebare. M-ar satisface ideea că după ce le-a încercat pe toate eu aș fi ultima. happy Cumva acolo înrădăcinat în mintea mea e ideea că "el trebuie să fie primul și ultimul". Dar mai ales eu să fiu ultima lui bucată, cireașa de pe tort. Deci dacă a gustat din toate bucățile și eu sunt ultima, dar și unica, e perfect. Evident că ar fi și mai perfect dacă ar alege să nu o facă, adică să nu mă înșele. Însă oricum astea sunt poliloghii, eu nici nu am vreo relație. Iar când am să o experimentez poate da, cine știe, se mai schimbă percepția și sper să nu (că nu mi-ar plăcea să fiu și așa de controlatoare și geloasă) pic în prima categorie din întrebarea mea. Dar am învățat că niciodată nu e bine să spui niciodată, că nu se știe când te plesnește pe tine. Dar până atunci e cale lungă să se întâmple, asta și dacă se va întâmpla vreodată. Sunt cam sceptică și cu tot ce e iubirea asta și conviețuirea printre oameni, dar mai ales cu persoane de s** masculin.
God, dar iar mă apuc să dau chestii din casă pe aici, sper că miss Rosalia nu mă mai bântuie pe aici și persecută. Auzisem că a plecat și ea de pe TPU. Sper să nu reapară până devin senior și pot da block, n-am prea vrut să dau block pe vechiul cont, țineam să cred că un block e = un minus pe maniere și respect, dar după cum m-o pus la pământ pe atunci, în preajma mea nu o mai vreau deși nu neg că nu ar fi spus oleacă de adevăr despre mine, dar m-a călcat pe coadă rău de tot. God, dar trebuie să mă opresc din a mai spune chestii din viața mea. laughing)

| CostinAlamariu a răspuns:

Nicio persoana sanatoasa la minte nu va sta cu cineva care înșeală. În momentul în care ai demnitate și respect de sine nu accepți înșelat. E incredibil că asta nu e evident în 2023.

Cine se lasa înșelat are grave probleme in ceea ce priveste demnitatea si respectul de sine. Practic ești un cuck, un încornorat. Ești un preș fără valoare si lumea te poate insela cat vrea pentru ca esti un vierme care nu se respectă.

| Parakeets explică (pentru CostinAlamariu):

Ok, exagerezi. laughing) Nu cred că e chiar așa. Ai uitat că tot în secolul 21 sunt la modă cuplurile deschise și relațiile deschise? Și multe altele? Atunci de ce nu ar fi în regulă și treaba asta, dacă tu chiar iubești persoana din fața ta? happy Plus că mă repet. Bărbatul înșeală, e în natura lui. Nu ai să vezi tu bărbat care nu înșeală, așa că, dacă tot știm asta, mai bine îi iertăm. Poate nu iertatul suprem, că ăla oricum nu prea există, însă rămasul lângă acel om. happy

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Parakeets):

Nu exagerez absolut deloc. Asculta fata mea, eu înțeles ca relația ta cu tatăl tău este fie inexistentă fie extrem de proastă, dar trebuie sa treci peste asta. Și mă repet si eu. Eu barbat fiind nu am inselat niciodata si nu voi insela niciodata. Nici prietenii mei si nici multi alti barbati. Asta cum o explici?

| Parakeets explică (pentru CostinAlamariu):

Păi oți fi cei care susțineți asta, specimene din alte galaxii, altfel nu pricep. happy Eu însă părerea nu mi-o schimb. Deși wait, nu am spus că toți bărbații acum chiar înșeală, probabil sunt chiar și bărbați care chiar nu vor sub nicio formă relație deci sunt oameni și oameni. Eu însă am spus că eu așa cred, că bărbații sunt făcuți pentru a înșela. E dacă vrei gena lor aia, dar doar că prin liber arbitru ei da, pot alege să "da, o facă" sau "nu, să nu o facă". Însă gândirea mea așa crede și merge către direcția asta, că bărbații sunt înșelători. Dar nu pricep de ce amintești aici de tata? Așa pare de acolo, din exteriorul minții mele, că am gândirea asta pentru că nu aș avea o relație cu tata? Interesant punct de vedere... happy Însă măcar tata cu toate nebuniile lui, el chiar nu a înșelat. De fapt tata, la fel ca și mama nu au prea fost interesați de aspectul ăsta amoros/s**ual al vieții, din ce-mi amintesc eu pe vremea când stăteam toți împreună, așa că da, dacă ar fi să mă uit la tata, poate că ar trebui să cred că nu e adevărată teoria din capul meu. Însă dacă o cred și un partener tot alege să mă înșele, la ce m-ar ajuta chiar și încrederea că "bărbații poate nu înșeală"? Ideea este că prin credința mea mă și protejez de un imact al înșelatului. E dacă vrei un fel de avertizare dinainte. Anume dacă-mi spun credința asta în cap că "dar toți bărbații înșeală" dacă vreodată mi s-ar întâmpla și mie, nu ar mai fi la fel de traumatic ca atunci când aș crede "dar al meu nu o să o facă niciodată".
Nu știu, oricare ar fi motivele, eu așa cred și nu-mi schimb părerea, dar asta nu înseamnă că mă va împiedica să nu iubesc cândva dacă va fi să fie sau nu voi pune totul la bătaie pentru un el ori chiar pentru o ea. La fel cum eu nu doresc să jignesc pe nimeni prin credința mea, ok? Dar nu merit nici să fiu arsă pe rug pentru credința mea, e a mea și bună, rea e a mea. happy

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Parakeets):

Am amintit de tatăl tău pentru că opinia fata de barbati si stima de sine a fetelor e influentata de relația cu tatăl lor. Mie opinia ta îmi sugerează ca ai avut o relație proasta sau deficitară cu tatăl tău. Fetele care au o relație sănătoasă cu tatăl lor au stima de sine crescută și sănătoasă și nu acceptă umilința.
Și poate că nu doresti sa jignesti pe nimeni cu credinta ta, dar aceasta credinta a ta este extrem de toxica si periculoasa si pentru tine si pentru societate pentru că dai apă la moară leprelor care înșală. Le dai scuze să înșele cand spui că e în natura barbatului. Fals. Natura barbatului e sa iubească cu maxima loialitate. Asta nu se intampla prea des pentru ca oamenii își corup voit propria natură lăsată de la Dumnezeu.
Înțeleg că ai impresia ca asa te protejezi, dar e fix opusul. Nu faci decat sa atragi barbati de cea mai proasta calitate posibila langa tine. Vrei secretul pentru o casnicie frumoasa si viata fericita? Gaseste-ti un barbat 1000% loial. Daca da si cea mai mica impresie de lipsa de loialitate aruncă-l in strada și în veci să nu-i mai dai atentie ca un gunoi infect ce e.
Voi fetele care tolerați înșelatul dați apă la moară baietilor care înșală. Dacă voi n-ați tolera înșelatul atunci nici baietii n-ar înșela așa mult. Nu zic ca doar voi sunteti de vina, dar în momentul în care tolerezi un comportament ai partea de vină în acel comportament. Toleranta înseamnă încurajarea răului. Te implor să-ți schimbi complet atitudinea. În primul rând că nu-i adevarata si in al doilea rand ca iti va distruge viața.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Parakeets):

Ia este pe primul loc indiferent de orice sar întâmplat și ar fi rămâne pe primul loc căci ia este una atâta nu exista alta nu exista altcineva și nici nu va exista ia este totul ori nimic pe lumea asta căci ia face lumea sa fie mai buna și mai frumosă ia face absolut totul fără ia viața asta nu ar mai avea nicio fericire Adevărată nicio culoare nu are mai fi nimic și de ar avea nu are avea rost și sens nimic fără ia ia este una ia este fericirea infinita numai un mic zâmbet de al ei și când îi iau vocea puțin numai Dumnezeu știe ce se întâmplă cu mine și cât de fericit sunt cu Adevărată ori ia ori nimic ori ia ori nu mai are rost nimic ia face totul sa fie tot ia face totul sa fie.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Parakeets):

Vocea ei nu se compara cu niciun sunet de pa fața pământului cu nicio muzica și nimic vocea ei ma face cel mai și cel mai și cel mai și cel mai fericit om de pe fața pământului ma face cel mai fericit specimen de pa fața pământului ma face cel mai norocos om de pe fata pământului și cel mai cel mai ochișori ei nu mai zic sunt mari căprui te pierzi în ei da te și vezi în ei miași da viața pentru ia oricând și în orice moment Dumnezeu îmi este martor la tot ce-ți spun și scriu ca nu mint cu absolut nimic ia este ia și mereu ca rămâne ia pentru mine ia este inima mea ia este una inima mea ia este fericirea Adevărată infinita ia este.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Parakeets):

Are o privire Doamne Dumnezeule ști cum praf praf praf te face are o privire îți mănâncă inima țise tai picioarele și nu mai poți sa respiri sa faci nimic ma lua cu leșinul în preajma ei tremuram tot și nu mai știam ce sa fac sa nu se vadă ba ma uitam sus pe jos mi-era frica sa ma uit în ochi ei laughing))) nu știam ce sa ma facă ma pierdeam foarte repede în preajma ei mai ales când am văzut-o pentru prima și prima oară am zis Doamne chiar ia este și o vad și o aud ma pierdeam atâta de rău laughing)) nu mai știam ce sa fac ce sa zic cum sa ma comport transpiram tremuram de vorbit ce sa vorbesc ca eram terminat tot laughing))) ce sa-i mai zic ce sa mai fac Doamne da mereu este asa eu trăiesc totul pentru prima oară mereu totul când o aud și vad da încer sa of nu știu cum sa explic în scris în cuvinte este mult mai mult de atâta ce-ți spun eu este încă nimic este mult mai mult de atâta mult rău de atâta nu-mi găsesc cuvintele să-le unesc sau sale explic căci trăiesc totul câți îți spun și scriu și mieste imposibil sa ma adun Dumnezeu îmi este martor ca nu mint cu absolut nimic

| Parakeets explică (pentru Continchiscontsters):

God! Dar parcă simt și oleacă de suferință după miss ea asta și după iubirea ce i-o porți. Parcă suni oleacă a Eminescu. Ai grijă să nu te ucidă această dragoste pătimașă. Pune ceva și la saramură din dragostea asta, deși cum spuneam mai sus, da, dacă ești la începutul relației e fain să o trăiești intens, pasional, suprem.
Deci ce să-ți spun, baftă cu iubirea și ai grijă de sufletul tău. happy

| Continchiscontsters a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Bravo frate ai tot respectul meu cu Adevărată 100000%%%%.

| LordCristobal a răspuns:

Sa fii inselat de propria persoana iubita e o umilinta foarte mare si greu de uitat.
Deci as zice ca inselatul nu trebuie sa fie permis intr-o relatie.

| DeMicUnCălător a răspuns:

De ce unele gândesc așa și altele altfel?
Pentru că creierul lor este diferit unul față de altul.
Chiar și germenii gândesc diferit. Asta ne face să fim Oameni

| Continchiscontsters a răspuns:

Pai o data ce ai înșelată este foarte clar ca nu o iubește cu Adevărată. Omul este un cu*var se duce în femeie în femeie și asa ceva nu-i normal nu ai cum sa faci una ca asta și apoi sa spui ca te iubește el dovedește totul când a înșelato

| Parakeets explică (pentru Continchiscontsters):

Ai idee că nu există bărbat care să nu fi înșelat măcar o dată (deși definim înșelatul ăsta, înainte de a susține asta, a înșela e mai mult decât a băga pixul într-un capac, dar mă rog, nu asta e ideea) însă nu există așa ceva, nici chiar în romane și filme nu mai există așa ceva și acolo se prezintă mereu idealul. Deci da, dacă el se întoarce, aș considera că mă iubește pe mine, eu sunt din a doua categorie. Și am tot avut discuția asta cu amicele mele mai de mult și acum cu o nouă amică. happy Deci voiam să văd care stil e mai ok. Sau dacă e vreunul din ăsta sănătos și unul defect. Evident că pe majoritatea femeilor/fetelor chiar și femei care nu-mi erau amice, dar fără să vreau le-am auzit cum gândesc, au susținut prima teorie, se încadrau vădit în prima categorie. Eu mă încadrez în a doua. Deci poate sunt eu ciudata, nu știu, dar sper că nu sunt singura din a doua categorie, deoarece observ că majoritatea fac parte din prima. Și e chiar o normalitate să dai cu piciorul la ceva ce chiar iubești, pentru ca să zicem, soțul sau iubitul a ales o altă teacă pentru o secundă/moment al vieții, în afară de teaca ta pentru a-și propti unealta. Însă am înțeles și tacâmul complet, ansamblul și unde poate duce alegerea unei alte teci pentru câteva momente, le înțeleg îngrijorările, fricile, poate e și normal să simți așa când iubești, dar nu e oare mai normal să nu-ți faci o mantră întreagă din treaba asta și să nu dai cu piciorul la ceva ce în timp putea deveni mai frumos? Specific iar că totul se bazează clar, pe credința asta "că bărbatul, măcar o dată în viață, tot va înșela, e în sângele lui, în natura lui" atunci dacă deja cunoaștem asta, de ce să nu acceptăm și să construim ceva frumos așa? happy Zic și eu. Mă tot întreb o groază de chestii.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Parakeets):

Un om care într-adevăr cu Adevărat chiar da chiar te iubește nu te va înșela. Tot ce-mi spui tu mie acolo nu are treaba cu un om care iubește cu Adevărată și sincer loial. Nu știu de ce te lași folosita în halul asta și accepți asa oamenii in viața ta care își bat joc de tine și te înșela și apoi spune ca te iubește în ciun caz nu existat asa ceva o inima care te iubește cu Adevărată și sincera loiala nu te va înșela vreodată căci totul absolut totul fericirea lui Adevărată tu ești și nu ar putea face una ca asta lumea lui viata lui inima lui tu ești nu ar avea cum sa calce pe tine în halul asta și sa minta ca te iubește cu Adevărată asa ceva ai sa vezi doar la oamenii din păcate zic oamenii căci ei oamenii nu-i pot numi dar Dumnezeu săi vadă atâta zic.

| Parakeets explică (pentru Continchiscontsters):

Păi din păcate, eu așa gândesc. happy Eu chiar cred că iubirea aia pură și supremă din păcate, nu există. Poate eu nu am să o fac din comoditate, mai ales dacă aș avea pe cineva super dorit și iubit lângă mine, dar de la bărbați mă aștept că o dată, și o dată tot o vor face. Iar asta ar însemna ca după dacă toți fac asta și eu vreau o relație ceva mai deep și doar cu cineva, ar însemna ca pe fiecare bărbat să-l gonesc din sufletul meu și patul meu, din viața mea, doar pentru că a gustat și el din alte soiuri. Ori în final nici nu mai contează cum sunt ei, ci cum sunt eu. Adică voi ajunge să ies cu tot Mapamondul în căutarea cuiva perfect sau care chiar nu înșeală. Ori asta, ori rămân singură. Evident că dintre cele două, mai faină e a doua. Deoarece nu am să stau toată viața să schimb parteneri. Eu vreau unul și forever. Indiferent ce face el în afara casei noastre. happy Bine, nu aș accepta bătaia poate și un viciu teribil care să mă ducă la sapă de lemn, sau alte mojicii, dar în rest asta e oricum ceva normal la sexul masculin. De ce m-aș crampona de asta. Că iar îl va pedepsi Dumnezeu, sunt conștientă că toți la finalul vieții vom da răspundere de ea și ce am făcut cu ea, să-și asume. Eu dau răspundere de ale mele. Fiecare cu ale lui păcate.
Cât dacă persoana aia din descrierea ta ar exista și mi-ar fi sortită, aia da, bănuiesc că l-am atins pe Dumnezeu de picior ori că sunt o super norocoasă. Și evident că poate ăla e un specimen aparte de bărbat. Când afli de acest specimen, te rog să mi-l prezinți și mie. laughing) Până atunci îmi mențin teoria că bărbații înșeală chiar și pe cele mai iubite creaturi de ei. happy Măcar o dată în viață și tot o fac. Că e fără atașamente sau cu atașamente asta rămâne de văzut și de soiul masculin, dar ei înșeală.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Parakeets):

Un om o inima care te iubește cu Adevărată nu te va înșela vreodată căci nu are avea de ce să-ți dacă una ca asta cu asta am zis absolut totul. Fie femeie fie bărbat nu ar trebuie sa înșele nu ar avea de ce și cum sa facă asa ceva dacă chiar te iubește cu Adevărată. Exista și asa specimene care nu ar înșela niciodată orice ar fi și iubește incondiționată fără nicio limita și barieră doar o singura inima doar o singura fata și în afara de ia ochi mei nu vede pe altcineva ia este fericirea Adevărată cu Adevărată si nu am înșelat-o și nici cu alte femeie nu am ieșit căci ce ia este ochi mei inima mea tot cei mai frumos pe lumea asta și Adevărată doar ia poa sa vina orice femeie depe fața pământului cum vrea ia sa fie eu tot pe ia am s-o iubesc în continuare orice ar fi și sar întâmplă.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Parakeets):

Un om care înșelă se înșelă singur un om care te înlocuiește se înlocuiește singur un om care te minte se minte singur un om care te trădează se trădează singur un om care este fals îl simți îl vezi îți dai seama ușor iar eu nu accept nicio gatetorie din oamenii ăștia lângă mine în viata mea în preajma mea căci știu ca nu sunt oamenii care poți avea cu Adevărată 100%la100% încrede în ei.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Parakeets):

Sunt puțini bărbați și femei care nu ar înșela vreodată în viata lor și iubesc cu Adevărată incondiționată fără nicio bariera și limită genul asta de oamenii nu ai săi întâlnește peste tot. Pana la urma ce se aseamănă se aduna și chiar este Adevărată asta. Dacă îți place să cu*vesti asa oamenii vei avea în viata ta dacă îți place să trădezi de acea oamenii vei avea parte în viata dacă place sa ai în viata ta în preajma ta asemenea oamenii care sunt falși tear vinde înlocui trăda înșelă de asta vei avea parte în viață.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Parakeets):

Pe lumea asta absolut tot ce faci mai târziu sau mai devreme Dumnezeul răul făcut altora în cale îți va ieși și nu știu cum vor reuși ieși din propriul rău făcut altor oamenii sper sa aiba Dumnezule mila și sa lase de la el sa facă ca nu a văzut și auzit dar vei Dumnezeul nu-i ca uni oamenii iertători sa treacă cu vedere sa facă ca nu a auzit nu a văzut el este singurul care știe cum sai pună pe oamenii pe drumul cel bun și săi facă să-și dea seama ca cândva au greșit și nu-i bine.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Parakeets):

Atâta timp cât îți alegi omul corect în viata atâta timp cât iubești cu Adevărată fără nicio limita și incondiționată și nu cu*vești nu trădezi nu minți nu ești fals nu inșeli nu rămâne nimeni singur este enorm enorm de imprortant cine sta lângă tine și alaturi de tine o viata întreaga.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Parakeets):

Nu știu dacă zâmbești pe bune da mai mult este un zâmbet trist acolo și prefăcut Din câte vad și opserv am citit foarte foarte atent tot ce mi-ai zis din cate vad și îmi dau eu seama accepți înșelatul de pe acum de la el si asta ma întristează enorm de mult căci nu știu cum sa ma exprim în scris sau în cuvinte mieste greu puțin da este foarte dureros ce ai scris și zis acolo nu pot înțelege de ce accepți una ca asta de ce accepți sa fi înșelată căci o data ce acel om fie femeie sau bărbat clar nu te iubește cu Adevărată ba mai mult de atât te înlocuiește te trădează vinde minte este fals tu chiar nu-ți dai seama ca nu te iubește cu Adevărată? Da dacă tu accepți asta cu buna conștință și voința treaba ta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Parakeets):

Cum adica nu există așa ceva? Eu n-am înșelat niciodată și nici n-o să înșel vreodată. La fel și prietenii mei. Preferi să crezi că toti barbatii înșeală decât să accepți realitatea că există bărbați de calitate care nu vor înșela niciodată în viața lor sub nicio formă și ți-e ciudă că alte femei o să puna mana pe barbatii astia in timp ce tu o să rămâi cu resturile, adică cu leprele care nu te iubesc. Da, un bărbat care te înșală nu te iubește. Se preface ca te iubeste, dar în secret te dispretuieste si ar vrea sa fie cu alta. De asta înșală.

Deci dacă nu te trezești din somnul ăsta de învinsă și nu începi să te respecti o sa primesti exact ce meriți - un barbat care nu te iubeste si nu respecta.

| Parakeets explică (pentru Continchiscontsters):

Ok happy atunci spor la iubit. Dar eu rămân tot susceptibilă că bărbat fiind, cândva vei fugi cu alta, nu de tot, dacă tot declari că o iubești enorm. happy Deși ce îmi spui tu aici, suna oleacă și a super dependență de persoana iubită. Dar orice ar fi dacă ai reuși să nu o înșeli, bravo ție. E ceva mai ales pentru secolul 21.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Parakeets):

Eu nu am înșelat-o și nici cu alte femei nu am ieșit am dovezi ca nu am înșelător niciodată da niciodată și nici cu alte femei nu am ieșit și nici nu ies Dumnezeu îmi este martor mași duce și la orice detector de minciuni dacă nu ma crede și acolo o sa vadă ca spun Adevărul și ca nu mint și n-am înșelat-o sau ieșit cu alte femeie sau fete. Dacă iubești cu Adevărată da cu Adevărată pai nu ai ma cum sa inșeli nu ai cum nu are cum sa existe așa ceva nu are cum căci fericirea Adevărată infinita ia este atâta doar ia nimic și nimeni altcineva vreodată în viata asta doar ia.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Parakeets):

Dumnezeu este sus și cred și știu ca într-o buna zi se va face dreptate rău nu doresc nimănui căci știu ca tot pe mine o sa ma doare mai rău ca mie îmi pasă nu lor ei găsesc și 100 ca mine eu mereu i-am pus pe primul loc chiar și înaintea mea și la tot absolut tot nimic altceva nu mai zic cer de la Dumnezeu și am o rugăminte la el atâta cine face rău pe lumea asta săi aducă aminte doar nu doresc răul nimănui absolut nimănui.

| Parakeets explică (pentru Continchiscontsters):

God! Tu sigur ești bărbat? laughing) Sorry că par intruzivă așa, dar nu prea sună a ceva din mintea mea și din credințele mele. laughing)
Ba chiar devin invidioasă acum. laughing) Așa relație să tot trăiți frumos. Dacă ce ne mărturisești pe aici e real, păi ce să spun, bravo ție și ține-o tot așa. happy Dar sper nici să nu se profite de tine, pentru că tu ești prea bun și nu simți nevoia să înșeli. Mai spunea o vorbă cineva mai demult că "De multe ori, în relații sunt bărbați buni cu femei care profită de ei, și femei bune cu bărbați care profită de ele." Sperăm să nu fie și cazul tău. Doar zic, nu-mi da cu ceva în cap acum. happy
Dar oricum, ține-o tot așa cu decizia ta, God va vedea devotamentul și loialitatea ta, bunătatea ta și te va răsplăti pe măsură.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru Parakeets):

Da sunt un bărbat și un om care are 1 singur Dumnezeu și nu ași face unca ca asta pentru nimic în lume nu ași înșela pentru nimic în lume căci lumina mea inima mea Adevărul meu ia este și nu există înșelată când iubește cu Adevărată din toată inima tot absolut tot ce a putut crea Dumnezeu pe lumea asta mai curat tot ce a putut aduce Dumnezeu lumea mai frumos este ia ochi mei nu vrea sa vadă decât o singură inima și este a ei atâta nu vreau sa vad alți oamenii sa aud alți oamenii și doar pe ia căci ia este lumea mea fericirea Adevărată infinita și o iubescă cu Adevărat mai multe decât orice pe lumea asta și oricine pe lumea asta incondiționată fără nicio limita și bariera ia este fericirea Adevărată ia este puterea mea forța mea ia face lumea în care m-a adus Dumnezeu sa fie mai buna și mai frumoasa nu ași înșela pentru pentru nimic în lume prefer și ale sa primesc și un glonț în cap și în inima decât so înșel prefer sa fiu tranșate pe viu in cele mai dureroare posibilități care a existat vreodată da nu am s-o înșel căci ia ieste fericirea Adevărată cu Adevărat ochișori ei zâmbetul ei glasul ei vocea ei privirea ei nu exista la nicio fata pe lumea asta.

| Continchiscontsters a răspuns:

Niciodată o inimă care te iubește cu Adevărată nu o sate înșele niciodată nu o sa existe asa ceva.

| Continchiscontsters a răspuns:

Eu prefer Adevărul in locul la înșelată. Nu ai sa vezi un om sănătos și normal sa facă vreodată asa ceva doar dacă îi place să cu*vesca și sa străbată câți mai mulți parteneri și paturi.

| Cristi9997 a răspuns:

Trebuie sa exemplifici faptul si cat o dutat relatia aia 2 saptamani/luni? Sau 10 ani? Ca sunt doua chestii total diferite. Una e sa inseli in dupa 10 ani de stat in relatie. Trebuie sa fii dea dreptul prost sa stai dupa curu lu una sau unu si sa te astepti sa vorbeasca numai cu tine.
Iti admir modul de gandire pentru ca rar se gasesc fete de genu, majoritatea daca nu le convine o chestie marunta/ ce sa mai zic ca face sex cu alta nu stau pe ganduri si s-ar la urmatorul cat ai zice peste.

| Parakeets explică (pentru Cristi9997):

Deci mai sunt oameni care gândesc ca mine. happy Credeam că sunt singurul specimen de aici. Evident că și durata unei relații contează. Însă aici la durată aș vedea-o o poliloghie de analizat. happy Adică ai spune că dacă e după 10 ani sau chiar căsătorie, e mai mârșav, deoarece acolo există niște angajamente luate prin chiar hârtii și în fața lui God ăsta prin ritualul cununiei, dar plus că ai și investit niște ani în relația aia. Însă pe de altă parte e ceva mai de înțeles după ani, pentru că bărbații mai ales, vor încă știi tu ce, însă la fel ca orice relație, pică în rutină și chestii uzuale și dacă în fuga aia după tot, mai ales dacă mai apar și copiii, poate soții nici nu mai au timp ca pe timpuri de relația lor, de gesturi, de tandrețe, de dezmierdare, chiar de comunicarea aia deep de la început "când te cunoșteai" iar asta îl face pe bărbat să fugă prin alte ograde sau mai ales să mai caute "tinerele", unii chiar vor să retrăiască acea epocă a lor de glorie și virilitate și o găsesc la și printre prospături. happy Nu spun că asta nu le poate afecta și pe femei.

Dar la fel e o poliloghie întreagă și la începutul unei relații, deoarece începutul ei, ar suna a ceva de basm, chiar a un roman sau film, e trăirea iubirii ăleia intense, supreme, până la urmă, indiferent de vârstă, dar dacă se înfiripă ceva acolo, păi la început e timpul să se trăiască tot. Iar dacă atunci la început (nici nu mai contează aici care înșeală, dar o face) unul din ei înșeală, aici ar fi durerea mare pentru că ar însemna pentru cel înșelat că nu a fost suficient ori că ar fi chiar o minciună, deși chiar cu feelingul ăla "că ambii trăiesc iubirea supremă" celui înșelat i-ar transmite că ăla care a înșelat a mințit doar, atunci când îi arăta cât o iubește. Sau că nu s-a implicat suprem, deoarece a ales să facă aia. happy Deci ar fi multe de analizat.