| anonim_4396 a întrebat:

De ce imi vine sa mananc incontinuu? Ador sa mananc si cand mananc ceva bun parca sunt in alta lume. Nu stiu ce activitati sa fac ca sa nu mai mananc, m-am gandit sa ma apuc de fumat dar nu vreau sa ma imbolnavesc. Deci ce sa fac altceva?

4 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Sunt oameni care mănâncă la stres, la nervi, la supărare ori de plictiseală, pentru că grăsimile și carbohidrații stimulează creierul să producă serotonina, substanța care induce starea de bine, hormonul fericirii, cum i se mai spune. Mănânci pentru că te face să te simți bine, nu pentru că ți-e foame, ceea ce mănânci acționează ca un drog. Una dintre soluții e să găsești alt "drog", altceva care să-ți ofere senzația de satisfacție: cumpărăturile sau sportul. Sportul e de preferat (e mai ieftin), mișcarea produce endorfine, niște hormoni care declanșează și ei starea de bine.

| RAY a răspuns:

Pofta de mancare este data de nivelul zaharuui din sange

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă mâncarea nu este lângă tine, ea nu vine singură la tine.
Dacă îți pui în farfurie o cantitate mică, și o mănânci încet.
Dacă mănânci la ore fixe și nu tot timpul.

| Andreeush a răspuns:

Cea mai proastă idee, să te apuci de fumat fiindcă mănânci mult.
Mai bine te-ai întreba de ce mănânci atât?
Poate fi de la stres?
Sau poate ce mănânci nu îți oferă ce ai nevoie, poate nu mănânci sănătos.