| Nume6 a întrebat:

De ce în alte ţări nu există chestii din astea: vrăji, blesteme, strigoi, moșmoande și toate părţile astea negre și înfiorătoare care îţi dau fiori pe șira spinării când le auzi numele și nu știi ce să mai crezi, pentru că unii zic că există și îţi prezintă și afirmaţii în timp ce alţii nu cred în ele?! Oare își fac efectul doar pe oamenii care cred îl ele? Eu cred în Dumnezeu și atât. Dar mă întreb cum există Dumnezeu, înseamnă că există și partea asta neagră a umanităţii? Dar de ce numai în ţara asta și în alte ţări nu? Eu am discutat și cu bătrâni cu o vastă experienţă în viaţă și majoritatea cred în ele, mi-au prezentat și afirmaţii și mărturii care vă zic sincer că m-au înspăimântat. Și acesţi oameni în vârstă sunt cu capul pe umeri, n-ar avea de ce să mintă, îi știu de ani de zile și sunt foarte lucizi la minte deși au o vârstă.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din cauza ca a existat dracula si aia de pe vremuri au transmis vrajeli, monstrii, strigoi si blesteme incat sa creada cei din ziua de azi, dar nu mai e mult pana dispar antichitatiile astea

suntserios
| suntserios a răspuns:

La fel cum tu crezi in dumnezeu, care e o inventie a omenirii asa sunt altii care cred in strigoi blesteme si altele. E simplu. Si sunt peste tot oameni din astia. Intr-adevar, in tarile mai dezvoltate unde nivelul de educatie e mai ridicat scad si povestile despre personaje fantastice

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Acesti oameni sunt cu capul. Umerii n-au legatura.
Nicaieri nu exista prostiile astea.
Si da, cine se teme ca prostul de anumite fenomene paranormale, se sperie de orice coada de matura care cade dupa ce a fost rezemata prost, si se gandeste mereu ca se va intampla ceva rau, pentru ca o baba la fel de proasta ca ea, e posibil sa fi cantat brasoveanca cu un pachet de carti, ceva, si "a blestemat-o".
Nu prea esti productiv, cand vocile din capul tau te incurajeaza cu "ai sa muuuoooriii hahahahahaaa ti-a facut blestem, ai belit-o, sigur ti-a facut hihihihi, iti cade ceva in cap, iti cade, ai sa vezi! are carti de alea bune, a aprins si tamaie, gata ai belit-o mhhmhmhmhmh".
Daca big boss Dumnezeu ar exista, crezi ca ar tine cont de blesteme? In ipoteza voastra, credinciosilor, el ar controla totul. De ce ar asculta de vrajitoare? rolling eyes

| LPCTSTR a răspuns:

Pentru ca numai in tara asta cre(s)tinismul este prima chestie pe care o invata plozii de la parinti, pentru ca este usor sa "crezi si sa nu cercetezi", pentru ca este usor sa manipulezi oamenii prin acel ceva ce ei cred ca este peste ei, pentru ca nu avem educatia pentru a le deschide ochii, pentru ca este cea mai efectiva metoda de a taia elanul curiozitatii, pentru ca...

| Dismally a răspuns:

Exista peste tot doar ca in unele tari sunt mult mai putine persoane care practica ori care utilizeaza asa ceva. Eu am mai mult de 10 ani de experienta in acest domeniu si pot sa-ti spun ca daca nu existau as fi abandonat... Dar pana nu te confrunti direct cu asa ceva, pana nu vezi dovezi concrete cu ochii tai e normal sa iti vina greu sa crezi. Dumnezeul in care crezi tu este unul nou, are putin peste 2.000 de ani dar au existat si alti zei si alte practici mult mai vechi, oamenii au practicat intr-o anumita forma magia de cel putin 40.000 de ani si unele lucruri s-au pastrat pana azi... Chiar si religia crestina are multe elemente "imprumutate" din vechile traditii.

| Dorotheea21 a răspuns:

Eu as vrea sa stiu numele unui popor care nu are in folclor astfel de povesti despre vrajitori, blesteme, stafii sau alte intamplari fantastice.
Un popor fara mituri si legende.
Trebuie sa existe, nu?

Imi pare rau ca am oprit o controversa falsa, dar vrajitoria, blestemele, stafiile sunt universale.
Toate tarile, toate popoarele, le au, si le vor avea. Nu trebuie sa creada in ele, cresc cu ele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te supara dar de blesteme scrie in biblie care e universala. Nu e doar la romani. Ele isi fac efectul asupra celor care incalca poruncile Domnului. Si Adam si Eva au incalcat poruncile. Femeia isi naste in durere copilul si barbatul isi castiga cu sudoare painea. Dumnezeu ne-a pus in fata binecuvantarea si blestemul, scrie in biblie in vechiul testament.
Altii pot sa nu creada dar ele tot exista si isi fac efectul. Nici un cuvant de la Dumnezeu nu este lipsit de putere. Tot ce este scris acolo se implineste fie ca credem sau nu credem. Alea cu strigoi pot sa fie niste povesti de adormit copiii.
Vrajile iar se pot face de cine stie. Putini stiu si pot face rau. La fel cum precum putini stiu sa prezica viitorul (atentie, fara carti de tarot si altele de genul) pentru ca s-au nascut orbi dar vad alte lucruri cum ar fi viitorul. Dumnezeu iti da una dar iti ia alta. La fel unii isi pot folosi talentele spre a face rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că știința din biblie a fost înlocuită de psihologie și metafizica, au aceeași sămânță și provin din aceleași chestii doar că le prezintă în moduri diferite.
Nu am văzut sa fie chiar așa, din cate am observat romanii tind sa fie mai mult atei decat crestini.