| anonim_4396 a întrebat:

De ce, in limba engleza, este folosit acelasi cuvant pentru a spune iubit ca pentru a spune amant (lover)?

2 răspunsuri:
| Larianiel a răspuns:

Hmmm, "boyfriend" este folosit mai mult la modul general. Este persoana de gen masculin dintr-un context. "Lover" este pentru cazuri particulare. Poți citi diferențele, cu exemple, aici:
https://wikidiff.com/lover/boyfriend

| anonim_4396 explică (pentru Larianiel):

Intr-adevar, boyfriend sau girlfriend sunt folosite mai des pentru a spune iubit sau iubita. Dar, lover poate fi folosit atat cu sensul de iubit/-a, cat si cu sensul de amant/-a (chiar daca mai poate fi folosit si in alte contexte).
Prima definitie pentru lover din link-ul pe care l-ai postat este:
One who loves and cares for another person in a romantic way; a sweetheart, love, soulmate, boyfriend, or girlfriend.
Google translate zice ca lover poate fi folosit la fel de des cu ambele sensuri (si de iubit/-a si de amant/-a):
https://translate.google.com/? sl=en&tl=ro&text=lover&op=translate
Eram curioasa, de ce in engleza, acelasi cuvant folosit pentru a spune amant/-a poate fi folosit si cu sensul de iubit/-a.