| ionutB0090987 a întrebat:

De ce în Romania sunt asa multi oameni bătrâni? Este enervant pana la măduva oaselor... serios acum pentru ca APROAPE toți oamenii bătrâni din Romania sunt comuniști, înapoiați mintal și FOARTE grași de nu ai loc în autobuze sau în orice transport în public.

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pt ca femeile sant cúrve si nu mai vor copii. Au ramas pensionarii ca sa fúta meciul in tara cu PSD laughing

| Freya1 a răspuns (pentru mgtow):

De asta sunt multi batrani in tara pentru ca femeile sunt cu.rve? Serios?
Eu acum as veni cu niste intrebari mai interesante. Oare de ce există la noi in tara atâția debili mintali? Oare de ce unele femei nu fac avort daca au vreo vagă bănuială că viitorul copil va avea
mentalitatea asta?

| ionutB0090987 explică (pentru mgtow):

Lol????

| Hammurabi a răspuns:

Și oamenii în vârstă se întreabă de ce dracu' sunt atât de mulți tineri proști în România. Că te împiedici de ei la tot pasul.

| ionutB0090987 explică (pentru Hammurabi):

Este adevarat ca multi răzgâiați sunt chiar prosti și enervanți DAR nu sunt toți asa dar ei automat ne baga pe toti in aceeasi oala

| Hammurabi a răspuns (pentru ionutB0090987):

Păi vezi, asta e problema. Suntem obișnuiți să generalizăm.
Nici bătrânii nu sunt toți grași și comuniști.
Dacă stai și faci un calcul, cei care aveau 20 și ceva de ani la Revoluție au acum 50 și ceva de ani. Deci sunt cât de cât mai în vârstă.
Ei bine, nu poți spune de ei că sunt comuniști. La 20 de ani nu au fost atinși de comunism, dimpotrivă, erau rebelii momentului. Au fost forța principală care a declanșat revoluția anticomunistă.

| sofisis a răspuns (pentru Hammurabi):

Plus de asta nici cei care au trait in comunism nu sunt toti niste comunisti incuiati. Bunica miu are 92 de ani si nu a fost si nu este simpatizant al comunismului. A facut misto de partidul comunist toata viata, fix in fata le facea dude. Dar este inteligent si niciodata nu i-a ofensat in asa fel incat sa ii faca ceva. Niciodata nu a participat la sarcini impuse de partid si nu a vrut sa se alature. Si nimeni din neam nu are treaba cu comunismul. Nici bunicii din partea tatalui. Deci nici toti cei care intr adevar sunt batrani nu sunt niste grasi comunisti. Bunicul meu e doar pufos. laughing)

| aXy99 a răspuns:

Pentru ca tinerii pleaca afara.
Nu sunt chiar asa de multi batrani, ia vezi cum e in Japonia.

| ionutB0090987 explică (pentru aXy99):

Pai asta e problema. dacă oamenii ar rămâne în Romania ar ajuta mult economia tarii
totuși în Japonia bătrânii sunt educați
(totuși nu zic ca în Romania nu sunt bătrâni educați)

| Plato a răspuns:

Nu te tine nimeni aici.
Ce bine ca esti tu avansat mintal, slab, toate calitatile le ai. Cei ca tine fac România faimoasă!
.
mancand lebedele altor țări

| ionutB0090987 explică (pentru Plato):

Ma tin eu aici
nu sunt perfect dar ar trebui sa iti dai seama ca treaba deja degenreaza mai da-o in **** mea de treaba
.
nu apreciez alte tari

| Endoryus a răspuns:

Munceste, cumpara o masina si ai scapat de problema.

| RAY a răspuns (pentru Endoryus):

Arbeit macht frei

asa e

| ionutB0090987 explică (pentru Endoryus):

Am 14 ani.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Endoryus):

... si in loc de pensionari intr-un mijloc de transport o sa te enervezi si mai mult cu meltenii din trafic. Sincer, prefer sa ma ingramadesc in autobuz.

| Endoryus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Prefer sa stau la mine in masina decat pe langa niste oameni certati cu apa. Plus ca asa nu pune mana pe mine nimeni, ca de pune, le-o rup si le dau peste gura cu ea. Ce sa mai zic de galagie.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Endoryus):

Si despre incalzire globala, emisii, lumea pe care o lasam copchiilor nostri... lasa ca se preocupa hipsterii, nu?

| Endoryus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Sfat prietenesc. Nu incerca sa bati la empatia mea ca sunt foarte certat cu chestia aia. Masina mea e benzina, autobuzele sunt motorina, deci din start pica discutia. Da, una e un autobuz, alta e 30 de masini, daca te gandeai la asta. Dar prefer sa am grija de siguranta mea. Masina mea, regulile mele.Intra cine vreau eu. Nu suport basinile altora, cearta altora, discutia altora, figurile altora, betia altora, transpiratia altora. Imi e scarba sa ma plimb prin Londra la cum miroase de la emisii. Dar e vina mea? Doar a mea? Nu cred. Biciclistii? I-as nenoroci pe toti. Numai anul asta era sa omor vreo 2 din cauza prostiei lor. Habar nu ai cati trec pe rosu in capitala. Dar dam in altele ca ar mai fi 4 ore de discutat despre asta. Totul se rezuma la :imi pasa mai mult de mine, nu de altii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Endoryus):

E normal sa iti pese mai mult de tine, dar ar trebui sa privim putin si in perspectiva. Tu traiesti cumva in Londra? La ce nebuneala e prin vest cu imigranti tembeli, te inteleg. In Romania, totusi, mi se pare de neam prost ca in orase gen Iasi sa mergi 1-2 kilometri cu masina pana la job si sa te plingi de trafic si alte alea. Marea buba la noi nu e poluarea - inca - ci infrastructura ramasa cu mult in urma proportiilor la care a ajuns traficul.

| Endoryus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, Londra. Nu imi place orasul asta. Imi place mai mult Roma. Dar prefer UK-ul mai mult ca Italia asa ca ma resemnez.

Răspuns utilizator avertizat
| brokxy a răspuns:

happy Pentru ca pe vremea lor avortul era vazut ca un pacat sau era interzis de comunism, stalinism. Si atunci romanii faceau mai multi copii decat acum nu doar 1 la o familie sau rar 2-3. Mie imi plac batranii sunt draguti. Nu-ti face griji pentru ei nu o sa se mai afle mult printre noi in 2-3 ani dispar si ei. Dispar si tinerii ca pleaca in alte tari..Romania va deveni pustie.Sau probabil o tara plina de imigranti din Tailanda, Nepal, Irac ca deja vin cu sutele. Si Romanii vor disparea amestecadu-se printre straini happy ce frumos :'') :') imi dau lacrimile

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Haha,ce problema laughing
Eu sunt pe partea mai tanara,copiii,care ma calca pe nervi laughing)
Incearca si tu sa-i eviti si sa nu te mai enervezi atat,ca nu rezolvi nimic, ei nu vor disparea.
Si in ziua de azi, poti gasi si tineri comunisti si incuiati, nu numai batrani, asa ca ignora-i.

| Delcatty a răspuns:

Traim intr-o tara corupta care nu ofera mare lucru cetatenilor. Nici in restul lumii nu exista perfectiune, dar e mai bine. "Mai bine" se poate intelege ca un rau mai mic.
Ratele de emigrare din estul Europei sunt foarte mari. Si cine sa emigreze daca nu forta de munca? Cine daca nu cei care sunt la inceput de drum si isi doresc mai multe oportunitati? O viata mai buna?
Tinerii. Batranii considera ca si-au trait viata si ca ar fi prea complicat sa o ia de la zero.
Asa ca raman aici.
Si da, asa e, multi sunt obtuzi rau. O viata grea, saracia, fostul comunism si lipsa adaptarii i-a facut asa. Stiu ca sunt greu de suferit uneori, dar hai sa ne gandim ca nu e 100% vina lor. Nu a tuturor. Hai sa nu le bagam in seama prostiile cand nu sunt rezonabili si, daca e cazul, sa ii tratam cu respect, sa vada ca "tinerii astia" nu sunt cum se spune prin cercurile lor.
Hai sa facem ceva prin puterea exemplului!

| ionutB0090987 explică (pentru Delcatty):

Ai dreptate...totuși nu înțeleg de oamenii plec din țara dacă vor o țara mai buna, adică dacă oamenii ar rămâne în Romania, Romania ar evolua mult în bine

| Delcatty a răspuns (pentru ionutB0090987):

Si eu vreau sa ma mut si am un an sa ma pregatesc. Nu am de gand sa ma lupt cu un stat care oricum nu tine cont de mine. In viata mai trebuie sa fii si egoist.