| anonim70 a întrebat:

De ce inainte cu cateva zile pana sa imi vina menstruatia am stari de neliniste uneori deprimare sant agitata somnolenta?

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Din cauza schimbarilor hormonale.

In ultimele zile inainte de aparitia menstrei, nivelul esterogenului creste constant si este destul de ridicat, insa, in momentul in care menstra apare, acesta scade abrupt. Acelasi lucru se intampla si in cazul progesteronului, iar ambii hormoni pot cauza schimbari de spirit majore. Daca pe langa efectele normale ale acestora mai adaugi si fluctuari abrupte, nu este greu de concluzionat ca te vor trimite intr-un rollercoaster emotional.

Iar pe langa asta, din cauza schimbarilor hormonale, in timpul menstruatiei producem si mai putina serotonina, asa-zisa substanta a fericirii.

Prin urmare, stai linistita, nu esti singura. Toate trecem prin asta.

| Staind a răspuns:

Si eu care credeam ca esti fericita ca sangerezi...ca alea din reclame.

| NicoHakanami a răspuns:

Este normal, si pe mine ma enerveaza starile astea;-;
Pana vine sanjilii... (as mai spune dar e cam prea public aci)