| anonim_4396 a întrebat:

De ce inteligența logico-matematică este mai apreciată decât alte tipuri de inteligență? De fapt,de ce consideră atât de mulți că există doar acest tip de inteligență? De ce atunci când aud cuvântul "inteligent",mulți se gândesc din start la cineva care are o afinitate pentru ştiințele exacte? Chiar şi în filme,desene animate,jocuri etc.,de multe ori, cuvântul ăsta e asociat cu imaginea unui individ cu ochelari care ştie să lucreze cu formule şi să rezolve ecuații matematice sau face experimente în laborator etc.

4 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai ti-ai raspuns singur/a, pentru ca asa au fost invatati de mici.

| 19flo79 a răspuns:

Probabil ca e asociat mai mult cu stiintele exacte dar cu siguranta sunt scriitori inteligenti si oameni de afaceri, politicieni, oameni din armata, etc...
Eminescu, Bill Gates, Iliescu laughing
Ce vezi la tv e doar marketing ce produce bani.

| nevermatch a răspuns:

Pentru ca e mai rara.

| alexandradlr a răspuns:

Intr-adevar exista și inteligenta lingvistica, naturala, sociala etc ca parca erau 9 tipuri. Probabil o apreciază pe aceasta pentru ca în general lumea considera științele exacte mai grele și cu matematica fizica informatica și chimia poți face mai multe decât cu altele.