| troleibuz a întrebat:

De ce isi doresc oamenii atentie?

7 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Cei care se simt sau sunt singuri isi doresc pentru ca asa e normal. Oamenii sunt facuti sa convetuiasca.

| Sofer a răspuns:

Sa se simtă celebri laughing

| Michaeel a răspuns:

Deoarece unii vor sa se simta importanți, ca sunt centrul universului. Sunt oamenii care se validează prin asta.

| gemeni6226 a răspuns:

Eu cred ca orice om la un moment dat isi doreste atentie daca are ceva de comunicat.E alta mincare de peste daca cineva vrea mereu sa fie in centrul atentiei.Dar e foarte normal ca daca omul traieste in societate si nu in padure sa vrea sa comunice cu cei cu care vine in contact si sa primeasca atentie, deoarece daca unui om in mod repetat nu se acorda nici o atentie devine depresiv deoarece comunicarea cu ceilalti e un factor esential pentru un echilibru sanatos al psihicului unui om.Comunicarea buna te face sa te simti bine integrat in societate pe cand lipsa unei bune comunicari te face sa te simti marginalizata, abandonata de societate.

| EntertainYou a răspuns:

Anumiti oameni isi doresc atentie pentru ca parintii lor nu le-au dat cu masura de cand erau mici. happy Deci simt permanent nevoia sa se invarta lumea in jurul lor.
Iar femeile "moderne" mai ales sunt invatate de societate ca asa e ok. Se si promoveaza treaba asta. Ele doar sa primeasca in timp ce trebuie sa lea dea altii.
De exemplu, cum va explicati faptul ca o tipa poate sta la discutii intr-o zi cu 10 insi? Pentru ca niciodata mai multa atentie si validare nu strica...in viziunea lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că narcisism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca asta e nevoia umana ca orice fiinta vie, sa interactioneze cu ceilalti ca el, sa primeasca si sa dea "atentia", asta e scopul vietii, oricum vreti sa numiti orice cuvant vreti sa folositi.