| Mădă0611 a întrebat:

De ce isi doresc oamenii sa aiba copii?

20 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca asta e scopul oricarei specii, sa se înmulțească

| Mădă0611 explică (pentru suntserios):

Dar oamenii pot alege sa aiba sau nu.

| sierra1 a răspuns:

Am observat câteva intrebări existențiale de mare porfunzime (e adevărat, cu potențial):

https://www.tpu.ro/......pul-ramas/

dar era frumos să apreciezi eforturile colegilor măcar cu un "merci"

| Mădă0611 explică (pentru sierra1):

Pe tine te mananca tare, bag de seama. Ti-am zis, du-te la toate intrebarile de pe TPU cu placa ta de bagatoare in seama si apoi vii la mine, ca eu-s satula de fite. wave

| sierra1 a răspuns (pentru Mădă0611):

Bunul simț ți-ar dicta să răspunzi colegilor ce se opintesc pentru tine. Dacă este...

| Mădă0611 explică (pentru sierra1):

Pisi, hai ca te-am citit din prima, de cand te-ai bagat in seama, fara sa iti urmaresc activitatea. Iti place de cineva cu care am avut un schimb de replici, de asta te tot bagi in seama cu mine, mai nou. laughing Patetic! Rabdarea mea are limite.

| sierra1 a răspuns (pentru Mădă0611):

"Iti place de cineva cu care am avut un schimb de replici, de asta te tot bagi in seama cu mine"

adică mi se arată ceva la ceas de seară și eu nu știu?

| Drimmero a răspuns:

Perpetuarea speciei, sa duca steagul mai departe

| Mădă0611 explică (pentru Drimmero):

Nu-i prostie sa vezi lumea arzand si tu sa te apuci de facut un "steag" doar ca sa-l arunci in foc? Mai consumi si timp si energie cu el.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O spui de parca... este ceva anormal?

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Din punct de vedere rational nu are vreun rost,sens, ca asa ne spune societatea, religia, sunt traditi stupide si asa suntem 7, 8 miliarde, se vede asta unde natalitatea e mare oameni nu au parte de educatie

| Mădă0611 explică (pentru DoarBogdan):

Tot vad postari gen "inainte-dupa", si "dupa" oamenii-s obositi, vai de ei. Daca stii ca asta te asteapta, de ce mai faci copii?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai... acelea ar fi mai mult ilustratii, pentru a arata partea negativa a lucrurilor, nu neaparat ca ei au trecut prin asta happy Poate cei care au facut acele postari, nici nu au copii.

Evident, exista aspecte negative, dar exista si pozitive. Acum depinde de fiecare, la momentul potrivit, cand o sa faca acest pas.

| Mădă0611 explică (pentru DoarBogdan):

Sunt poze ale lor

| LoveSleep a răspuns:

Ca sa le lase casa pe care s-au chinuit sa o plătească în 30 de ani.
Și ca să le insufle credințele lor patetice.
Și ca să le umple golul din suflet rămas din cauza ca nu au reușit nimic în viata.

| Emma30555 a răspuns:

Nu își doresc toți dar unii considera ca asa au un scop în viata, atul decât ei înșiși, și alții vor sa aibă un moștenitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din iubire

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Pentru cine, sau pentru ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum spunea Gusticel...din iubire. Cumva, un copil înseamnă materializarea contopirii dintre cei doi. Și mă mai gândesc că ar mai putea fi vorba de dorința de a trimite un ecou în această lume, care să rămână și atunci când nu vom mai fi.
Mai presus de toate, ca o încununare a răspunsului, nașterea de fii (pentru cei căsătoriți, desigur) este porunca Lui Dumnezeu...iar împlinirea poruncilor nu ne poate decât împlini ca oameni. happy

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Dupa porunca lui Dumnezeu, o femeie ar trebui sa aiba o nastere pe an, de la prima menstruatie pana la ultima. Imagineaza-ti lumea astfel!