| Thecurious a întrebat:

De ce, la temperaturi ridicate, vara, la distante de cateva zeci de metri, vad o parte, din imaginea, din campul vizual, distorsionat?
Sper sa intelegeti ce vreau sa intreb.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La nivelul solului încălzirea puternică provoacă o modificare a densității aerului. La zona de contact dintre două mase de aer cu densități are loc o deviere locală a razelor de lumină. Astfel imaginea din spatele acestei zone o vezi deformată.

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De la caldura. Aia e caldura ce se vede distorsionata

| Celcestietot a răspuns:

Zona respectivă reflecta căldura primită de la soare, de aceea.