| JuAl a întrebat:

De ce la Vocea României trebuie să se cânte sau se cântă mereu în engleză dacă se numeşte Vocea României şi nu vocea Angliei sau Americii?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si la vocea Germaniei se canta in Engleza http://www.youtube.com/watch?v=chg0nM0Ix4U
Engleza e o limba internationala, numai e limba unei tari si a planetei
Rusia http://www.youtube.com/watch?v=JQer7_B5On4
Bulgaria http://www.youtube.com/watch?v=xSlGjGiFvJU
ceva frumos http://www.youtube.com/watch?v=ZT-rdjv8wgQ

| JuAl explică (pentru RAY):

Dar in Rusia se canta si in Rusa de multe ori. In Uceaina la fel. In Bulgaria la fel. In Romania 99, 9% deloc.

| RAY a răspuns (pentru JuAl):

Dar limba Romana este o limba muzicala, nu stiu, sincer eu nu ma uit la tv deloc

| Mosotti a răspuns:

Si oamenii care nu inteleg ce canta ala? Ar trebui niste reguli, nu vi acolo sa-ti faci reclama, sau platesti daca vrei asta, acolo e destinat romanilor in special ce se canta. Daca platesti da, poti sa canti si aia e, se specifica asta sa se stie.

| gemeni6226 a răspuns:

Se cheama Vocea Romaniei pentru ca interpretii sunt din Romania.Cantaretii care aleg sa cinte in limba engleza o fac in speranta ca un manager sau sponzor din strainatate le va remarca ii va lansa in strainatate si o sa poata cistiga mai multi bani cu vocea lor acolo decat aici in tara. Spera sa ajunga faimosi nu numai in Romania ci si peste hotare.

| Ahrixxxx a răspuns:

Concurenților le este permis sa cânte in orice limbă, într-urcât vocea și emoția transmisă este mai importantă decât limba.
Unul din principalele motive este ca ai un repertoriu infinit când vine vorba de cântece in engleză, in timp ce cântecele in română sunt mai putine, iar cele vechi se bazează mai mult pe tehnici vocale specifice folclorului.
De asemenea, unele cântecele in engleză ajung extrem de populare, hit-uri internaționale, iar in momentul in care videoclipul este încărcat pe YouTube, este mai mult probabil ca vizionatorul sa dea click, acesta cunoscând piesa.