| anonim_4396 a întrebat:

De ce le e unora rusine de doctor?

Nu ma refer la situatiile in care trebuie sa te dezbraci, ma refer la oamenii care au boli grave, contagioase (nu corona) dar se trateaza dupa ureche in loc sa mearga la medic, ca le e rusine de el!
Asta in conditiile in care:
1. doctorii stiu si ei ce ii asteapta in meseria asta, nu e ca si cum ar ramane socati ca e bolnav bolnavul;
2. acesti oameni care refuza sa mearga la medic sunt niste anonimi 99% dintre ei. Niste straini. De ce ti-ar fi rusine de medic, in calitate de om complet anonim si necunoscut?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Multi se rusineaza sa le arate pul la control si sta cu infectie - mie nu mi-ar fi rusine poate cade o doctor tanara si imi lasa nr ei cand vede armamentul de 25cm

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Unora da, altora nu.

| Mosotti a răspuns:

De prosti le e rusine de medic.
Un om destept stie ca nu trebuie sa-i fie rusine de medic, se duce, isi recunoaste problema fie fizica, fie psihica, cere ajutor ca sa incerce sa rezolve problema, e f simplu.

| Catrice a răspuns:

Am întâlnit și medici care atunci când respectivul e prin preajma, le zice la restul sa nu se apropie de el ca are boala X

| CostinAlamariu a răspuns:

De ce presupui ca e vorba de rusine si nu de lene?

| Yuoia a răspuns:

Aia nu mai este rusine. Este prostie crasa.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Și doctorii sunt oameni. Vrem nu vrem depindem unii de alții și ceea ce face un doctor implică o interacțiune mai diferită față de legătura pe care o poți avea să zicem cu un vânzător.Fiindcă doctorului îi spui chestii personale, intime, ori la magazin nu îi povestești asemenea chestii.De aceea este foarte important cum te prezinți în fața pacientului, prima impresie contează asta îi va da încredere sau nu în tine ca om. Posibil să aibă teamă fiindcă va afla că simptomele, boala de care suferă sunt cu mult mai grave și că suferința și durerea pe viitor va fi și mai mare putând duce chiar la moarte. Teama poate intervenii la gândul că boala de care suferă nu are tratament sau chiar dacă are cât va trăi va trebui să ia o anumită medicație.Dar teama mai poate să vină și din urma unor foste consultații în care doctorul să i se fi adresat pe un ton ridicat sau chiar certându-l că de ce nu a venit mai devreme și așa boala, starea de rău nu ar mai fi fost așa avansată.Ce este sigur este că orice meserie ai avea trebuie să ai dragoste față de oameni și să nu îi judeci ci să ai răbdare și iubire să le explici ce și cum fără a le ascunde adevărul.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Și medicii se tem nejustificat mai ales acum la ceea ce trăim la nivel mondial. Înainte de virus, oare câți oameni îți treceau pragul cabinetului și intrai în contact cu respectivele persoane și tu ca medic până descopereai de ce boală suferă puteai să fi și tu contaminat căci nu stăteai în cabinet îmbrăcat precum cosmonauții.Și atunci întrebarea mea este de ce te-ai făcut medic? Nu ai știut dinainte la ce riscuri te expui? Dau tot eu răspunsul, pentru BANI. Avem dragoste și înțelegere mai multă cu animalele, protestăm pentru drepturile animalelor, protestăm pentru drepturile comunității lgbt.Dar pentru oamenii normali nu mai protestează nimeni.