| Paramont a întrebat:

De ce lumea din ziua de azi e plina de ipocriti? Toti se plang ca unde sunt baietii si fetele de treaba dar daca esti de treaba esti luat de prost. De ce pretentiile astea?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu chiar toata da majoritatea da, si ai foarte mare dreptate cand esti bun esti luat de fraier mereu,viata mia demonstrat asta si imi demonstreaza asta mereu, multi profita de tine cand leai ajutat o data,cand nu ai tu nu tiar da un pahar de apa, si atunci sa spui ca ai prieteni care te barfesc pe la spate si tarfe care te dezamagesc la fiecare pas,cred ca avem asteptari prea mari de la alti,nici eu nu credeam ca lumea e rea pana nu mia demonstrat ea, lumea e rea, ipocrita, falsa, materialista, mincinoasa etc

| OldSoul a răspuns:

Mai mereu acele persoane de treaba, se vor afla undeva in umbra, nu se afirma, nu vor sa iasa in evidenta, si in mai ales nu se prea baga ei in seama.
Plus, ca majoritate le cauta dupa ceva "experiente neplacute" asa ca un fel de alinare.
Mai nou, calitatile sunt defecte daca intelegi ce spun...
Nu stiu, asta e impresia mea.

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

De ce pretentiile astea?
In principiu toata lumea vrea sa primeasca dar sa nu dea nimic in schimb.

Oamenii au pretentii/asteptari dar nu au ce sa ofere deci se prefac.

Gandeste-te doar. Un baiat slabut, timid dar care arata mediu -overall.
Are el vreo sansa cu o fata putin mai plina de energie si care are multi prieteni?

Are? Sincer acum? Baiatul respectiv poate ca nici nu o sa faca vreo miscare de teama sa nu fie respins,de teama ca generatia asta vai de ea sa nu-si bata joc de el.

Si eu am fost candva de treaba cu toata lumea! Dar cu toti, neconditionat!
Nu eram lingusitor,doar ca ii ajutam pe toti. In prostia mea credeam ca daca ii ajuti atunci o sa inceapa sa te placa.
Pardon! Daca esti de treaba cu toti atunci esti luat de fraier.
Vin grupuri si grupuri,auzi comentarii prostesti la adresa ta fara sa le stii macar numele celor care comenteaza.

Toata lumea comenteaza de greselile altora dar nu-si pot vedea propriile greseli.

Eu de exemplu daca gresesc cu ceva atunci imi scot ochii toti colegii cu exceptia colegului de banca. De ce?
Invidia si lipsa de sustinere.
Se mai gandeste cineva ca si ei au gresit? Normal ca nu! La ei e normal sa greseasca asa ca te cred si eu ca iese asa...

A fost doar un exemplu.
De ce sa-i ajuti!?
Fiecare sa se descurce cum poate. Atunci cand am avut nevoie, pe mine m-a ajutat careva? A fost careva de treaba? *cu exceptia rudelor si a colegului de banca?*

Au fost pe naiba. Eram cu moralul la pamant si ei tot continuau. De atunci m-am jurat sa nu mai ajut pe nimeni daca nu simt nevoia.

Si stii ceva? E mult mai bine asa!
Eram luat de fraier pentru ca eram de treaba si pana la urma acum sunt tot eu.

Am aceeasi gandire, as vrea sa-i ajut pe unii dar nu o fac intrucat asa este generatia. Daca ii ajut atunci o sa-mi ceara iar si iar si iar si atunci ce mai facem?

Unde sunt baietii de treaba? Nu stiu. Probabil ca se ascund ca sa nu fie luati de prosti.

In ziua de azi trebuie sa fii de treaba doar cu cine merita, atat! Nu trebuie sa-ti pese de restul.

Stiu ca am spus niste aberatii de vai de capul lor dar meh, fiecare cu parerea lui.

Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Rakanishuu a răspuns:

Daca este un lucru pe care l-am retinut de la profesorul meu de matematica, este ca "Nicio fapta buna nu ramane nepedepsita."
Dar ce a zis el nu ar trebui totusi sa te descurajeze din a fi buni, desi tinde spre impresia aceasta. Rolul este altul: sa te faca sa nu-ti doresti ceva in schimbul binelui facut, deoarece nu sti sub ce forma se va intoarce fapta la tine.
Totul tine de norocul pe care il ai la oameni, nu de multimea de ipocriti de pe Pamant, si niciodata nu trebuie sa acorzi incredere oarba altora, doar familiei.