| 22anirolF a întrebat:

De ce lumea e interesată mai mult de engleză ca limbă străină decât de franceză și franceza e denigrată, DEȘI o mare parte din vocabularul englezei provine chiar din franceză?

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ca limba internationala... si ca peste tot se vorbeste asta, este cam greu sa dam inapoi acum.

Intrebarea potrivita ar fi, de cand s-a ajuns la asta thinking

| 22anirolF explică (pentru DoarBogdan):

Limbi de circulație internațională sunt ambele, franceza chiar cu mult înaintea englezei. Să nu mai zic ca franceza A FOST LIMBĂ OFICIALĂ în Anglia după 1066
Pe mine ce mă impresionează este că elevii preferă engleza (am predat ambele), deși e limbă germanică și în mod natural ar trebui să se orienteze spre franceză, care e și ea latină, ca si limba mamă. Deci e bizar laughing

| Ineys a răspuns (pentru 22anirolF):

E vorba de care iti foloseste mai mult. Cu engleza te descuri peste tot. Tot ce vezi pe internet e in engleza ( bine, hai 90% din cazuri ). Cate site-uri sunt in franceza? Google e in engleza, Youtube e in engleza, Facebook e in engleza, toate sunt in engleza ( daca nu le schimbi tu limba sau daca nu iti detecteaza locatia sa-si seteze automat limba ).

E si franceza limba internationala, nu zice nimeni, dar engleza castiga detasat. Continut pe Youtube, twitch, ce vrei tu, totul e in engleza. Normal ca lumea prefera engleza cand o vad peste tot, nu? Eu am si uitat franceza de cand am terminat liceul, pentru ca nu am mai folosit-o de ani buni, nu am avut nevoie de ea.

| 22anirolF explică (pentru Ineys):

De acord. Și tocmai din cauza faptului că e peste tot o face să se devalorizeze un pic, că na, "toată lumea" știe engleză de baltă. Iar în condițiile astea, ce îți poate oferi un plus? O altă limbă, foarte mult vorbită și ea, nu?hee hee

| Ineys a răspuns (pentru 22anirolF):

Pai asta e scopul ei. Daca nu e vorbita foarte mult, ce faci cu ea? O inveti ca sa te lauzi ca stii o limba straina pe care nu prea ai unde s-o folosesti?

Daca eu invat sanscrita, cu ce ma ajuta daca n-am cu cine s-o vorbesc? Interesul e sa inveti o limba cat mai vorbita.

Am impresia ca tu vezi limbile straine ca pe o pasiune si aici se schimba radical treaba.

E ca si cand ai zice, chitara e cel mai popular instrument, ce rost are sa ma apuc sa cant la ea? Ma apuc sa cant la harpa ca nu prea canta multa lume la ea, dar daca vreau sa intru intr-o formatie, ce fac cu harpa? Multi nici nu stiu ce e aia.

| 22anirolF explică (pentru Ineys):

Ideea e că nu prea impresionezi pe nimeni în 2020 doar cu engleza și pierzi în fața celor care mai știu o limbă (sau, de ce nu, mai multe) în plus.
Iar franceza e vorbită de peste 270 de milioane de oameni, nu e ca și cum ar fi ceva limbă obscură vorbită pe o insuliță îndepărtată. laughing

| Endoryus a răspuns:

Nu stiu restul oamenilor dar mie nu mi-a placut niciodata franceza. Mi s-a parut chiar scarboasa daca as putea zice. Gramatica, pronuntia ( stiu ca multi sunt "vrajiti" de ultima).

| sweetys a răspuns:

Fiindcă engleza este limba internațională și ai șanse mai mari sa găsești vorbitori de engleza cam în toate colturile lumii fata de vorbitori de franceza.

| Denisaregina a răspuns:

Pentru ca, cu engleza te descurci aproape oriunde, cu franceza mai rar.