| SingleForOne a întrebat:

De ce lumea înnebunește când vede sau aude de praf, de parcă ar muri (pe clanță, pe ușă, pe masă, sus pe un dulap)?

Cei care lucrează în diferite domenii, înconjurați de praf (construcții, garaje, soldații pe câmpul de luptă, etc), nu-și pierd mințile, nu se îmbolnăvesc așa repede după cum s-ar crede și toată lumea ajunge pe la 60-70 de ani, oricum. Poate și mai mult!

E din cauza mentalității din locuri de muncă diferite, obișnuințe personale și diferite stiluri de viață?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Femeile care tin curatenia impecabila se plang cel mai mult

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica daca X lucrează in praf si isi distruge plamanii trebuie sa am si eu praf in casa asa din solidaritate?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar nu multi fac asta, dar la cei care o fac... da, este din cauza mentalitatii. In general cei obsedati de curatenie fac asa, dar nu este un lucru chiar asa de rau.

| Freya1 a răspuns:

Nu e ok sa ai praf in locuinta clar.Adica nu trebuie neaparat sa fi obsedat de asta, dar totusi nu e igienic Si nici estetic sa ai vara pe mobila de 5 degete.
Mai sunt oameni cărora le place curățenia, sau oameni ce suferă de asm sau alergi si atunci e normal sa ii irite la propriu praful.

| LPCTSTR a răspuns:

Vorbim de diferite tipuri de praf aici. Praful din casa este compus in mare din celule moarte, scame, microplasticuri, polen, etc. Cel din zonele industriale il include si pe cel de acasa, dar si prafuri de pamant, metale, chimicale, etc.
De altfel, am putea vorbi si de mentalitate, nu putem exclude si asta.

| eckblume a răspuns:

Chiar poti sa mori daca ai alergie puternica la praf si nu ai pastilele langa tine.
Mai sunt persoanele cu tulburare obsesiv-compulsiva care fac intotdeauna curatenie, iar praful, mizeria sunt inamicii principali.
Crezi ca oamenii aceia care muncesc pe santier nu tusesc, nu le e rau de la praf? Nu se vaita, dar asta nu inseamna ca n-au nimic.
Oricine trebuie sa isi stearga praful de pe mobila, sa faca curatenie in casa. E si inestetic sa se vada praful peste tot.
Sunt oameni care traiesc in mizerie (nu doar praf) si nu au probleme, dar asta tine de organismul fiecaruia.

| SingleForOne explică (pentru eckblume):

De acord cu tine, dar nu e nici bine să calci pe cineva în picioare, în mod constant, pe tema asta, indiferent cât de bine realizează curățenia.