| Emi_3041 a întrebat:

De ce ma curentez cand imi lipesc cotul de laptop? Am mai patit asa si cand stateam pe calculator. Am atins unitatea cu genunchiul si am simtit ca pisca. In alta zi cand stateam in hamac, am pus mana pe gard si m-am curentat. Cum se explica? thinking

Răspuns Câştigător
| kurinkita a răspuns:

Se numeste ESD - Electrostatic Dischare (Descarcare Electrostatica).
Cu timpul, se aduna o anumita cantitate de curent electric in corpul tau, care odata ce atingi ceva metalic sau orice alt material conducator de electricitate, se descarca in acel obiect. E un fenomen complet normal si se intampla foarte des.

1 răspuns:
| Ecea a răspuns:

Nu ai impamantare la prize, de-asta te curentezi.